Volá vám kamarát, že by potreboval vyriešiť problém na svojom počítači? Radi by ste ukázali ovládanie super programu, ktorý ste práve objavili niekomu, kto k nemu zatiaľ nemá licenciu? Potrebujete pracovať na počítači s rozbitou klávesnicou a nemáte k dispozícii bezdrôtovú? Alebo sa jednoducho chcete z práce pripojiť na domáci počítač a vypnúť nahrávanie televízneho programu? Na to všetko môžete využiť vzdialenú správu a cez internet obsluhovať počítač na diaľku. Z dostupných riešení si v tomto článku popíšeme NVDA Remote, doplnok pre čítač obrazovky NVDA. Jeho jediným nedostatkom môže byť, že neposkytuje výstup pre vidiacich a slabozrakých používateľov.
Čo potrebujeme
Aby sme mohli doplnok NVDA Remote používať, musí na oboch počítačoch bežať NVDA. Môžeme použiť nainštalovanú alebo portable verziu. Portable verziu vytvoríme zvolením príslušnej možnosti v hlavnom okne inštalátora NVDA. Takisto môžeme prenosnú verziu vytvoriť z menu Nástroje > Vytvoriť prenosnú verziu. Ak sa chcete pripojiť na počítač vidiaceho kolegu, ktorý nepoužíva čítač obrazovky, pravdepodobne bude jednoduchšie poslať mu pripravenú prenosnú verziu s nainštalovaným doplnkom.
Doplnok NVDA Remote stiahneme zo stránky NVDARemote.com aktivovaním odkazu Direct Download. Ak používame nainštalovanú verziu NVDA, stiahnutý súbor jednoducho spustíme a potvrdíme všetky kroky. Ak používame prenosnú verziu NVDA, postupujeme nasledovne:
- V menu NVDA zvolíme nástroje > spravovať doplnky
- Aktivujeme tlačidlo nainštalovať
- Nájdeme súbor, ktorý sme stiahli zo stránky NVDARemote.com a potvrdíme.
- Stlačíme tlačidlo zatvoriť a povolíme reštartovanie NVDA.
Napokon budeme ešte potrebovať server, na ktorom sa oba počítače stretnú. Verejne dostupný je server na adrese nvdaremote.com. Ďalej v tomto texte si popíšeme aj vytvorenie vlastného servera.
Spustenie vzdialeného ovládania
Predpokladajme, že sa chceme pripojiť na počítač kamaráta. Na našom a kamarátovom počítači beží NVDA a máme nainštalovaný doplnok NVDA Remote. Na oboch počítačoch spustíme pripojenie z menu NVDA > Nástroje > Vzdialené ovládanie aktivovaním položky Pripojiť. V dialógu, ktorý sa zobrazí, nastavujeme tieto možnosti:
- Možnosti server a klient. Nastavíme možnosť server.
- V nasledujúcom kroku určujeme, či chceme ovládať druhý počítač, alebo bude niekto ovládať náš počítač. Na našom počítači vyberieme možnosť ovládať vzdialený počítač. Na vzdialenom počítači kamarát nastaví možnosť povoliť ovládanie tohto počítača.
- Hostiteľ: Sem napíšeme adresu servera. V našom prípade nvdaremote.com
- Kľúč: Sem napíšeme heslo, ktoré si vymyslíme. Na oboch počítačoch píšeme rovnaké heslo, aby bolo možné počítače spárovať. Odporúčam používať heslo s malými a veľkými písmenami a číslami.
- Dialóg potvrdíme tlačidlom OK.
Pripojenie k serveru oznámi NVDA dvoma stúpajúcimi tónmi. Úspešné spárovanie je oznámené na počítači kamaráta tromi pípnutiami. Na našom počítači jedným vysokým tónom.
Od tohto momentu budeme počuť, čo sa deje na vzdialenom počítači. Všetko, čo NVDA povie, automaticky odošle aj na náš počítač. Ak chceme ovládať vzdialený počítač, stlačíme kláves F11. Od tohto momentu sú všetky klávesy a klávesové skratky automaticky odoslané na vzdialený počítač a NVDA nám dáva odozvu, čo sa na vzdialenom počítači deje. Ak sa potrebujeme vrátiť k ovládaniu nášho počítača, opäť stlačíme F11.
NVDA pri práci so vzdialeným počítačom rešpektuje naše nastavenie hlasu a to aj vtedy, ak na druhej strane človek používa iný hlasový výstup. Počas ovládania vzdialeného počítača môžeme upravovať aj nastavenia NVDA na vzdialenom počítači:
- Ak sme zvyknutí používať kláves Capslock ako kláves NVDA, môžeme si ho nastaviť v nastaveniach klávesnice
- Ak ovládame počítač vidiacej osoby, ktorú otravuje reč, môžeme v nastaveniach reči zvoliť možnosť bez reči. NVDA na vzdialenom počítači už nebude rozprávať, ale mi stále budeme mať odozvu.
Vzdialené ovládanie je možné použiť aj pri workshopoch a prezentáciách. Na jeden ovládaný počítač môžete pomocou toho istého hesla pripojiť viacero počítačov:
- Na počítači, na ktorom chcete prezentovať program, povoľte ovládanie tohto počítača
- Všetci ostatní nastavia možnosť ovládať tento počítač
- Je nutné, aby účastníci pokiaľ možno len sledovali, čo sa deje a počítač ovládali len na vyzvanie. Inak rýchlo dôjde k chaosu.
Ďalšie užitočné funkcie
Počas vzdialeného ovládania môžeme z menu NVDA > Nástroje > Vzdialené ovládanie vyvolať tieto funkcie:
- Mute Remote: stlmi reč zo vzdialeného počítača. Hodí sa v situáciách, keď chceme niečo spraviť na našom počítači, zatiaľ čo na vzdialenom počítači niekto na niečom pracuje a NVDA nám číta všetko dohromady. Stlmenie zrušíme opätovným aktivovaním položky Mute Remote.
- Odoslať text schránky: Odošle text z našej schránky do schránky pripojeného počítača. Takto si môžeme odoslať napríklad URL adresu stránky, na ktorú sa chceme dostať na vzdialenom počítači.
- Poslať klávesy Ctrl+alt+del: Použite v prípade, že potrebujete na vzdialený počítač odoslať túto klávesovú skratku.
- Odpojiť: Odpojí počítač zo servera. Ak chcete odpojiť váš aj vzdialený počítač, najprv odpojte vzdialený počítač.
Vytvorenie vlastného servera
Ak nechceme na vzdialenú správu využiť verejný server, môžeme ako server využiť počítač, na ktorom beží NVDA. Ak sa k nám budú pripájať iné počítače cez internet, je potrebné, aby sme mali verejnú IP adresu a povolený vzdialený prístup cez náš router a Firewall. Potrebujeme povoliť prístup cez port 6837. Tieto nastavenia sú nad rámec tohto článku, pokročilí používatelia však budú vedieť, kde čo nastaviť. Server spustíme nasledovne:
- Menu NVDA > Nástroje > vzdialené ovládanie > pripojiť
- Prvú možnosť nastavíme na server
- Aktivujeme tlačidlo Zistiť verejnú adresu IP
- Zobrazí sa varovanie brány Firewall. Povolíme prístup.
- Poznačíme si adresu z políčka Verejná adresa IP
- Ostatné nastavenia upravíme podľa potreby.
Automatické spúšťanie po štarte a zabezpečené obrazovky
Ak máme počítač, na ktorý sa pravidelne pripájame, môžeme nastaviť, aby sa automaticky pripojil na server po štarte NVDA.
- Z menu NVDA > Nástroje > Vzdialené ovládanie zvolíme Možnosti.
- Začiarkneme Pri spustení sa automaticky pripojiť k riadiacemu serveru
- Nastavíme všetko tak, ako pri pripájaní a všetko potvrdíme tlačidlom OK
Pri práci cez NVDA Remote sa môžeme dostať do situácie, že sa na vzdialenom počítači zobrazí zabezpečená obrazovka. Najčastejšie sa to stáva pri inštalácii software alebo zamknutí systému cez skratku Windows+l. Aby nám NVDA dokázalo čítať aj tieto obrazovky, musíme urobiť nasledovné:
- Z menu NVDA > možnosti zvolíme položku Nastavenia.
- V kategórii všeobecné aktivujeme tlačidlo použiť aktuálne nastavenia NVDA na prihlasovacej a zabezpečených obrazovkách (vyžaduje administrátorské práva)
- Potvrdíme všetky výzvy a počkáme, kým sa nastavenia skopírujú.
Ovládanie cez telefón s operačným systémom android
Počítač môžeme na diaľku ovládať aj cez telefón s operačným systémom Android. K telefónu však musíme mať pripojenú externú klávesnicu.
- Do telefónu nainštalujeme aplikáciu Narwhall
- V nastaveniach telefónu v časti uľahčenie prístupu v oblasti s prepínačmi začiarkneme Narwhall. Tým povolíme aplikácii automaticky sledovať výstup z našej klávesnice.
- Pripojíme počítač na server postupom, ktorý sme už popísali. Vyberieme možnosť povoliť ovládanie tohto počítača.
- V aplikácii vyplníme tieto údaje:
- Host: vložíme adresu servera, napríklad nvdaremote.com
- Port: necháme predvolený, alebo zmeníme, ak používame vlastný server a používame iný port
- Key: sem zadáme kľúč
- Connect: spustíme pripojenie
Vzdialený počítač ovládame z externej pripojenej klávesnice po aktivovaní prvku „Remote control zone: activate this field to start“. Hlásenia NVDA nám bude čítať čítač obrazovky v telefóne.
Stretla som sa na jednom počítači, že v menu Nvda nebol vôbec ten remote a neobjavilo sa to ani po preinštalovaní Nvda ani po opätovného nainštalovania doplnku. Neviem ako by sa dal riešiť tento problém. Verzia Nvda bola najnovšia.
cauko zaujima ..chcem
kupit v 02 notas a mobil..
som ztps a mam zeleny zakal..
zaujima mozem mat do
nich instalovane zariadenia pre slabozrakych akebo mam
z tyflocompu?