Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

WT.social: nová sociálna sieť a jej prístupnosť

Jimmy Wales, zakladateľ Wikipédie vytvoril novú sociálnu sieť, ktorá má konkurovať Facebooku a iným sociálnym sieťam. Táto sociálna sieť bude podobne ako Wikipédia fungovať bez reklamy na princípe darov. Informoval o tom portál Interez. Sociálna sieť sa nazýva WT.Social a my sme sa pozreli na jej prístupnosť v roku 2019 s čítačom obrazovky NVDA.

Registrácia

Na hlavnej stránke nájdeme registračný formulár. Pre toho, kto ovláda Angličtinu to žiadny problém nebude. Do prvého poľa napíšeme naše prvé meno, do druhého naše priezvisko, v treťom editačnom poli uvedieme náš e-mail, v štvrtom heslo a v piatom uprednostňovaný jazyk. Na WT sa nachádza aj čeština a slovenčina. Do slovenčiny zatiaľ WT nie je preložená. Po registrácii vám na váš e-mail príde potvrdzovací odkaz, ktorý je treba potvrdiť. Potom sa už stačí prihlásiť a môžeme začať WT používať.

Rozhranie WT

Po registrácii sme už automaticky začlenení do niektorých Podwiki. Časom si môžeme vytvoriť našu vlastnú Subwiki. Rozhranie stránky je dobre prístupné s čítačom obrazovky NVDA napriek tomu, že je ešte táto sociálna sieť vo vývoji. Ak chcete pozvať vašich kolegov z práce, rodinu či kamarátov, môžete tak urobiť pod nadpisom „invite more people“. Môžete dokonca vytvoriť skupinu a pozvať ľudí priamo do nej, alebo môžete príslušnými tlačidlami skopírovať url adresy pre pozvania spolupracovníkov, kamarátov alebo členov rodiny. Ak chceme odoslať na našu časovú os nejaký príspevok, môžeme tak urobiť z hlavnej stránky WT. Pre odkaz potvrdíme odkaz „post a link“, pre písaný príspevok „write something“. To isté platí aj pre Subwiki.

Ako vytvoriť Subwiki

Sociálna sieť WT neobsahuje Subwiki na všetky možné témy. Môžu ich vytvárať používatelia. Ak chceme vytvoriť novú Subwiki, potvríme odkaz „Add New SubWiki“. Napíšeme meno našej Subwiki a jej popis a uložíme ju tlačidlom save. Neskôr tejto Subwiki si môžeme odkazom edit upraviť popis Subwiki, ako aj určiť jej jazyk. Medzi jazykmi je aj čeština a slovenčina.

Ako na napísanie príspevku?

Vyššie spomíname, aký odkaz musíme potvrdiť, pokiaľ chceme napísať príspevok. Potvrdíme ho buď zo stránky Subwiki alebo z našej hlavnej stránky. Napíšeme názov príspevku, potom určíme, či ju môžu upravovať iní používatelia a nakoniec sa presunieme do richtext editora. Klávesom alt+f9 aktivujeme nástrojový panel pre zmenu štýlu, pridanie odkazu a iných možností. Panel nástrojov zrušíme klávesom escape. Článok nakoniec uložíme tlačidlom save.

Čo je nové?

Ak chceme vedieť, čo nové sa udialo na WT, aktivujeme odkaz „recent changes“. Tam sa nachádza zoznam Subwiki, článkov a komentárov. Môžeme dokonca určiť aj to, čo chceme vyhľadať, či články alebo komentáre a za akú dobu.

Vyhľadávanie

Ak chceme niečo vyhľadať, napíšeme text do editačného poľa „search“ a stlačíme enter.

Poznámky na záver

V dobe písania tohto článku je WT stále vo vývoji. Môže prejsť rôznymi zmenami, môžu pribudnúť nové jazyky, napríklad už spomínaný preklad do slovenčiny. Len čas ukáže, či WT (Wiki Tribune) bude prístupná aj naďalej.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.