Tón vo vývoji mobilných aj desktopových aplikácií dnes jednoznačne určuje implementácia umelej inteligencie do ich rozhraní – AI totiž prináša rýchlejší vývoj, prostredie šité na mieru a inteligentnejšie aplikácie, ktoré sa neustále zdokonaľujú podľa potrieb používateľov. Vývojári aj firmy tak získavajú nové možnosti, ako osloviť súčasných zákazníkov a držať krok s technologickými trendmi, čo platí aj pre obľúbený komunikátor WhatsApp, ktorý neustále vylepšuje svoje funkcie vďaka AI. Na to, aký osoh z nasadenia AI môžu mať nevidiaci a slabozrakí používatelia asistenčných technológií tejto populárnej aplikácie, sme si posvietili v našej redakcii.
Ktorá AI je najlepšia?
To skutočne nevieme jednoznačne určiť. Dá sa však povedať, že vývoj v tejto oblasti je veľmi dynamický a nové funkcie v AI menia rebríčky ich obľúbenosti, efektivity a rozmanitosti využitia z týždňa na týždeň. Kľudne môžeme povedať, že „každý chvíľku ťahá pílku.“ 🙂 Prvé hromadné nasadenie s úspechom zožal ChatGPT od OpenAI. Potom sa pridalo Gemini od Googlu. Zaostať nechceli ani ostatní, a tak sa postupne objavili nové mená ako Perplexity, DeepSeek či Claude – a určite sa ešte objavia ďalší. Veď umelá inteligencia okrem bežného chatovania si dnes poradí s návrhom najoptimálnejšej trasy v mapových aplikáciách, s navrhnutím správneho kódu pri programovaní alebo pri posúdení výsledkov magnetickej rezonancie.
Pozrime sa s AI na obrázky.
V roku 2023 vzbudila veľkú pozornosť v radoch nevidiacich ohlásená spolupráca medzi Be My Eye a Open AI. Výsledkom tejto spolupráce bolo obohatenie aplikácie Be My Eye o modul Be My AI, ktorý prostredníctvom integrovaného chatbota sa stal silným a pomerne kvalitným nástrojom na rozpoznávanie obrázkov. Obrázkom sa začali venovať s rôznymi výsledkami aj ďalší poskytovatelia, ktorí ponúkajú vlastných aplikačných klientov s množstvom funkcií, ktorí sú rôznym spôsobom prístupní. My by sme pozornosť čitateľov BlindRevue radi upriamili na univerzálne a maximálne prístupné riešenie, ktoré zvládne každý používateľ jedného z najrozšírenejších komunikátorov, akým WhatsApp nepochybne je.
Poznámka: Ako sa pracuje s WhatsAppom sme popísali v článkoch: WhatsApp – prístupná aplikácia pre online komunikáciu a WhatsApp pre desktop: používame komunikačnú aplikáciu v počítači s Windows 10 a 11.
Ako dostať AI do WhatsAppu?
Je to veľmi jednoduché. Podstatné je mať WhatsApp nainštalovaný a aktivovaný v smartfóne alebo na počítači. Potom už len stačí v telefónnych kontaktoch vytvoriť nový kontakt na vybratú službu AI a začať používať. Zatiaľ sú k dispozícii dve telefónne čísla:
- Perplexity: +1 8334 363285
- CHAT GPT: +1 800 428 478
Ak máme kontakt s AI vytvorený, môžeme si vo WhatsAppe vytvoriť nový chat a začať s AI textovo komunikovať. Pokiaľ chceme rozpoznať obrázok, pripojíme ho do konverzácie cez tlačidlo Pridať prílohu a zvolíme voľbu Fotky a videá. Klasicky ho odošleme cez zobrazený dialóg a počkáme na výsledok rozpoznania. Ak sa chceme opýtať na nejaké ďalšie detaily z obrázka, pýtame sa prostredníctvom otvoreného bežiaceho chatu.
Záverečné zhrnutie
Chatovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom WhatsAppu s čítačmi obrazovky je používateľsky veľmi jednoduché a komfortné. Umožňuje si vybrať v rámci jednej aplikácie konverzáciu so zatiaľ dvoma službami AI a porovnať ich výstupy na jednom mieste. Pri Perplexity navyše môžeme okrem fotografií posielať na rozpoznanie aj kratšie videá. Navyše u Perplexity evidujeme relevantnejšie odpovede pri aktuálne sa odohrávajúcich udalostiach a menšiu snahu byť pri odpovediach až príliš opatrný. 😉
Užitočné zdroje:
Okomentujte ako prví