Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

ePub Reader- prístupná čítačka elektronických kníh

Čítanie elektronických kníh vo formáte ePub je prístupné s čítačkou ePub Reader. Je to čítačka realizovaná formou doplnku pre internetový prehliadač Google Chrome alebo Mozilla Firefox. Nájdeme ju na adrese www.epubread.com. Pri inštalácii do prehliadača Chrome nájdeme doplnok priamo cez správcu rozšírení. Po pridaní doplnku do prehliadača je potrebné ešte povoliť prístup k webovým adresám súborov a nastaviť predvolené otváranie ePub kníh v aplikácii Google Chrome.

Nastavenie vykonáme nasledujúcim postupom:

  1. Otvoríme Nastavenia aplikácie Chrome. Stlačíme ľavý Alt a šípkou nadol nájdeme a potvrdíme položku Nastavenia.
  2. Prejdeme do správcu rozšírení. Po otvorení Nastavení stláčame tabulátor a prejdeme na položku Rozšírenia, ktorú potvrdíme enterom.
  3. Tabulátorom prejdeme na tlačidlo Podrobnosti pri doplnku ePub Reader a potvrdíme ho.
  4. Tabulátorom prejdeme na položku povoliť prístup k webovým adresám súboru a označíme voľbu medzerníkom.
  5. Zatvoríme Správcu rozšírení aj Nastavenia kombináciou klávesov Ctrl+w.

Predvolené otváranie nastavíme pomocou kontextovej ponuky na ePub knihe. Zvolíme položku Otvoriť v aplikácii a v zobrazenom dialógovom okne predvolíme aplikáciu Chrome. Tá sa štandardne nevyskytuje v ponúkanom zozname aplikácií, musíme ju preto ručne vyhľadať. Po vykonaní týchto nastavení ešte reštartujeme Google Chrome a sme pripravení čítať knihy vo formáte ePub.

Ako na samotné čítanie

Knihu vo formáte ePub otvoríme v prehliadači tak, že ju potvrdíme v zozname položiek v aplikácii Prieskumník alebo inom súborovom prehliadači. Týmto spôsobom sa kniha dostane medzi stiahnuté položky. Presunieme sa na panel so stiahnutými položkami (F6) a potvrdíme názov súboru s knihou.

Druhou možnosťou je, že pri otvorenom Chrome stlačíme Ctrl+o a vyhľadáme súbor knihy.

Po otvorení knihy je zobrazená titulná strana. Čítame pomocou štandardných príkazov pre orientáciu v texte. Dostupné sú aj rýchle navigačné klávesy pre presun medzi nadpismi a podobne (písmeno h a ďalšie). EPub knihy sú organizované do kapitol. Medzi kapitolami sa prepíname šípkami doprava a doľava. Prepnutie však musíme vykonať tak, že najprv prepustíme kláves čítača (NVDA+F2 alebo JAWS+3) a následne stlačíme tlačidlo šípky.

ePub formát dokumentov umožňuje (a autori to aj hojne využívajú) dobré štrukturovanie dokumentov. Keďže jeho vnútorná reprezentácia je vo formáte HTML, nie je žiadna prekážka v prístupnosti takýchto dokumentov pre používateľov čítačov obrazovky.

Presun do zoznamu kapitol zrealizujeme stlačením tlačidla t, samozrejme s prepustením klávesu čítača.

Pri „rozbehnutí“ čítania dokumentu je niekedy potrebné prepnúť sa medzi prezeracím a formulárovým režimom. Na to sa však dá veľmi rýchlo zvyknúť.

EPub formát je vhodný najmä pre odborné publikácie, keďže zachováva štrukturovanie do kapitol a podporuje prístupný zápis matematických či iných vzorcov.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.