Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Foobar2000: Pokročilý prehrávač audio súborov s vlastnými klávesovými skratkami

Foobar2000 je bezplatný, jednoduchý a predsa vysoko profesionálny prehrávač audio súborov s pokročilými funkciami, ktoré si môžeme prispôsobiť doslova na mieru. Je pravda, že po prvom spustení veľmi nezaujme. Má jednoduché a minimalistické rozhranie, ktoré môže pôsobiť v porovnaní s inými prehrávačmi nezaujímavo, no ak sa bližšie oboznámime s pokročilými nástrojmi, ktorými disponuje, až potom spoznáme jeho silný potenciál. V tomto článku si krok po kroku ukážeme postup ako sa dá z jednoduchého prehrávača vytvoriť zaujímavá aplikácia s pokročilými funkciami a vlastnými klávesovými skratkami.

Stiahnutie a inštalácia

Aktuálne najnovšie dostupnú verziu nájdeme a stiahneme z oficiálnej stránky programu foobar2000.org.
Stiahnutý súbor potvrdíme enterom a spustíme sprievodcu inštalátora, ktorý nás prevedie všetkými krokmi štandardnej inštalácie. Po prvom spustení sa program opýta na tému vzhľadu, ktorú budete chcieť používať. Ponecháme predvolenú tému a tlačidlom OK tento dialóg uzavrieme.

Nastavenie mediálnej knižnice

Aby sme v prostredí Foobaru mali rýchly prístup k hudobným súborom bez toho, aby sme ich manuálne vyhľadávali, je potrebné v nastaveniach programu pridať požadovaný priečinok s hudobnou zbierkou do mediálnej knižnice.

  1. V otvorenom okne programu príkazom CTRL + P vstúpime do rozhrania s označením Preferences.
    Poznámka: Rozhranie Preferences obsahuje stromovú štruktúru predvolených nastavení programu. Na požadovanú sekciu konkrétneho nastavenia sa dostaneme buď šípkami, alebo počiatočným písmenom. Klávesové skratky Tab a Shift Tab nám v tomto rozhraní slúžia na pohyb po konfiguračných prvkoch zvolenej sekcie.
  2. Šípkou nadol sa presunieme do sekcie na správu priečinkov mediálnej knižnice označenej ako Media Library.
  3. Klávesom Tab vyhľadáme tlačidlo Add a aktivujeme ho.
  4. V zobrazenom dialógu na vyhľadanie priečinka v stromovej štruktúre adresárov nájdeme požadované umiestnenie s uloženou hudbou a tlačidlom určeným pre jeho výber ho pridáme do mediálnej knižnice.
  5. Aby sa toto nastavenie spoľahlivo uložilo, klikáme na tlačidlá Apply a potom na OK.
    Poznámka: V rozhraní pre správu mediálnych knižníc okrem tlačidla Add máme k dispozícii aj tlačidlo Remove, ktoré slúži na odstránenie neželaných priečinkov zo zoznamu mediálnych knižníc.
  6. Po pridaní priečinka do mediálnej knižnice v rozhraní prehrávača klávesovou skratkou Alt + l aktivujeme ponuku Library a v nej zvolíme Album List. Po týchto krokoch budeme mať zobrazené okno so zoznamom albumov z priečinka našej mediálnej knižnice. Šípkou nahor a nadol môžeme prechádzať po jednotlivých položkách zoznamu a Enterom spúšťať ich prehrávanie.

Klávesové skratky na ovládanie programu

Súbory v mediálnej knižnici už načítané máme. Čo však ešte nemáme, sú klávesové skratky na ich spúšťanie, pozastavenie, prechádzanie na predchádzajúcu a nasledujúcu skladbu, ovládanie hlasitosti a pod. Spomenuté skratky program predvolene neponúka, no v jeho nastaveniach si ich bez problémov vytvoríme. Napríklad skratku pre vyhľadávanie a spúšťanie súborov pridáme nasledovným postupom:

  1. Príkazom CTRL + P si privoláme rozhranie s označením Preferences.
  2. V štruktúre s nastaveniami, šípkami alebo počiatočným písmenom, prejdeme do sekcie klávesových skratiek s označením Keyboard Shortcuts.
  3. Aby sme vstúpili do dialógu pre vytvorenie klávesovej skratky, najprv klávesom Tab vyhľadáme tlačidlo Add new a aktivujeme ho.
  4. V zobrazenom dialógu pridania opakovane stláčame kláves Tab, až kým sa nedostaneme do stromového zoznamu s dostupnými akciami prehrávača Foobar.
  5. Tu šípkami alebo počiatočným písmenom vyhľadáme akciu zodpovednú pre vyhľadávanie a pridávanie súborov s označením Add files.
  6. Po vybratí požadovanej akcie a stlačení klávesu Tab sa budeme nachádzať na prvku, ktorý od nás očakáva vloženie skratky, ktorú chceme priradiť k tejto akcii. Stlačením jednej alebo viacerých kláves ju vytvoríme a tlačidlom Apply ju uložíme. Po aktivovaní tlačidla Apply sa opäť budeme nachádzať v rozhraní Preferences v sekcii Keyboard Shortcuts. Aby sme mohli program ovládať primárne klávesovými skratkami, je potrebné priradiť vlastné skratky aj ďalším akciám podľa vyššie uvedeného postupu.

Ak nám vytvorená skratka nevyhovuje, môžeme ju vymazať v sekcii Keyboard Shortcuts. Tabom vstúpime do List Control a šípkami vyhľadáme akciu s priradenou skratkou, ktorú chceme odstrániť. Shift + tab prejdeme na tlačidlo Remove, ktoré aktivujeme. Vymazanie skratky potvrdíme tlačidlom OK.

Tip: Pri vytváraní skratky môžeme na rýchle vyhľadanie akcie využiť funkciu filtrovania. Ak poznáme časť alebo celý názov požadovanej akcie, zadáme ju do poľa Filter list by a potom stlačíme kláves Tab.

Globálne skratky

Pomocou nich môžeme ovládať prehrávač z Wordu, webového prehliadača alebo akejkoľvek inej spustenej aplikácie. O tom, či skratka bude alebo nebude globálnou, určujeme v dialógu jej vytvorenia začiarknutím alebo odčiarknutím voľby Global hotkey. Pri nastavovaní globálnych skratiek je potrebné dávať pozor na možný konflikt s existujúcimi skratkami aktuálne aktívneho okna, ktoré máme v popredí.

Tipy na užitočné akcie prehrávača Foobar2000

Pri nastavovaní skratiek by mala prevládať kvalita nad kvantitou. Vo Foobare existuje množstvo užitočných akcií, ktoré budeme často používať a na ktoré sú skratky žiaduce. Zároveň však existuje aj veľa akcií, ktoré pravdepodobne nevyužijeme ani raz. Napríklad nástroje ako VU Meter, Spectrogram, Peak Meter alebo Oscilloscope slúžia na vizualizáciu zvukových signálov, takže nevidiaci ich používať určite nebudú. Aby sme si to zjednodušili, predstavme si užitočné akcie, ku ktorým sa naše vlastné skratky priradiť určite oplatí.

Akcie na pridávanie obsahu

Tieto akcie nájdeme v hornej časti stromového zoznamu akcií:

  • Add files a Add folder: Pridávajú súbory a priečinky.
  • Add location: Pridá zadanú URL adresu do aktuálneho zoznamu skladieb. Môžeme ju použiť napríklad pri spustení internetového rádia.
  • New playlist: Vytvorí nový prázdny playlist, do ktorého si môžeme pridávať hudobné skladby podľa vlastného výberu.
  • Load playlist: Načíta existujúci obsah z uloženého playlistu.
  • Save playlist: Uloží aktuálny playlist do súboru, aby sme ho mohli neskôr načítať prostredníctvom akcie Load playlist.
  • Remove playlist: Odstráni vybraný playlist z prehrávača.
  • Previous a Next playlist: Umožňujú prechod na predchádzajúci a nasledujúci playlist v poradí.
  • Rename Playlist: Táto funkcia nám pri organizovaní playlistov umožňuje ich ľubovoľné premenovanie.
  • Save all playlists: Táto funkcia umožňuje uloženie všetkých otvorených playlistov naraz.

Nástroje mediálnej knižnice

Nájdeme ich v sekcii Library. Tu určite stoja za povšimnutie nasledovné dve akcie:

  • Album List: Aktivuje okno so zoznamom albumov z priečinka našej mediálnej knižnice.
  • Search: Aktivuje okno vyhľadávania v knižnici médií.
    Poznámka: V kontexte s mediálnou knižnicou upozorňujeme aj na akcie Select All a Clear. Nájdeme ich v sekcii Edit. Akciou Select All označíme všetky skladby alebo položky v aktuálnom zozname skladieb. Akciou Clear odstránime všetky položky z aktuálného zoznamu.

Akcie na prehrávanie

Nájdeme ich v sekcii Playback, do ktorej sa dostaneme buď šípkou nadol, alebo počiatočným písmenom.

  • Stop: Zastaví prehrávanie.
  • Pause: Pozastavuje / spúšťa prehrávanie.
  • Play: Spustí prehrávanie.
  • Play or pause: Spustí, pozastaví alebo zruší pozastavenie prehrávania. Poznámka: Akcia Play or pause je svojou funkcionalitou podobná akcii Pause. Rozdiel je iba v tom, že ak prehrávanie nie je pozastavené, ale ukončené, potom spúšťa prehrávanie od začiatku ako akcia Play.
  • Previous: Spustí prehrávanie predchádzajúcej skladby.
  • Next: Spustí prehrávanie nasledujúcej skladby.
  • Random: Spustí prehrávanie náhodne vybratej skladby z aktuálneho playlistu.

Akcie na posun aktuálne prehrávanej skladby

V stromovej štruktúre s akciami ich nájdeme v sekcii Seek. V tejto časti nám program dovoľuje nastaviť si klávesové skratky umožňujúce sekundové alebo minútové posúvanie aktuálne prehrávanej skladby.

Akcie na ovládanie hlasitosti

Tieto akcie nájdeme v sekcii Volume. Up a Down sú zodpovedné za pridávanie a uberanie hlasitosti a Mute stlmí alebo zruší stlmenie prehrávania.
Dôležité upozornenie: Pri klávesových skratkách na zmenu hlasitosti neodporúčame použiť samostatne šípky nahor alebo nadol. Šípky v prehrávači Foobar2000 predvolene umožňujú v okne so zoznamom mediálnej knižnice pohyb po jednotlivých položkách.

Internetové rádiá v prehrávači Foobar

Aplikácia Foobar2000 okrem prehrávania audio súborov zvláda aj vyhľadávanie, prehrávanie a ukladanie internetových rádií. Do rozhrania pre správu rádií sa dostaneme cez hlavné menu voľbou View / Internet Radio alebo vlastnou nastavenou skratkou. Po zobrazení tohto okna sa ocitneme v prvej záložke so zoznamom obľúbených staníc, ktorý máme zatiaľ prázdny. Stlačením klávesu Tab sa dostaneme na editačné pole Play by stream address. Táto položka je určená na manuálne spustenie rádií. Postup spustenia spočíva vo vložení streamovacej adresy a kliknutím na tlačidlo Play. Spustený stream sa zároveň automaticky uloží do zoznamu obľúbených staníc. Nevýhodou manuálneho spúšťania a ukladania staníc je v tom, že najprv musíme na stránkach rádií vyhľadať požadovanú URL streamu a vložiť ju do editu Play by stream. Od vyhľadávania streamovacích adries nás zachraňuje druhá záložka rozhrania, kde môžeme v databáze internetových rádií vyhľadávať rádiá podľa jazyka, krajiny a rôznych ďalších atribútov.
Tip: Ak by sme si chceli napríklad vyfiltrovať zoznam iba so slovenskými rádiami, v záložke prehľadávania prvý výberový komponent Search by nastavíme na Language a v druhom s označením Search for zvolíme požadovaný jazyk slovak. Po nastavení tohto filtra a stlačení klávesy Tab sa ocitneme v zozname nájdených internetových slovenských rádií. Šípkou nahor a nadol môžeme prechádzať po položkách zoznamu a Enterom spúšťať ich prehrávanie.
Na prepínanie záložiek používame skratku CTRL + Tab.
Upozornenie: Ak si nie sme istí pozíciou kurzora, opakovane stláčame Tab, až kým nám čítač neoznámi hlášku: List Control zoznam.
Ak chceme, aby rádiové streamy boli do zoznamu automaticky ukladané, v prvej záložke so zoznamom obľúbených staníc ponecháme začiarknutú voľbu Add all played radio streams to the list. Ak potrebujeme nejakú položku z tohto zoznamu odstrániť, urobíme to po jej vybratí cez kontextové menu voľbou Forget.

Exkluzívny mód prehrávania

Ak máme viac zvukových kariet alebo bluetooth reproduktorov, Potom vo Foobare môžeme minimálne jednému z nich prideliť exkluzívny mód prehrávania. Aplikácia Foobar2000 umožňuje hudbu prehrávať v dvoch zvukových módoch. Prvý mód, Primary Sound Driver je predvoleným zvukovým režimom využívajúci predvolený systémový zvukový ovládač, takže prehráva zvuk z viacerých aplikácií. Exkluzívny zvukový mód, Primary Sound Driver [exclusive], je režim s vyššou kvalitou zvuku, no pri jeho výbere je zvuk z iných aplikácií zablokovaný. Bluetooth reproduktor pripojíme v rozhraní pre správu Bluetooth zariadení štandardným postupom.
Tip: Na vstup do tohto rozhrania cez dialóg Spustiť poslúži príkaz ms-settings:bluetooth.
Po nájdení a pridaní externého bluetooth reproduktora sa toto zariadenie automaticky nastaví do režimu predvoleného prehrávacieho zariadenia. Zmenu si ihneď všimne aj hlasový výstup čítača obrazovky, a taktiež sa automaticky pripojí k novému predvolenému zariadeniu. Aby sme čítač vrátili na predošlé výstupné zariadenie, musíme vojsť do nastavení hlasového výstupu a v ňom zvoliť predošlé výstupné zariadenie.
Na záver v prostredí prehrávača Foobar2000, v dialógu pre vytvorenie skratky v sekcii Primary Sound Driver, predvolenej zvukovej karte priradíme klávesovú skratku, napríklad F7.
V druhom kroku, opäť v dialógu pre vytvorenie skratky v sekcii Primary Sound Driver [exclusive], bluetooth reproduktoru priradíme klávesovú skratku, napríklad F8.
Aby sa nám táto konfigurácia uložila, tlačidlami Apply a OK sa postaráme o jej uloženie. Po týchto krokoch spustíme prehrávanie a skratkami F7 a F8 si vyskúšame prepínanie medzi jednotlivými módmi.
Dôležité upozornenie: V exkluzívnom móde má prehrávač Foobar priamy prístup k zvukovému zariadeniu bez toho, aby sa o zvuk delil s inými aplikáciami. To znamená, že ak máme iba jednu zvukovú kartu a v nastaveniach Primary Sound Driver exclusive si ju pridáme do exkluzívneho módu, Jaws, NVDA alebo hociktorý iný čítač obrazovky nám okamžite prestanú hovoriť.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.