Aplikácie, ktoré používame v našom počítači sú takmer bez výnimky pevne zviazané s prostredím operačného systému Windows, ktorý v počítači beží. Ten poskytuje pre beh aplikácií vhodné prostredie a podporu, umožňuje aplikáciám interagovať s používateľmi prostredníctvom klávesnice, obrazovky, reproduktorov a iných technických súčastí počítača. Aplikácie sa spoliehajú na to, že nájdu v počítači isté programové vybavenie. To im umožní plne fungovať. Vývoj a distribúcia aplikácií sa spolieha na dodržiavanie týchto pravidiel, čo umožňuje vývojárom distribuovať aplikácie bez súčastí, ktoré sú už súčasťou operačného systému. Takéto aplikácie sa nainštalujú priamo do prostredia operačného systému a sú s ním previazané. Nie je možné ich jednoducho preniesť do iného počítača a plnohodnotne ich tam používať. Dvojnásobne to platí o používateľských údajoch, ktoré daná aplikácia spravuje, používa a vytvára.
Niektorí tvorcovia produkujú okrem takýchto štandardných verzií svojich produktov aj takzvané prenosné (po anglicky portable) verzie aplikácií. Prenosná verzia sa vyznačuje tým, že pre svoj beh potrebuje iba diskový priestor a bežiaci operačný systém. V článku uvažujeme len o operačnom systéme Windows.
Takáto aplikácia je umiestnená v samostatnom priečinku. Ten môže byť umiestnený na úložnom priestore v počítači alebo na prenosnom médiu, napríklad USB kľúči. V priečinku sa nachádzajú všetky súčasti, ktoré zabezpečia spoľahlivý beh aplikácie v bežiacom operačnom systéme. Prenosná verzia sa vyznačuje aj tým, že obsahuje aj používateľské údaje. Ide napríklad o konfiguráciu prostredia aplikácie, jej jazykovú mutáciu, vzhľad používateľského rozhrania či používateľské údaje. Pod používateľskými údajmi chápeme napríklad zoznam obľúbených webových stránok, e-mailovú korešpondenciu a mnohé iné podľa zamerania aplikácie. Aby bola aplikácia prenosná, musí byť tak tvorcom navrhnutá. Výhodou prenosných verzií aplikácií je, že si ich môžeme zobrať so sebou na USB kľúči a používať ich na inom počítači bez nutnosti ich inštalácie.
Prenosné verzie nájdeme priamo na stránkach tvorcov aplikácií, alebo v špecializovaných katalógoch, napríklad na www.portableapps.com. Výhodou takýchto katalógov je, že tu nájdeme pokope zoznam rôznych typov aplikácií. Nie je potrebné prehľadávať stránky tvorcov a pátrať po existencii prenosnej verzie ich produktu. Navyše, katalóg obsahuje odkazy na stiahnutie aktuálnych verzií jednotlivých aplikácií.
Aké prenosné verzie môžeme používať
NVDA
Asi najznámejšou prenosnou verziou je pre nás prenosná verzia čítača NVDA. Tú nemusíme nikde sťahovať, ale vytvoríme ju priamo z nainštalovanej aplikácie NVDA v našom počítači. V menu NVDA nájdeme funkciu Vytvoriť prenosnú verziu a postupujeme podľa dialógov sprievodcu vytvorením prenosnej verzie. Výsledok sa nachádza v nami určenom priečinku, ktorý si môžeme prenášať na USB kľúči medzi počítačmi. Po pripojení USB kľúča k inému počítaču spustíme NVDA priamo z priečinka na kľúči. Prenosná verzia sa môže vytvoriť s aktuálnou konfiguráciou, ktorú používame.
Mozilla Thunderbird
Je to populárny emailový klient medzi komunitou nevidiacich. Umožňuje ľahkú a prehľadnú správu elektronickej pošty na jednom alebo viacerých účtoch. Prenosná verzia je umiestnená v samostatnom priečinku, napríklad na USB kľúči. Po nakonfigurovaní emailových účtov a práci s elektronickou poštou obsahuje aj tieto používateľské údaje. Máme teda stále so sebou celú našu e-mailovú komunikáciu. Po pripojení USB kľúča k počítaču s prístupom na internet môžeme prijímať a odosielať správy zo známeho aplikačného prostredia.
Prenosnú verziu Thunderbirdu v slovenskej mutácii si môžeme stiahnuť na nasledujúcom odkaze v tabuľke pod nadpisom Localizations. Presný odkaz neuvádzame, keďže aplikácia vychádza často v nových verziách.
Mozilla Firefox a Google Chrome
Ďalšou z rodiny aplikácií od spoločnosti Mozilla, ktorá disponuje prenosnou verziou, je internetový prehliadač Firefox. Balík s prehliadačom nájdeme na nasledujúcom odkaze v tabuľke pod nadpisom Localizations. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade neuvádzame priamy odkaz na stiahnutie z dôvodu častej aktualizácie prehliadača.
Ak preferujeme pre prácu na internete prehliadač Google Chrome, jeho prenosnú verziu si tiež môžeme stiahnuť z PortableApps.com.
Ďalšie aplikácie
Pre ďalšie aplikácie nazrieme do katalógu na už spomínanej webovej stránke portableaps.com. Nájdeme tu napríklad:
- VLC media player – multimediálny prehrávač zvukových a video súborov;
- Notepad++ – aplikácia na pokročilejšiu prácu s textovými súbormi;
- Balabolka – aplikácia pre čítanie textových súborov v rôznych formátoch, ich čítanie hlasovým výstupom a prevod do zvukových súborov vo formáte mp3;
- Audacity – aplikácia pre editáciu zvukových súborov;
- InfraRecorder – CD/DVD napaľovací program;
- OBS studio – nahrávanie a streamovanie video záznamu;
- Libre office – kancelársky balík s prístupným editorom textových súborov;
- KeePass Classic – správca hesiel;
- 7Zip archiver – aplikácia pre prácu s rôznymi typmi archívov;
- FreeCommander – súborový manažér zdarma;
- TeamViewer – vzdialená správa počítača;
- A mnoho ďalších.
Kompletný prehľad nájdeme na adrese https://portableapps.com/apps.
Záver
Prenosné (portable( verzie aplikácií nám môžu značne uľahčiť fungovanie, ak potrebujeme z času na čas zasadnúť za počítač, na ktorom nemáme prispôsobené pracovné prostredie podľa naših potrieb. Využijeme ich tiež, ak chceme všade so sebou nosiť napríklad našu e-mailovú komunikáciu a nechceme sa spoliehať na webové rozhrania e-mailových služieb.
Po vytvorení portable verzií nami bežne používaných aplikácií môžeme smelo zasadnúť aj za neznámi počítač. Postačí už len spustenie čítača a naša práca môže byť rovnako efektívna ako keby sme sa nachádzali za našim vlastným počítačom. Samozrejme, nie všetky aplikácie majú prenosnú verziu. Ak sa však vyberieme týmto smerom, nebude nám to spôsobovať výraznejšie problémy.
Okomentujte ako prví