Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

uBlock Origin: Otvorený blokovač reklám

Blokovače reklám sú technológiou, ktorá sa za roky stala veľmi rozšírenou a nie je neznáma ani medzi zrakovo postihnutými používateľmi. Dôvod zrejme nijako neprekvapí, reklamy mávajú často agresívne návyky, ktoré môžu siahať od jednoduchého vyrušovania focusu až po otváranie nových kariet či automatické prehrávanie reklamných videí. Nie sú tiež neznáme prípady, v ktorých boli reklamné plochy zneužité na šírenie malwéru.

Blokovače reklám dokážu všetky tieto príznaky účinne potlačiť a vytvoriť tak oveľa pohodlnejší a bezpečnejší používateľský zážitok. Ibaže nie je to také jednoduché.

Citlivá technológia

Predstavte si, že si s niekým píšete listy. Protistrana používa ale mierne expresívny komunikačný slovník, ktorý vám prekáža. Preto si najmete osobu, ktorá každý list od protistrany zachytí, prečíta, upraví ho tak, že nahradí všetky problémové časti nekonfliktnými formuláciami a výsledok vám pošle.

Problém je vyriešený. Alebo nie?

Človek nemusí trpieť paranojou, aby si uvedomoval, že osoba v pozícii kontrolóra a editora má veľkú zodpovednosť. Číta celú vašu komunikáciu, čo znamená, že má kompletný prístup k jej obsahu. Rovnako však úplne ovláda to, čo vy od protistrany uvidíte, pokiaľ odstráni niečo čo netreba či nebodaj podvrhne falošný obsah, môže to byť problém.

Blokovače reklám pracujú na úplne rovnakom princípe. Ide o kód, ktorý sídli vo vašom prehliadači, má plný prístup ku každej jednej stránke, ktorú zobrazíte, a môže ju ľubovoľne upravovať. Je preto veľmi dôležité, než si podobnú technológiu nainštalujete, položiť si niekoľko základných otázok:

  • Kto za vývojom blokovača stojí? Je to firma, jednotlivec alebo komunita? Môžem veriť ich schopnostiam a úmyslom? Na čom sa zakladá moja dôvera?
  • Je technológia otvorená? Vie niekto nezávisle overiť tvrdenia zo stránok projektu a potvrdiť, že program kvalitne vykonáva svoju prácu a nerobí nič nekalé?
  • Ak ide o open-source projekt, aká veľká je jeho komunita? Inými slovami, koľko odborníkov pravdepodobne videlo zdrojový kód a overilo jeho správnu funkčnosť a bezpečnosť?
  • Ak je projekt uzavretý, má licenčné podmienky a podmienky narábania s osobnými údajmi? Čo tieto dokumenty hovoria? Nebude program zdieľať údaje o stránkach, ktoré navštevujem s vývojármi či nebodaj tretími stranami? Uvádzajú existujúci subjekt zodpovedný za projekt, ktorý môžem v prípade prevalenia nekalých praktík žalovať?

Rôznych doplnkov pre prehliadače na blokovanie reklám sú obrovské kvantá. Takých, ktoré by však aspoň obstojne prešli hlbšou kontrolou je už omnoho menej.

uBlock Origin

Otvorený, nezávislý, vysoko efektívny, účinný a transparentný. To sú len niektoré z vlastností, ktoré sa postarali o vysokú popularitu projektu uBlock origin. Vznikol ako fork kódu blokovačov navrhnutých pre pokročilých používateľov. Vývojár Raymond Hill chcel vytvoriť doplnok, ktorý by bol jednoduchý pre bežných ľudí, zatiaľ čo by čerpal z profesionálnych komunitných filtrov a blocklistov navrhnutých expertmi na web. Raketový nárast jeho popularity hneď po prvých vydaniach potvrdil, že dopyt po podobnom riešení je naozaj veľký.

Dnes patrí uBlock Origin k tomu najlepšiemu, čo je v tejto oblasti k dispozícii. Projekt stále spravuje jeho pôvodný autor, zdrojový kód je voľne k dispozícii na platforme GitHub. Repozitár má vyše 43,9 tisíc hviezdičiek, prispela doň už viac než stovka kontribútorov, vytvorených bolo vyše 2,9 tisíc forkov. Stále prebieha aktívny vývoj a pravidelne vychádzajú aktualizácie.

Filozofia uBlock Origin je jednoduchá. Poskytovať blokovač reklám, ktorého beh si na odozve ani nevšimnete, zablokuje úplne všetky druhy reklamy (nepovoľujúc výnimky platiacim inzerentom), umožní vám čokoľvek si prispôsobiť a nezbiera o vás nijaké údaje.

Komplikácie pre používateľov prehliadačov na báze Chromium

Vývoj technológií prebieha neustále. A zatiaľ čo mnohé zmeny sú pozitívne, niektoré so sebou nesú značnú dávku kontroverzie. Medzi také patrí aj nová politika Googlu pre vývoj Chromium doplnkov. Nová technológia pre vývoj doplnkov známa pod označením manifest v3 značne obmedzila viaceré funkcie, ktoré tieto doplnky využívali pre detekciu a odstraňovanie reklám. Negatívna spätná väzba od vývojárov bola vzatá do úvahy pri úpravách návrhu, do akej miery to pomôže ukáže až čas. V každom prípade je už rozhodnuté, že Chrome by mal začať doplnky s mv2 technológiou vypínať v polovici roku 2024 a podobne sa k veci stavia aj projekt Chromium, na ktorom sú postavené mnohé známe prehliadače ako Microsoft Edge, Brave, Opera a iné.

To v praxi znamená, že ak používate napríklad Chrome, jedného dňa sa vám môže nainštalovaný doplnok jednoducho vypariť. Kedy by sa tak mohlo stať je otázne, napríklad Brave sa už vyjadril, že bude uBlock Origin podporovať aj po týchto zmenách, iné Chromium deriváty môžu využiť predĺženú podporu mv2 a poskytovať tak tieto doplnky o niečo dlhšie.

Preto, kým vám uBlock Origin funguje, nemusíte podnikať žiadnu akciu. Pokiaľ by ale k jeho odstráneniu predsa len došlo, nemusí ísť o úplný koniec. Už dlhšiu dobu existuje jeho odľahčená verzia od pôvodného vývojára uBlock Origin Lite. Tá je postavená na novej technológii manifest v3, a mala by tak byť dostupná aj v nových verziách populárneho prehliadačového jadra. Nesie však so sebou viacero obmedzení. Pre maximálnu funkčnosť sa odporúča po inštalácii doplnku otvoriť jeho nastavenia a zmeniť úroveň blokovania zo základnej na kompletnú. Tento proces bude vyžadovať ďalšie povolenia na prístup k webovým stránkam, ktoré po ich udelení umožnia doplnku lepšie chrániť vaše údaje.

Aj keď kompletný súbor funkcií plného uBlock Origin zrejme v Lite verzii nepôjde dosiahnuť, v praxi nemusíte byť touto skutočnosťou vôbec zasiahnutí. Všetko závisí na druhu stránok, ktoré navštevujete. uBO je známy svojou schopnosťou hladko si poradiť aj s mimoriadne agresívnymi stránkami. Pokiaľ ale podobné weby navštevujete, je na mieste zvážiť aj dodatočné ochranné opatrenia, akými môže byť využitie VPN/Tor siete, špeciálne upraveného prehliadača s dodatočným zabezpečením či dokonca virtuálneho stroja.

uBlock Origin bude aj naďalej fungovať na prehliadači Firefox, a pravdepodobne aj v niektorých Chromium derivátoch, kde budete môcť jeho služby využívať keď budú potrebné. Verzia Lite tak môže byť plnohodnotným spoločníkom na bežné prezeranie a surfovanie, kde by mala pokryť všetky vaše potreby.

2 komentáre

  1. Roman
    Roman 12. novembra 2024

    Dobrý den, děkuji za jednoduché a srozumitelné vysvětlení funkčnosti, zároveň i všech výhod a nevýhod.

  2. luki
    luki 13. novembra 2024

    ahoj ja použivam adblock plus aj ublock origin a neviem si ich vinachvalit použivam prehliadač mozila fierefox

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.