Medzi komunitou nevidiacich a slabozrakých používateľov je rozšírené používanie antivírusového riešenia od spoločnosti Eset. Ide o produkty s rôznym názvom, ktoré pozostávajú z rôzne koncipovaných balíkov aplikácií. Základnou aplikáciou je však NOD32. Pozreli sme sa na ovládanie tejto aplikácie s použitím čítačov obrazovky NVDA 2019.2, JAWS 2019 a Narrator, ktorý je súčasťou Windows 10 vo verzii 1903. Inštalovaný sme mali produkt Eset Internet security vo verzii 13.0.16.0.
Inštalácia
Inštaláciu sme realizovali s čítačom NVDA aj s čítačom JAWS. Priebeh inštalácie je plne ovládateľný pomocou klávesnice a obidvoch čítačov. Nie je potrebné zisťovať informácie z prezeracieho režimu a potvrdzovať tlačidlá, či ovládať rôzne prepínače a iné aktívne prvky presúvaním kurzora myši a simuláciou klikania ľavým tlačidlom. Celý proces je z pohľadu prístupnosti dobre zvládnutý. Nevidiaci človek si produkt dokáže nainštalovať vlastnými silami.
Ovládanie aplikácie s JAWS-om
Aplikáciu aktivujeme zo systémového panela potvrdením zástupcu. V zobrazenom aplikačnom okne sa orientujeme stláčaním tabulátora. Čítač sprostredkuje jednotlivé skupiny informácií či funkcií. Príslušnú voľbu aktivujeme stlačením Enter. Následne je aktualizovaný obsah aplikačného okna. Čítač na to zareaguje opätovným čítaním obsahu okna od začiatku. Ovládanie je rovnaké vo všetkých častiach aplikačného okna. Rovnakým spôsobom sa ovládajú aj dialógové okná, ktoré aplikácia zobrazuje pri zaznamenaní pokusu o prístup k webovej kamere, či pri detegovaní škodlivého kódu na webovej stránke alebo nechcenej aplikácie. Dialógové okná obsahujú informácie, ktoré sú s čítačom plne prístupné, ako aj ovládacie prvky, ktoré zameriame stláčaním tabulátora.
Ovládanie aplikácie s NVDA
Pri obsluhe aplikácie s čítačom NVDA nemáme taký komfort ovládania ako pri použití čítača JAWS. Inštalácia prebehla štandardne, čo by mohlo dávať nádej na rovnaký spôsob ovládania samotnej aplikácie NOD32. Nie je to však tak. Samotná aplikácia nespolupracuje s čítačom NVDA tak dobre ako je to pri čítači JAWS. V štandardnom režime pri snahe prechádzať aktívne prvky tabulátorom nám NVDA oznámi len „neznámy“. Rovnaká odozva sa dostaví, ak zameriame akýkoľvek prvok.
Aby sme mohli aplikáciu ovládať, je nevyhnutné prepnúť NVDA do prezeraciehorežimu. Klávesom Numlock vypneme písanie čísel na numerickej klávesnici, následne ešte zapneme prezeranie obrazovky skratkou NVDA+numerická 7. V dialógu sa orientujeme stláčaním klávesov na numerickej klávesnici. Aktiváciu prepínača, označenie voľby či potvrdenie tlačidla uskutočníme presunom kurzora myši skratkou NVDA+numerické / a potom klik ľavým tlačidlom myši – numerická /. Ak si chceme nechať prečítať celý obsah aplikačného okna, použijeme klávesovú skratku NVDA+b. Uvedené skratky či klávesy sú platné pre rozloženie klávesnice Desktop. Pri rozložení klávesnice Laptop použijeme ich ekvivalenty, ktoré nájdeme v Zozname príkazov NVDA v časti Pomocník v menu NVDA. Nájdeme tu nasledujúce informácie:
- Prepnutie medzi režimami prezerania – NVDA+PageUp alebo NVDA+PageDown;
- Presun kurzora myši na navigačný objekt – NVDA+shift+m;
- Ľavý klik myšou – NVDA+ú;
- A ďalšie, ktoré však na ovládanie aplikácie NOD32 nepotrebujeme.
Rovnaký princíp ovládania použijeme aj pri dialógových oknách, ktoré aplikácia zobrazuje pri pokuse o prístup k webovej kamere, detekcii hrozby na webovej stránke či pri detekcii škodlivej aplikácie.
Ovládanie s čítačom Narator
Spoločnosť Microsoft deklarovala výrazný pokrok pri práci na funkcionalite a použiteľnosti čítača Narator. Tento čítač je integrovaný priamo do operačného systému Windows 10. Výrazný pokrok bol deklarovaný v aktualizácii máj 2019, ktorá nesie označenie verzia 1903. Otestovali sme teda ovládanie produktu Eset NOD32 aj s týmto čítačom. Po spustení čítača a aktivovaní aplikácie NOD32 zo systémového panela sme od čítača nedostali žiadnu odozvu až do chvíle, kým sme neopustili prostredie aplikačného okna NOD32. Ovládanie aplikácie NOD32 s čítačom Narator nie je možné.
Záver
Antivírusové riešenie od spoločnosti Eset známe ako NOD32 a rôzne jeho varianty, ktoré sme testovali, sa dajú dobre ovládať s použitím čítača JAWS. S čítačom NVDA ovládanie nie je síce komfortné, ale je stále možné. Používateľ v tomto prípade potrebuje trochu viac zručnosti a musí poznať funkcie čítača pre prácu v režime prezerania. Ovládanie s čítačom Narator nie je možné.
Zdravim,
Pokial ide o nvda, tak problem bude zrejme tu:
https://github.com/nvaccess/nvda/issues/6016#issuecomment-492590791
Presnejsie system hips, chalani pisu, ze sa pokusali doklopat do esetu, aby nvda uznali ako secure aplikaciu, ale nikto im nikdy na nic nereagoval. Ak teda mate nejake kontakty do esetu, tak by to asi stalo za pokus pretlacit.