Na technologickom inštitúte Technickej univerzity v meste Kanazawa (Japonsko) vyvíja tím profesora Kuni Matsuiho systém navigácie pre nevidiacich. Vývoj prebieha v laboratóriu umelej inteligencie od roku 2018. Navigácia pozostáva z mobilnej aplikácie Walk & Mobile (dostupná v Google Play aj App Store) a kódovaných reliéfnych dlaždíc. Tie sú umiestnené v reliéfnych vodiacich prvkoch určených pre navigáciu nevidiacich chodcov v exteriéri.
Ako to funguje
Dlaždice obsahujú 25 reliéfnych výstupkov. Štyri z nich sú farebne označené. Tým vytvárajú akýsi kód, ktorý identifikuje mobilná aplikácia prostredníctvom kamery fotoaparátu. Na dlaždici sa nachádza aj farebný trojuholník, ktorý indikuje, ktorým smerom sa nachádza objekt, ku ktorému sa informácia vzťahuje. Autori uvádzajú, že tento systém kódovania umožňuje viac ako 134 milióna kombinácií. To poskytuje dostatočný priestor pre označenie dostatočného množstva objektov. Kódovanie dlaždíc prebieha farebným označením príslušných výstupkov na už existujúcich reliéfnych dlaždiciach. Nie je potrebné teda realizovať stavebné úpravy. Aplikáciu má používateľ spustenú a kameru telefónu namierenú na priestor pred sebou na chodníku. Aplikácia automaticky identifikuje dlaždicu s kódom a poskytne priradenú informáciu. Autori sa snažia o rozšírovanie sociálneho inžinierstva a tak aplikácia poskytuje informácie všetkým ľuďom. Obsahuje napríklad aj evakuačné informácie v prípade katastrof. Systém navigácie je nainštalovaný v Múzeu súčasného umenia 21. storočia Kanazawa (národné múzeum remesiel v Kanazawe) a autori sa snažia o jeho rozširovanie.
Vyskúšali sme
Aplikáciu sme aj vyskúšali. Jej rozhranie je však z časti v japončine a nemali sme k dispozícii ani kódované dlaždice. No ide o zaujímavý koncept, ako sa môže riešiť poskytovanie informácií z okolia pre nevidiacich chodcov.
Zdroje
Informácia na web stránke Technickej univerzity Kanazawa
Mediálna správa z Japonských médií
Tip na článok sme dostali od Gbk.
Okomentujte ako prví