V najnovšej verzii NVDA 2024.4 bola pridaná nová funkcionalita pre zobrazovanie brailových symbolov na brailových riadkoch. V spolupráci so Slovenskou autoritou pre Braillovo písmo slovenský prispievateľ a developer NVDA, Peter Vágner, zabezpečil preklad nových funkcií a tiež to, aby sa indikátory z našej príručky zohľadnili v značkách NVDA.
Nové možnosti nastavení
Po otvorení brailových nastavení v NVDA si všimneme, že nám pribudlo niekoľko dôležitých položiek pre nastavovanie spolupráce NVDA s pripojeným brailovým riadkom.
Zobrazovanie formátovania:
NVDA môže na brailovom riadku vyznačiť tučné písmo, kurzívu alebo podčiarknutie. Pri tomto nastavení je možné vybrať, či chce používateľ tieto značky zobrazovať podľa definície v knižnici Liblouis alebo podľa zadefinovaných značiek v NVDA. Ak si zvolíte v zoznamovom rámiku „značky“, NVDA bude tieto typografické úpravy písma zobrazovať nasledovne: – ⣋⠆⣙Tučné písmo, ⣋⠆⠜⣘ obyčajné písmo pre porovnanie – ⣋⠤⣙Podčiarknuté písmo, ⣋⠤⠜⣘ obyčajné písmo pre porovnanie – ⣋⠔⣙Písmo v kurzíve, ⣋⠔⠜⣘ obyčajné písmo pre porovnanie – ⣋⠈⠱⣙~~Prečiarknuté písmo,~~ ⣋⠈⠱⠜⣘ obyčajné písmo pre porovnanie Aby zobrazovanie NVDA značiek typografických úprav písma fungovalo, je potrebné zmeniť nastavenie zobrazovania týchto informácií v nastaveniach, kategória „čítanie textu“ a v zoznamovom rámiku „vlastnosti písma“. Ak chceme tieto vlastnosti vidieť na riadku, je potrebné v tomto zoznamovom rámiku zvoliť „Braillovo písmo“. Pre korektné fungovanie je teda potrebné zmeniť dve nastavenia v dvoch kategóriách: – Možnosti → nastavenia → Braillovo písmo: zobrazovanie formátovania = značky – Možnosti → nastavenia → čítanie textu: vlastnosti písma = Braillovo písmo
Vyslovovať znaky pri posúvaní kurzora privolávacími tlačidlami:
Na mnohých brailových riadkoch sú nad každou brailovou bunkou umiestnené tlačidlá, ktorým hovoríme privolávacie tlačidlá kurzora (cursor routing keys). Po ich stlačení sa kurzor (fokus v editačných poliach) presunie na daný znak. Týmto začiarkavacím políčkom môžeme nastaviť, či má NVDA daný znak pri privolaní kurzora vysloviť alebo nie. Pri editácii textu na brailovom riadku môže byť táto funkcia veľmi užitočná pre spätnú sluchovú kontrolu. Rovnako môže byť využitá pri tréningu brailových zručností začínajúcich brailistov, ktorí si takto môžu overiť správnosť prečítaného znaku.
Normalizovať znaky Unicode:
Toto nastavenie slúži na nastavenie NVDA na interpretáciu Unicode symbolov normalizovaným spôsobom. Mnohé písmená a symboly majú rôznu podobu, ktorá sa mení pridaním diakritiky, špecifického vzhľadu a podobne. Napríklad to môže byť tučné písmeno H, písmená so zvláštnou diakritikou (oblúčikmi, chvostíkmi, čiarkami, bodkami …) a podobne. Pri začiarknutí normalizovania Unicode symbolov sa tieto špeciálne písmená prepíšu na brailovom riadku ako ich najbežnejšia forma, teda spravidla bez danej špeciálnej úpravy či diakritiky, napríklad: – tučné h 𝐇 bude prepísané ako H (⠠⠓), – písmeno ligatúrované fí fi bude interpretovane ako fi (⠋⠊), – symbol dvojitého výkričníka ‼ bude interpretovaný ako !! (⠖⠖). Pri čítaní textu na brailovom riadku môže toto nastavenie pomôcť predovšetkým tak, že sa namiesto týchto symbolov nezobrazujú číselné hodnoty, napríklad „\x2033“ (⠄⢳⠭⠃⠚⠉⠉⠄), ale ich normalizovaná verzia v podobe jedného písmena, resp. dvojice/trojice buniek zo štandardných písmen a symbolov. NVDA preberá normalizáciu týchto symbolov podľa metódy NFKC Unicode, pričom aktuálne je takto normalizovaných vyše 600 Unicode symbolov. Zoznam týchto symbolov, z ktorých NVDA preberá a normalizuje väčšinu, je možné nájsť na Gosecure Githube. Normalizáciu Unicode symbolov je možné zapnúť pre brailový riadok aj pre reč samostatne. To znamená, že zatiaľ čo syntéza nás môže upozorniť na špecifické písmeno alebo špecifický znak, na riadku sa môže zobraziť v normalizovanej forme a nebude nás pri čítaní natoľko vyrušovať. V prípade zapnutia normalizácie pri reči i braili môže dôjsť k tomu, že sa o pôvodnej forme symbolu a jeho špecifickosti nedozvieme. Mnohé písmená s diakritikou a niekoľko špeciálnych symbolov pri používaní slovenskej výstupnej prekladovej tabuľky v braili zobrazujeme tak, ako to definuje príručka SABP (viď nižšie). Tieto písmená a symboly sa nenormalizujú, pretože sú zadefinované vo výstupnej tabuľke a sú súčasťou slovenského brailového zápisu.
Informácie o spolupráci NVDA s brailovými riadkami je možné nájsť aj v článku Brailový zobrazovač a spolupráca s NVDA na portáli Technológie bez zraku.
SABP vydala tretiu časť príručky a v NVDA už niektoré zo zavedených symbolov fungujú
Od roku 2021 máme na Slovensku platnú príručku Pravidlá písania a používania Braillovho písma v Slovenskej republike. Táto príručka sa postupne tvorí pridávaním ďalších častí, ktoré sú venované rôznym oblastiam používania brailu. Prvá časť ponúka základné pravidlá brailového zápisu v bežných textoch a okrem slovenskej abecedy, prefixov veľkých písmen a čísel prináša aj prehľad základných matematických znamienok, špecifických symbolov, symbolov meny, zoznam zadefinovaných cudzojazyčných písmen s diakritikou či grécku abecedu. Druhá časť sa venuje brailu v základných prírodovedných odborných textoch, akými sú matematika, fyzika či chémia. V tretej časti tejto príručky, ktorá bola vydaná v septembri 2024, sa SABP venuje grafickým úpravám Braillovho písma. Aj vzhľad brailu na strane a vysporiadanie sa s jeho grafickými úpravami je dôležitým faktorom správneho formátovania brailových publikácií. Niektoré z úprav zavedených touto príručkou sa už teraz týka aj digitálneho brailu. Stretnete sa v nej so zavedením typografických indikátorov takých prvkov textu, ako sú tučné písmo, kurzíva, podčiarknutie, prečiarknutie a podobne. Pravidlá, ktoré sú v príručke zavedené, definujú spôsob formátovania nadpisov, zoznamov či tabuliek v textoch. Vnášajú poriadok do formátovania odsekov či riadkov, ak chceme v braili zachovať riadkovanie tlačovej predlohy. Najčastejšou novinkou, s ktorou sa čitatelia budú môcť stretnúť aj v bežných textoch, je poznámka prepisovateľa. Všetko, čo prepisovateľ vkladá do publikácie nad rámec jej obsahu, napríklad popis obrázka, informácia k textu alebo vysvetlenie nejakého symbolu je nevyhnutné jasne uvádzať ako poznámku prepisovateľa. Tá sa v braili uvádza medzi začiatok indikátora poznámky prepisovateľa (⠈⠨⠣) a koniec indikátora poznámky prepisovateľa (⠈⠨⠜).
Prvá a druhá časť príručky vyšli v čiernotlači i v braili a je možné kúpiť ich v e-shope SKN. Tretia časť príručky vyšla iba ako digitálna publikácia, ktorej súčasťou je aj súbor s príkladmi, ktorý sa bude priebežne dopĺňať o zaujímavé alebo neštandardné úpravy textov tak, aby bolo možné z príkladov odvodiť správny postup pri prepise tlačových publikácií do brailu, resp. pri úprave brailových publikácií. Všetky časti príručky sú voľne dostupné na stiahnutie na webovej stránke SABP, https://www.skn.sk/sabp.
Okomentujte ako prví