Mali sme k dispozícii na testovanie prémiový model mobilného telefónu od spoločnosti Huawei, Mate 20 Pro. V čase písania článku išlo o najvyššiu radu od tohto výrobcu a tak nás zaujímalo, či aj na poli prístupnosti bude ovládanie zariadenia na podobne vysokej úrovni. Telefón mal nainštalovaný operačný systém Android 9.0 a pre hlasové sprístupnenie obsahu obrazovky používa asistenčnú aplikáciu Talkback. V telefóne bola použitá rečová syntéza od spoločnosti Google. Telefón sme dostali už nakonfigurovaný a tak sme už iba spustili Talkback a mohli sme začať s testovaním.
Prostredie a ovládanie
Aplikačné prostredie je tvorené firemným riešením Huawei s názvom EMUI, ktoré modifikuje rozhranie čistého Androidu. Z pohľadu nevidiaceho sú však modifikácie len mierne. Ovládanie na Domovskej obrazovke, priečinkoch či v konkrétnych aplikáciách je štandardné, ako ho poskytuje Talkback. Teda zameranie prvku jedným dotykom, prechod medzi prvkami švihaním či gestá viacerými prstami pri pohybe v zoznamoch a medzi obrazovkami. Telefón vykazuje rýchlu odozvu na zadávané gestá, čo má súvis s jeho hardvérovou konfiguráciou, ktorá prevyšuje aj nejeden stolný počítač. Veľmi rýchle je aj spustenie telefónu či jeho reštart. V spodnej časti telefónu sa nachádzajú štandardné systémové tlačidlá Androidu. V strede je tlačidlo prechodu na Domovskú obrazovku, ktoré je virtuálne, nie je ho teda možné nahmatať. Umiestnené je priamo nad USB konektorom, ktorý je na spodnej hrane a slúži aj na nabíjanie. USB konektor má zároveň vstavaný reproduktor. Naľavo od tlačidla Domov sa nachádza tlačidlo Späť, napravo nájdeme tlačidlo Najnovšie aplikácie. Potvrdením tohto tlačidla sa zobrazí zoznam naposledy otvorených aplikácií. Aplikácie sa v tomto prehľade zobrazia v náhľade na celú obrazovku. Jednotlivé náhľady neobsahujú tlačidlo zatvorenia aplikácie tak, ako sme u Androidu zvyknutý. Aplikáciu zatvoríme tak, že švihneme dvoma prstami zdola nahor. Nedostatkom tohto riešenia je, že nám čítač neoznámi zatvorenie aplikácie. Medzi otvorenými aplikáciami sa presúvame švihnutím dvoma prstami zľava doprava a späť. Aplikáciu aktivujeme dvojitým poklepaním. Virtuálne systémové tlačidlá sú relatívne blízko pri sebe. Nie je potrebné presúvať prst po celej spodnej strane displeja. V hornej časti displeja sa nachádza stavová lišta. Tá je vzhľadom na výrez v displeji rozdelená na ľavú a pravú časť. V ľavej časti sa zobrazujú notifikácie a v pravej časti nájdeme indikátory sietí, batérie a hodín. Na výrez v displeji je potrebné myslieť pri prechode na stavovú lištu potiahnutím dvoma prstami zhora nadol. Prsty musíme priložiť tak, aby nezasahovali do výrezu, ale aby sa oba dotýkali displeja. Narazili sme ešte na jednu odlišnosť. Pri zvyšovaní alebo znižovaní hlasitosti je zobrazený panel s indikátorom úrovne hlasitosti v pravej časti displeja na úrovni fyzických tlačidiel hlasitosti. U iných výrobcov či iných verzií systému Android je tento panel zobrazovaný hore pod stavovou lištou.
Pre slabozrakých používateľov sa ako výhoda javí vysoké rozlíšenie obrazovky, ako aj funkcie pre nastavenie inverzie farieb, zmeny farebného režimu, zvýraznenie či zväčšenie písma, alebo zvýraznenie tlačidiel. Všetky tieto funkcie nájdeme v nastaveniach v časti Uľahčenie prístupu. Telefón disponuje aj možnosťou práce v tmavom používateľskom režime rozhrania. Toto nastavenie nájdeme v možnostiach pre batériu v časti šetrenie batérie. Pre používateľov s niektorými zrakovými poruchami je nastavenie s tmavou používateľskou témou vhodné a príjemnejšie pre zrak. Vysoké rozlíšenie displeja zabezpečí čitateľné zobrazenie písmen aj pri vysokom zväčšení, ktoré používajú slabozrakí používatelia. Nastavenie prístupnosti nájdeme v menu Nastavenie > Inteligentná pomoc -> Uľahčenie prístupu.
Užitočnou môže byť aj funkcia Ovládanie hlasom. Telefón podporuje vykonávanie niektorých príkazov vyslovením hlasového povelu. Ide napríklad o prijatie hovoru, odmietnutie hovoru či lokalizáciu telefónu. Táto funkcia však nie je lokalizovaná do slovenčiny a tak ju môžeme využívať v anglickom alebo v niektorom z iných podporovaných jazykov. Nastavenie nájdeme v sekcii Inteligentná pomoc > Ovládanie hlasom.
Ďalšou funkciou, ktorú môžeme využívať je spustenie aplikácie nakreslením hánkou na displej. Telefón má preddefinované niektoré aplikácie a tak sú už niektoré písmená rezervované. Nastavenie služby nájdeme rovnako ako v predchádzajúcom prípade v časti Inteligentná pomoc > Ovládanie pohybom > kreslenie.
V časti Inteligentná pomoc nájdeme aj funkcie automatického zapnutia či vypnutia telefónu. Využijeme ich pri plánovanom zapnutí či vypnutí telefónu bez nášho zásahu v určenom čase.
Záver
Mobilný telefón Huawei Mate 20 Pro je dobre prístupný pre používanie s čítačom obrazovky. Sprístupnenie zabezpečuje aplikácia Talkback, preto nie je potrebné si zvykať na nejaké nové odlišné ovládanie. Druhou stránkou je, že pre nevidiaceho používateľa je veľký displej s vysokým rozlíšením vlastnosť, ktorú nevie nijako oceniť. Pre slabozrakého používateľa bude však vysoké rozlíšenie displeja prínosom.
Ja som tento telefón testoval a narazil som na pár vecí, vieš potvrdiť, či sa diali aj tebe?
Okno s nastaveniami pôsobí pri prechádzaní s Talkbackom nekonzistentne. Zdá sa, že Talkback pri švihaní zľava doprava neprečíta všetky položky a pri švihaní sprava doľava akoby pribudnú nové.
– V dialógu s nastavením zvonenia je nepopísané tlačidlo, ktoré Talkback číta ako Image.
Píšeš o spúšťaní aplikácii hánkov prsta. Fungovalo to aj s Talkbackom? Mne v čase testovania nie, bolo potrebné vypnúť Talkback.
Inak pekná funkcia je prevzatie hovoru priblížením k uchu.