Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

LION: Sledujeme filmy s titulkami s čítačom NVDA

Sledovanie nových alebo aj starších filmových titulov v originálnom znení je pre ľudí so zrakovým postihnutím veľká výzva. Najmä tí z nás, ktorí neovládajú dostatočne anglický jazyk, to majú dvojnásobne ťažké. Objavil sa však výborný pomocník, ktorí uľahčuje riešenie tejto situácie.

Pomocníkom je rozšírenie čítača NVDA s názvom LION. Stiahneme si ho na tomto odkaze. Doplnok je v čase písania tohto textu iba v beta verzii. Jeho funkčnosť však stojí za zmienku.

Ako na to

Z uvedenej adresy stiahneme a nainštalujeme doplnok LION pre čítač NVDA. Po inštalácii sa objaví samostatná položka pre doplnok v možnostiach NVDA. LION Settings obsahuje niekoľko málo možností, ako prispôsobiť fungovanie doplnku. Vo výberovom poli si zvolíme, či LION má brať do úvahy celú obrazovku, aktuálne okno alebo vymedzenú oblasť. Môžeme obmedziť aj plochu obrazovky, ktorá bude doplnkom sledovaná. Jednotlivé voľby určujú, koľko percent obrazovky sa má vynechať. Toto obmedzenie je vhodné na to, aby sa urýchlil chod doplnku a neboli prezentované informácie, o ktoré nemáme záujem. Medzi možnosťami nastavenia sa nachádza ešte možnosť regulovať frekvenciu skenovania obrazu. Hodnota predstavuje časový interval opakovaného skenovania.

Ako to funguje

LION skenuje obsah obrazovky a snaží sa rozpoznať text. Rozpoznaný text je následne čítaný pomocou hlasového výstupu čítača. Funkcia je dobre využiteľná pri sledovaní filmov s titulkami. Na obrazovke beží obrazový dej a v jej dolnej časti sú zobrazované titulky. Tie doplnok rozpoznáva v pravidelných intervaloch a následne nám ich čítač prečíta.

LION dokáže rozpoznať titulky, ktoré sú spúšťané ako samostatný textový súbor ale aj také, ktoré sú priamo integrované do obrazu. Využíva na to techniku OCR.

Funkčnosť doplnku nie je nepretržitá. Spustíme ho klávesovou skratkou NVDA+Alt+l. Rovnakým príkazom doplnok pozastavíme. Štart aj pozastavenie je sprevádzané zvukovým znamením a hlasovým oznamom.

Ako sme ho testovali

Doplnok sme otestovali vo verzii NVDA 2019.3.1. Pre test sme využili film so samostatným súborom titulkov, ako aj druhý s integrovanými titulkami priamo v obraze. Prehrávanie sme testovali v rôznych multimediálnych prehrávačoch. Výsledky boli závislé od toho, ako sa aplikácia na prehrávanie filmov vysporiadala so zobrazovaním titulkov. Najprijateľnejšie sa nám javilo prostredie VLC Media Playera. Test sme realizovali so zobrazením prehrávaného videa na celú obrazovku tak, aby sme minimalizovali rušivý obsah. V nastaveniach doplnku sme ešte obmedzili skenovanú plochu obrazovky, ktorú sme zmenšili o 70%.

Testu sme podrobili aj populárnu videoslužbu youtube.com. Na čítanie titulkov tu často postačuje zapnuté dynamické sledovanie zmien obsahu obrazovky priamo v čítači NVDA. Stačí to v prípadoch, keď sú titulky spúšťané zo samostatného súboru, alebo sú automaticky generované službou. Ak sú však titulky priamo integrované v obraze filmu, je potrebné využiť služby doplnku LION.

Záver

LION je výborným rozšírením NVDA, ktoré umožní sledovanie filmov s titulkami pre nevidiacich. Pre optimálnu funkčnosť je potrebné, aby sa titulky správne zobrazovali a my sme využívali multimediálny prehrávač, ktorý je dobre prístupný pre ovládanie s čítačom NVDA a v neposlednom rade dokáže dobre realizovať prehrávanie filmov s titulkami. Výsledky môžu byť závislé od výkonu počítača a jeho zaťaženia, na ktorom beží prehrávanie filmu s titulkami.

LION je určený na čítanie titulkov. Nedokáže generovať popis deja a tak nahradiť výrobu audiokomentára.

Upozornenie na záver: Po skončení sledovania filmu si nezabudnite doplnok pozastaviť. Inak sa môžete čudovať, prečo NVDA číta informácie, o ktoré aktuálne nemáte záujem.

3 komentáre

 1. Nela
  Nela 4. augusta 2020

  Zní to naprosto skvěle a tenhle doplněk se mi opravdu hodí. Ale zdá se mi, že ten odkaz nějak nefunguje.

   • Nela
    Nela 17. augusta 2020

    Moc děkuji a s ruskou stránkou už se ani není potřeba pasovat, protože jste ten odkaz
    opravili, jste skvělý. d d

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.