Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

TalkBack 9.1 – ľady sa pohli

Používatelia čítača TalkBack vedia, že minimálne posledné tri roky, odkedy bol pridružený do Android Accesibility Suite, Google jeho vývoj do veľkej miery zanedbával. V roku 2020 Google do TalkBacku integroval Braillovskú klávesnicu, čo ale ostalo na takmer rok jedinou významnejšou zmenou. Pred časom však do médií prenikla správa, že Google a Samsung nadviažu spoluprácu. Podľa Matěja Plcha, ktorý sa prístupnosti Androidu intenzívne venuje už niekoľko rokov, sa tak stalo práve kvôli urýchleniu vývoja TalkBacku, a teda aj ostatných služieb pre sprístupnenie Androidu. Výsledkom je úplne prepracovaný TalkBack, ktorý si v dnešnom článku bližšie predstavíme.

Ako a kde sa k novému TalkBacku dostaneme?

TalkBack 9.1 nie je nutné inštalovať, bude uvoľnený vo forme bežnej aktualizácie prostredníctvom Obchodu Play. Nová verzia bude prístupná od Androidu 9. Ako prvé ho dostanú telefóny Google Pixel a Samsung s nadstavbou One UI vo verzii 3.0. Nám sa čítač aktualizoval ako na telefóne Samsung J7 2017 s Androidom 9, tak na Samsungu A51 teraz s Androidom vo verzii 11. Od verzie systému bude závisieť aj to, aký spôsob ovládania nám TalkBack ponúkne.

Nový spôsob čítania

V TalkBacku 9.1 sa mení spôsob nastavovania navigácie po určitých prvkoch a tiež spôsob pohybu po nich. Doteraz to fungovalo tak, že typ prvku sme menili švihaním nahor a nadol a medzi prvkami sme sa pohybovali švihaním vľavo a vpravo. Po novom sa švihaním vľavo a vpravo budeme pohybovať po všetkých prvkoch bez ohľadu na to, či sme si nastavili pohyb len po prvkoch určitého typu. Ak sa potrebujeme cielene pohybovať po zvolených prvkoch (napríklad nadpisoch), urobíme to takto:

  1. Švihnutím hore a hneď dolu alebo opačne prechádzame po typoch jednotlivých prvkov – znaky, slová, odkazy a podobne. Takto sa dostaneme aj na nadpisy.
  2. Švihaním jedným prstom dolu alebo hore sa pohybujeme iba po zvolených prvkoch (v našom prípade nadpisoch).

Týmto sa TalkBack približuje spôsobu ovládania, ktorý poznajú používatelia VoiceOveru. Dokonca si takto môžeme meniť aj niektoré parametre. Napríklad ak sa švihaním hore a následne dole dostaneme na rýchlosť reči, môžeme si švihaním nahor alebo nadol meniť jej rýchlosť. To isté sa týka napríklad aj jazyka. To, ktoré voľby budeme v tejto ponuke mať, si môžeme sami upravovať v nastaveniach čítača v sekcii Prispôsobiť ponuky. Tu poklepeme na Prispôsobiť ponuku pre čítanie.

Zjednotená ponuka čítača

Na prístup k rôznym funkciám TalkBacku sme doteraz využívali dva typy ponúk:

  • Miestna kontextová – jej obsah závisel na tom, v akej aplikácii sme ju vyvolali.
  • Globálna – jej položky sa nezmenili bez ohľadu na miesto, kde sme ju vyvolali.

Vo verzii 9.1 sa tieto ponuky rušia a ostáva iba jedna, ktorá obsahuje úplne všetko. Vyvoláme ju švihnutím zhora dolu a potom vpravo, čiže akoby veľké tlačené L. Jej položky si ale tiež môžeme prispôsobiť v nastaveniach odčítača. Tu poklepeme na Prispôsobiť ponuky a následne Prispôsobiť ponuku TalkBack.

Hlasové ovládanie

Po novom môžeme TalkBack ovládať aj pomocou hlasových príkazov. Túto možnosť vyvoláme švihnutím vpravo a hore. Odčítač zvukom zasignalizuje, že čaká na hlasový povel. Hlasové príkazy boli preložené do slovenčiny, avšak zatiaľ sme sa nevedeli dostať k ich úplnému zoznamu a najmä správnemu zneniu. Ak vyslovíme Pomocník, dostaneme sa síce k ich prehľadu, avšak sú to akoby len predstavené možnosti, čo všetko sa cez hlasové príkazy ovládať dá. Môžeme napríklad kopírovať text, čítať zhora alebo od pozície kurzora, či hľadať text. Tu sme zaznamenali odlišnosti medzi mobilným telefónom s Androidom 9 a 11. Zatiaľ čo v zariadení s Androidom 9 sme ovládanie hlasom spustiť mohli, v Androide 11 nám TalkBack oznamoval chybové hlásenie. Ďalším rozdielom bolo, že v ponuke TalkBacku v telefóne s Androidom 9 sa voľba Hlasové príkazy nachádzala, v zariadení s Androidom 11 nebola.

Viacprstové gestá

Táto možnosť nie je dostupná pre všetkých používateľov TalkBacku. Týka sa len zariadení Samsung s nadstavbou One UI vo verzii 3.0 a telefónov Google Pixel. Pokiaľ teda vlastníme podporované zariadenie, môžeme používať gestá dvomi, tromi a aj štyrmi prstami. Napríklad pre posúvanie sa v ponuke čítania jednotlivých prvkov nie je potrebné švihať hore a následne dolu, ale môžeme sa medzi voľbami presúvať švihaním tromi prstami vľavo a vpravo, hore aj dolu. Po zvolených prvkoch prechádzame potom tak ako v predchádzajúcom prípade švihaním jedného prsta zhora nadol. Takisto pre vstup do ponuky TalkBacku môžeme namiesto gesta švihnutia dolu a doprava raz klepnúť tromi prstami. Za veľmi užitočné považujeme gesto dvojité poklepanie dvomi prstami. Pri prehrávaní obsahu slúži na pozastavenie a opätovné spustenie prehrávania, no môžeme ním aj prijať alebo zrušiť hovor. Viacprstovými gestami máme možnosť napríklad kopírovať, vystrihnúť, prilepiť, vybrať či vymazať text. Jedným klepnutím dvomi prstami vieme pozastaviť a následne obnoviť čítanie. Takisto môžeme dočasne pozastaviť a spustiť TalkBack a to trojitým poklepaním a pridržaním dvoch prstov na obrazovke. Po jednom dni používania musíme konštatovať, že gestá nie sú vždy spoľahlivo rozpoznané. Občas sa stáva, že niektoré viacprstové gesto musíme niekoľkokrát zopakovať, prípadne namiesto troch prstov sú zaznamenané len dva a vyvoláme tak úplne inú ako zamýšľanú akciu.

Braillovská klávesnica

Do Braillovskej klávesnice po aktualizácii čítača pribudli jazyky španielčina a arabčina. Po novom na nej môžeme písať dvomi spôsobmi:

  • telefón držíme displejom od seba,
  • zariadenie je položené vodorovne na stole.

TalkBack by mal sám rozpoznať použitý spôsob a klávesnicu prispôsobiť. V zariadení Samsung A51 so systémom Android 11 sa nám zatiaľ klávesnicu nedarí spustiť. Pri pokuse zvoliť ju ako metódu vstupu sa objaví hlásenie, že máme zapnúť TalkBack napriek tomu, že je v zariadení čítač spustený.

Nastavenia

V TalkBacku 9.1 došlo k reorganizácii položiek na obrazovke s nastaveniami. Sú usporiadané tak, aby tie najpoužívanejšie možnosti boli vo vrchnej časti a pokročilé potom nájdeme v spodnej časti obrazovky pod názvom Rozšírené.

Záver

Po dlhom čase sme sa dočkali inovácie aj v čítači TalkBack a bolo už načase. Vývoj sa posunul smerom k novým možnostiam systému Android a práca s čítačom by tým mala byť rýchlejšia a pohodlnejšia. Už zostáva doladiť len občasné chyby, ako je napríklad nemožnosť spustiť hlasové ovládanie či neregistrovanie všetkých prstov pri viacprstových gestách, alebo nemožnosť zvoliť si Braillovskú klávesnicu ako metódu vstupu. Pevne veríme, že Samsung a Google nerezignujú a budú v spoločnom vývoji TalkBacku a ostatných nástrojov pre sprístupnenie naďalej pokračovať.

Zdroje

Praktické skúsenosti s používaním Braillovej klávesnice v čítači TalkBack Our all-new TalkBack screen reader Zcela přepracovaný TalkBack ve verzi 9.1: Samsung a Google spojili své síly! Google’s TalkBack screen reader is getting new features available first on Galaxy phones What’s new with TalkBack 9.1

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.