Spoločnosť Blazie Technologies už niekoľko týždňov vysiela signály svojim potenciálnym používateľom, že chystá pre nich inovatívny produkt. 11. januára 2024 na verejnej prezentácii predstavili BTSpeak.
Publicity na rôznych emailových konferenciách, na tejto prezentácii a pravdepodobne aj pri iných príležitostiach sa chopil p. Deane Blazie. Myšlienka na toto zariadenie pochádza od jeho syna, ktorý si formovať svoje predstavy vedúce k návrhu takéhoto zariadenia začal používaním mini počítača raspberry pi a brailovým riadkom. Nedávno predstaveným výsledkom je zariadenie bez brailového riadku, so zabudovanou 8 bodovou brailovou klávesnicou a rozmermi 15,5 × 7,4 × 2 centimetrov. Sú to rozmery pripomínajúce väčší smartfón, napríklad iPhone pro.
Hardvér
O výkon sa stará zabudovaný Raspberry 4 compute module so štvorjadrovým procesorom ARM AArch64, 4 GB operačnej pamäte a 32 GB úložiska, z ktorého odhadujeme, že približne 1 GB je vyhradené pre operačný systém. Ak by sme chceli toto zariadenie porovnať zo zariadením MATEJ organizácie Touch and Speech, mohli by sme povedať, že výkonnostne ide o zmodernizovaný hardvér, oproti spomínanému MATEJovi (prototyp si mali možnosť niektorí naši čitatelia vyskúšať na vlastnej koži).Okrem týchto základných stavebných prvkov zariadenie ďalej disponuje HDMI portom na pripojenie k monitoru alebo televízoru, čítačkou pamäťových kariet SDHC, USB C na nabíjanie, na pripojenie klávesnice a dodatočného úložiska, napr. USB flash disku. Nemáme to overené, ale domnievame sa, že na napájanie externého pevného disku bez vlastného zdroja napájania, nebude k dispozícii dosť kapacity zo zariadenia BTSpeak. Maximálna kapacita úložiska vloženej pamäťovej karty zatiaľ nie je známa, ale v čase prezentácie bolo zariadenie osadené 256 GB SD kartou. O konektivitu sa postarajú technológie bluetooth a wifi. K zariadeniu, žiaľ, nie je možné pripojiť slúchadlá použitím štandardného konektora s rozmermi 3,5mm. Zástupcovia Blazie do budúcna odporúčajú použiť USB C prevodník na konektor 3,5mm, ktorý bude podľa ich slov možné k zariadeniu doobjednať.
Softvér
Operačný systém zariadenia je odvodený z univerzálneho operačného systému Debian, ktorý dodáva nadácia Raspberry Pi Foundation k svojim jedno-doskovým počítačom Raspberry Pi. Zariadenie by malo prísť na trh v dvoch konfiguráciách, BTSpeak a BTSpeak PRO. Oba varianty budú obsahovať základné prostredie vyvinuté špeciálne pre zariadenie BT Console (Konzola cez Brailový terminál), ktoré okrem prístupu k príkazovému riadku operačného systému Linux ponúkne aj rôzne exkluzívne aplikácie, určené predovšetkým nevidiacim používateľom. Sú to aplikácie ako ozvučený textový editor s podporou čistého textu, písanie v brailovom písme vrátane skradkopisu, hudobný prehrávač BT Radio (Počas prezentácie predvádzali streamovanie hudby zo služby Pandora. Dokáže tiež prehrávať predinštalovanú bibliu v anglickom jazyku a multimediálny obsah z lokálneho úložiska), výuková aplikácia BT Learn, ktorej cieľom bude zaškoliť užívateľov na prácu s týmto zariadením, alebo môže poslúžiť ako aplikácia na precvičovanie si zápisu brailovho písma. Samozrejmosťou sú aplikácie ako kalkulačka, hodiny, kalendár a textový webový prehliadač Lynx. Špecialitkou je veľmi jednoduchá aplikácia na konverzácie s platformou Chat GPT. Plná integrácia Chat GPT na tomto zariadení však nie je zatiaľ k dispozícii. Službu Chat GPT je potrebné mať zaplatenú a aktivovanú a v zariadení BTSpeak je potrebné uviesť len jej prístupový token.
Prostredie BT console používa na výstupe syntézu reči. Podporované sú hlasové výstupy eSpeak (dokáže čítať aj slovenské a české texty) a hlasový výstup pre angličtinu Dectalk voice od spoločnosti Human Voice LLC, exkluzívne uvoľnený na bezplatné používanie v tomto zariadení.
Konfiguráciu prejavu hlasového výstupu je možné meniť. V celom prostredí existuje kontextová nápoveda, ako sme na ňu navyknutí z rôznych čítačov obrazovky a z iných produktov špeciálne navrhnutých pre potreby nevidiacich a ťažko zrakovo postihnutých používateľov. V tomto prostredí je tiež integrovaná podpora pre hlasové príkazy. Počas prezentácie sme mohli získať jednoduchým vyslovením príkazu „weather“, predpoveď počasia. Hlasových príkazov je okrem počasia a slovníka k dispozícii tak do 10 a čo všetko umožňujú ovládať zatiaľ nevieme.
PRO verzia
Okrem práve vymenovaných vlastností, bude neskôr k dispozícii aj variant produktu označený slovom PRO. Nedokázali sme zatiaľ zistiť, aké rozdiely bude mať PRO verzia zariadenia BTSpeak po hardvérovej stránke, oproti pôvodnému návrhu zariadenia. Vynárajú sa špekulácie, že by bolo dobré mať viac operačnej pamäte RAM. Ostatné parametre odhadujeme, že ostanú bez zmeny, alebo zmeny budú veľmi mierne.
Po softvérovej stránke dostanú používatelia zariadenia BTSpeak PRO možnosť opustiť prostredie aplikácie BT Console, navrhnuté špeciálne pre potreby nevidiacich a ocitnú sa tak v grafickom pracovnom prostredí Mate Desktop ozvučenom čítačom obrazovky Orca. Celé rozhranie grafického prostredia, vrátane zadávania povelov pre čítač obrazovky, budú používatelia môcť ovládať cez vstavanú brailovú klávesnicu, pozostávajúcu z ôsmych bodov a medzerníka, alebo externou klávesnicou pripojenou cez USB. Na vykonávanie príkazov emulujúcich funkcie, ktoré nie sú bežne dostupné na brailovej klávesnici, sa budú používať kombinácie klávesov s klávesom medzerník, známe napr. zo zápisníka Braille’n Speak ako akordy. O tom, čo je Braille’n Speak vám odporúčame vypočuť si zaujímavú epizódu podcastu stobodové šesťbodobé.
V tomto pracovnom prostredí potom budú k dispozícii bežné grafické aplikácie používané širokou verejnosťou ako sú prehliadače internetu Mozilla Firefox, Google Chrome, textový editor, tabuľkový procesor, ďalšie funkcie v kancelárskom balíku Libreoffice, emailový klient Mozilla Thunderbird, správca súborov, čítačka kníh vo formáte PDF a ďalšie. Technicky vzaté, celkom určite bude možné doinštalovať aj iné často používané aplikácie určené pre operačný systém Linux. Na použitie s čítačom Orca napr. hlasový výstup RHVoice so slovenským hlasom Ondro alebo platený hlasový výstup Vocalizer z projektu Voxin.
BTSpeak sa bude v U.S.A predávať za 795,99 dolárov a BTSpeak PRO za cenu 1195,99 dolárov.
Záver
Počas prezentácie prebehla stručná diskusia, kde sme sa dozvedeli, že výkon tohto zariadenia je podobný ako výkon notebookov nižšej alebo skôr strednej triedy. V súčasnosti ide o prvé zariadenie tohto druhu, takže nie je veľmi s čím porovnávať. Pri predstavovaní hardvéru som spomenul digitálny zápisník MATEJ. Ten je ale založený na systéme Android a tak pre používateľov posun od zariadenia MATEJ k zariadeniu BTSpeak, bude znamenať úplne iný spôsob ovládania. V prostredí BT Console bude zariadenie BTSpeak celkom určite veľmi dobre použiteľné na funkcie, ktoré preň jeho autori pôvodne pripravili. Použitie PRO verzie a prevádzka bežných grafických aplikácií na tomto zariadení budú určite tiež možné. Čo je nevyskúšané, je akým spôsobom sa toto autorom podarí integrovať s ovládaním prostredníctvom vstavanej brailovej klávesnice. Rád by som ešte upozornil, že toto zariadenie sa budúci mesiac v základnej konfigurácii začne predávať v U.S.A. Kedy a v akej konfigurácii a úrovni lokalizácie do slovenčiny sa objaví u nás, zatiaľ nie je známe. Berte preto, prosím, tento článok ako zaujímavú technologickú novinku na poli asistenčných technológií. V komentároch nám môžete zanechať váš pohľad na vec črtajúceho sa občasného nástupu prenosného zariadenia určeného výhradne pre ťažko-zrakovo postihnutých. Môžete to vnímať ako mostík medzi masovo používanými riešeniami, postavenými na platformách Windows, Android, iOS a platformou Linux, na ktorú toto pripravované zariadenie v základe spolieha. V našich končinách sa o nej veľa hovorí, ale skutočnej popularity sa stále nedočkala. Alebo sa vaše úvahy budú skôr uberať skeptickejším smerom. A teda, že po dlhšej prestávke od čisto slepecky zameraných produktov, si už v dnešnej dobe užívame predovšetkým sprístupňovanie bežne dostupných riešení v štýle univerzálneho návrhu a tak tento pokus o oživenie tradície digitálneho zápisníka pre nevidiacich nie je pre vás zaujímavý.
Dalo by sa toto zariadenie zohnať na testovanie?
@Michaela Dlhá @Peter Vágner poskladáme sa? 😀
Pekna hracka. Ten built-in lynx uz dnes na vselico nestaci, ale na obcasne cestovanie bez notebooku by to bolo fajn. Ak to bude mozne zohnat v europe, tak sa asi necham zlakat. Skoda ze je to take velke.
Ono pokiaľ ide o terminál, tak veľmi ani nie je iná možnosť, nič vyspelejšie ako Lynx veľmi neexistuje. To skôr ísť do tej pro verzie s grafickým rozhraním.
Hej, hej, ten lynx je skor na skriptovanie, ako na nieco ine. I ked je fakt, ze v case, ked som nemal doma urobenu vpn som ho obcas pouzil aj na nejake pridanie zaznamov do weboveho systemu ktory mi bezi doma a pod. Ta pro verzia bude podla mna dost lagovat, ten procak je dost slaby. Nebude to nepouzitelne, ale ak sme zvyknuti na responzivne notebooky, tak budeme trpiet 🙂
Ja by som to chcela len na poznámky a občasné napísanie článku v braili na blog. Skrátka len na také občasnosti, len neviem, či to potom nebude na takéto použitie predražené. Ale tiež by som sa nechala zlákať.
No, som na to zvedavý, ja mám nainštalované Mate na 15 rokov starom ntb, a ide ako blesk, bez výraznejších lagov, spomalení či iných vecí. 🙂 Tie ARM procesory sú ináč v prípade Raspberry Pi už taká zaužívaná vec a viem o ľuďoch, čo na nich používajú taktiež prostredie Mate, hoc ja som na svojom 4Bčku používal skôr ten raspbian, čo je trochu upravené LXDE, teda Mate neviem v tomto kontexte posúdiť.
Hodně zajímavé zařízení, ta normální verze mě moc neláká, ale představa mít tu pro verzi a používat ji jako miny počítač by mohla být zajímavá. Zajímalo by mě jestli k tomu půjde připojit i řádek.
Pán Tamás Géczy poslal takúto ukážku práce so zariadením BT Speak: https://mindly.social/@Tamasg/112107734782650160
Rozhovor s predstaviteľom Blazie Tech v angličtine: https://livingblindfully.com/268
Pán Drew Weber na svojom webe zverejnil audio ukážky, ako funguje prepínanie z konzolového režimu (tablet mode) do režimu pracovného prostredia (desktop mode), navigáciu v dialógu nastavenia čítača obrazovky Orca a prehliadanie stránok v prehliadači Chrome.
https://drewsound.com/2024/04/06/btspeak-pro-overview-audio-bite-size-chunks/
🙂 Toto bude priam akordove peklo. Na ich mieste by som pridal aspon kurzorove sipky, niesom si isty, ze sa toto bude chciet ucit vela ludi. Je to podobne ako braillenspeak, komplexnost do toho vnasa ale subeh tablet a desktop modu, v kazdom moznost mat viacero beziacich veci, vizera to ako naozaj pekna ale pre priemerneho pouzivatela dost komplikovana hracka.
V májovej aktualizácii softvéru je už k dispozícii integrovaná podpora pre rečovú syntézu RHVoice a po osobitnom zakúpení balíka voxin aj podpora pre hlasy vocalizer.
drewsound.com/2024/05/28/btspeak-may-2024-update-offers-further-synthesizer-options-and-voices/