Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Cleanfeed: Čistý zvuk pre vaše hlasové hovory

V dnešnej dobe zvyčajne komunikujeme cez Messenger, Skype či iné alternatívne sociálne siete. Mnohé tieto služby však neustále upravujú zvuk pomocou rôznych filtrov. Cieľom je znížiť šum a hluk prostredia, prípadne filtrovať spätnú väzbu, ak nemáme slúchadlá. Na súkromnú hlasovú komunikáciu nám takéto služby postačujú, sú však aj situácie, keď potrebujeme čistý nefiltrovaný zvuk, ideálne stereo a s väčšou vzorkovacou frekvenciou.

Napríklad ak chceme prenášať hudbu, počuť zvuk hlasového výstupu, alebo potrebujeme s protistranou nahrať výstup v najvyššej možnej kvalite. Samozrejme aj tu platí, že kvalitu ovplyvňuje použitá zvuková karta a internetové pripojenie.

Vyššie spomenuté ponúka služba Cleanfeed. Výhody zahŕňajú:

 • Dostupnosť vo webovom prehliadači Chrome bez nutnosti čokoľvek inštalovať. Funguje aj cez Chrome v Androide.
 • Stačí ak má účet jedna osoba, hostia sa môžu pripojiť bez registrácie.
 • Zvuk bez filtrov, v platenej verzii aj stereo.
 • Integrované nahrávanie vo vysokej kvalite wav 44.1 KHZ aj stereo s možnosťou rozhodiť účastníkov do stereo priestoru (hodí sa, ak plánujeme nahrávku upravovať).

Pár slov o prístupnosti

Webové rozhranie služby Cleanfeed používa na mnohých miestach prvky pri kliknutí. Štandardne nie je možné pomocou rýchlej navigácie alebo tabulátorom tieto prvky nájsť. Preto musíme používať šípky, prípadne hľadanie reťazca. Platí to vždy, keď v texte zmienim, že ide o prvok prikliknutí.

Systémové požiadavky

 • Internetové pripojenie
 • Prehliadač Chrome (testoval som vo Windowse a Androide, nemám tu Iphone na skúšku. Vo Firefoxe a Exploreri sa to ani nerozbehne).

Začíname

Najprv potrebujeme vytvoriť účet. Účet musíme mať len my, tento krok sa netýka hostí. Účet vytvoríme Na tomto odkaze. Postupne vyplníme:

 • Your name: (meno)
 • Your e-mail address (e-mail)
 • Login name (meno,ktoré budeme používať na prihlásenie)
 • New password (heslo)
 • New password again (opakovať heslo)
 • Receive newsletter: Môžeme nechať vypnuté +I have read and agree to the terms above (súhlasím s podmienkami): musíme začiarknuť
 • I am over 16 years of age (mám viac ako 16 rokov): musíme začiarknuť
 • Aktivujeme prvok pri kliknutí Sign up (zaregistrovať)

Po zaregistrovaní by sme mali dostať e-mail s overením (ak neprichádza, treba pozrieť spam). Tam klikneme na odkaz Confirm my email (potvrdiť adresu).

Prvé pripojenie

Na Stránke cleanfeed.net klikneme na Login (prihlásiť) a vyplníme svoje prihlasovacie meno a heslo.

Chrome po prvom pripojení zobrazí varovanie, že stránka sa pokúša používať mikrofón. U mňa nebolo treba potvrdiť, išlo to automaticky.

Ak máme viacero zvukových kariet, v prvom zoznamovom rámiku si môžeme vybrať tú, ktorú chceme použiť. Rámik odporúčam rozbaľovať skratkou alt+šípka dole, výber potvrdiť enterom. Ostatné nastavenia fungujú len v platenom režime.

Teraz potrebujeme prizvať druhého účastníka. Hľadáme a potvrdíme prvok pri kliknutí connect.

Zadáme postupne meno (name) a e-mailovú adresu (address). Ak nechceme posielať link mailom, môžeme začiarknúť advanced (pokročilé). V poslednom zoznamovom rámiku vyberieme I’ll share the link myself (pošlem pozvánku ručne). Aby to fungovalo, musíme vyplniť len meno protistrany (pokojne si vymyslite). Odkaz získame po aktivovaní prvku prikliknutí Invite (pozvať).

Jeden odkaz môže použiť len jedna osoba. Ak chceme pripojiť viacero ľudí, pre každého treba vygenerovať samostatné odkazy. Odkazy vygenerované v predošlom pripojení sa dajú použiť. Môžete si takto napr predpripraviť odkazy s menami host1, host2, host3… a posielať ich ľuďom. Ja som testoval pripojenie dvoch hostí, fungovalo a počuli sme sa.

Pripojenie hosťa

 • Účastníkovi pošleme odkaz na pripojenie.
 • Hosť musí odkaz aktivovať.
 • Na zobrazenej stránke aktivovať prvok pri kliknutí start.
 • Ak sa zobrazí varovanie, že aplikácia bude používať mikrofón, udeliť povolenie.

Za ideálnych okolností by ste sa teraz už mali počuť. Ak má protistrana možnosť použiť inú zvukovú kartu, môže ju zmeniť v prvom zozname.

Ak chcete stĺmiť svoj mikrofón, hľadajte a aktivujte prvok ready (to isté môže urobiť aj protistrana). Ak je stlmené, zmení sa na muted.

Nahrávanie

 • Hľadáme a klikneme na prvok pri kliknutí record
 • Vyplníme pole Name the recording (názov nahrávky)
 • Necháme začiarknuté Add day & time to file name (pridať k názvu súboru čas a dátum) čisto preto, aby sme v tom nemali neskôr neporiadok.
 • V zozname si vyberieme jednu z troch dostupných možností nahrávania:

 • Everyone: nahrá všetko do jedného wav súboru +Stereo split: Výsledok bude ako stereo pričom na jednej strane počuť nás, na druhej protistranu. Editujeme potom pomocou príslušných funkcii vo zvukovom editore, kde si môžeme takúto nahrávku rozseknúť na dve stopy a editovať samostatne. Ak je pripojených viacero hostí, všetci hostia su v jednom kanály, my sme samostatne v druhom. +Other partyes only: Nahrá len protistranu (ak si chceme napr svoje otázky nahrať neskôr, alebo máme z nášho PC tak či tak zlý zvuk a musíme sa nahrať potom).

 • Our audio only: Nahrá len zvuk od nás.

 • Nahrávanie spustíme kliknutím na prvok pri kliknutí Record

Počas nahrávania môžeme sledovať uplynutý čas pri názve našej nahrávky. Súbor môžeme priebežne ukladať aktivovaním odkazu download.

Poznámka k nahrávaniu cez Android

Ak sa hosť pripojí cez android, môže sa spojenie prerušiť krátko po zamknutí obrazovky. Toto sa dá riešiť najjednoduchšie tak, že hosť nastaví dočasne dlhší čas na zamknutie obrazovky, alebo občas prepne aplikáciu alebo pohne kurzorom. Ak už spojenie spadne, musí obnoviť stránku.

Záver

Službu Cleanfeed využívam na nahrávanie rozhovorov pre rádio, keď sa nemôžem s človekom osobne stretnúť a súčasne potrebujem zvuk vo vyššej kvalite. Hodí sa na nahrávanie podcastov, výuku hudby a podobne.

2 komentáre

 1. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 10. apríla 2020

  Používanie služby ukázalo ešte pár drobností:
  + Po stlačení klávesu enter na mene používateľa môžeme človeka stĺmiť. Zíde sa vtedy, ak nahrávame rozhovor s viacerými ľuďmi a potrebujeme stíšiť šum od tých, ktorí práve nehovoria.
  + V prehliadači Chrome v smartfóne s Androidom sa v nahrávkach objavujú seky a skoky, ktoré nebolo pri nahrávaní počuť. Ideálne je asi na nahrávanie použiť externý zdroj alebo Chrome vo Windowse.
  + Seky a skoky sa občas objavia aj pri nahrávaní v Chrome na Windowse. Ja zvyknem nahrávať zásadne na elektrickej sieti. Pred nahrávaním vypnem všetko, čo nepotrebujem (Dropbox a iné cloudové služby, poštu a pod). Skoky sa najčastejšie prejavia pri prechode medzi oknami, alebo keď otvorím okno hľadania ctrl+nvda+f. Zatiaľ celkom neviem, ako sa tomu úplne vyhnúť. Používam preistotu aj externé nahrávanie cez rekordér Zoom H1 pripojený káblom jack jack (NVDA posielam do inej zvukovej karty).

 2. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 21. apríla 2020

  Aktuálna info: Na Cleanfeed majú vygenerované odkazy štandardne platnosť 24 hodín. Staré odkazy budú znefunkčnené a odkazy bez obmedzenia pre hostí sú dostupné len pre platiacich. Dôvod je bezpečnosť – aby sa niekto nepripájal k nahrávaniu a nenarúšal ho a aby stratili platnosť odkazy, ktoré boli niekde verejne publikované.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.