Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Podpisujme s mobilom v ruke (2. časť)

Podpisovanie dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) sa okrem uplatnenia pri komunikácii s verejnou správou čoraz viac dostáva do popredia aj pri riešení súkromnoprávnych vzťahov. Preto sa v súčasnosti enormne dbá na to, aby bol celý proces čo najefektívnejší a používateľsky komfortný. Trendom dnešnej doby je presunúť elektronické podpisovanie na mobilné zariadenia, ktoré sú, na rozdiel od hardvérovej čítačky EID, vždy poruke. V predchádzajúcej časti sme sa podrobne venovali mobilnému podpisovaniu aplikáciou Disig Web Signer v prostredí Androidu a IOS, ktoré priniesla pre svojich používateľov spoločnosť Disig a. s. V redakcii BlindRevue sme sa pozreli aj na ďalšie možnosti elektronického podpisovania z pohľadu používateľov asistenčných technológií, ktoré Disig Web Signer ponúka.

Podpisovanie zosnímaním QR kódu

Ak by sme chceli podpisovať dokumenty v prehliadači v počítači, ale nemáme k dispozícii hardvérovú čítačku pre EID, môžeme podpis vykonať smartfónom. V počítači si teda vyhotovíme elektronický dokument a podpisovanie vykonáme pohodlne s mobilom v ruke, ku ktorému priložíme EID. Nespornou výhodou tohto postupu je, že nemusíme do svojich počítačov inštalovať žiadny dodatočný softvér.
Postupujeme nasledovne:

  • V počítači si vo webovom prehliadači otvoríme stránku www.qesportal.sk. Jej rozloženie je v značnej miere podobné mobilnej aplikácii.
  • Pokiaľ je to nutné, odsúhlasíme cookies.
  • Prihlásime sa do svojho používateľského účtu (Prihlásenie a registráciu sme podrobne popísali v 1. časti.
  • Začiarkneme súhlas s použitím služieb QES portálu a entrom aktivujeme položku Vybrať súbor. Cez otvoreného prieskumníka vyberieme dokument, ktorý chceme podpísať (interaktívna položka vybrať súbor sa pre čítače zobrazuje ako obyčajný text).
  • Proces podpisovania dokumentu spustíme kliknutím na tlačidlo Podpísať.
  • Na ďalšej stránke aktivujeme odkaz Podpísať cez QR, a tým sa na obrazovke počítača zobrazí QR kód, ktorý je potrebné nasnímať mobilnou aplikáciou.
  • Prehliadač na počítači necháme otvorený a na mobile spustíme aplikáciu Disig Web Signer v mobile.
  • V mobilnej aplikácii aktivujeme odkaz Podpísať cez QR a nasnímame ňou QR kód zobrazený na obrazovke počítača. Nasnímanie QR kódu je indikované stavovou správou.
  • Následne postupujeme pri podpisovaní už známym spôsobom. Poklepeme na položku podpísať. Aplikácia nás vyzve na priloženie eID karty k telefónu a zadanie BOK kódu a podpisového PIN kódu.
  • Vrátime sa naspäť na počítač a tam klikneme na položku Dokončiť.
  • Podpísaný dokument stiahneme do počítača kliknutím na odkaz Stiahnuť podpísaný dokument, alebo sa cez odkaz Overiť môžeme oboznámiť s výsledkom podpisovania.

Poznámka: Medzi jednotlivými krokmi dochádza k zmenám zobrazenia, asi v päťsekundových intervaloch v otvorenom okne, na čo reaguje čítač stratou fokusu. Je preto občas nevyhnutné buď vypnúť/zapnúť formulárový režim (skratka NVDA+medzera), alebo vyjsť z aplikácie (napr. skratkou win+M) a nanovo do nej vojsť (skratkou alt+tab). Ak je to potrebné, treba opäť aktivovať režim prehliadania, aby bolo možné použiť navigáciu po zvolených elementoch. Strata fokusu je najciteľnejšia pri predposlednom kroku, kedy je potrebné vo formulárovom režime na zavŕšenie podpisovania v počítači aktivovať položku Dokončiť. Hneď po potvrdení podpisového PINU v telefóne sa v okne počítača zobrazí okno, v ktorom čítač fokusuje položku Zavrieť. Tabom by sme sa mali dostať na odkaz Dokončiť. Ak sa nám to nepodarí, vypneme a nanovo zapneme formulárový režim, prípadne vyjdeme z okna, vrátime sa doň, aktivujeme formulárový režim a tabom sa presunieme a aktivujeme odkaz Dokončiť. * Používatelia čítača JAWS v predposlednom kroku vypnú virtuálny kurzor (skratka JAWS+Y) a tabnutím sa presunú a aktivujú odkaz Dokončiť. Čo sa týka navigácie po položkách: Súhlas s všeobecnými podmienkami používania služieb QES Portálu, Vybrať súbor, Potvrdiť a Overiť je potrebné kombinovať pohyb po formulárových prvkoch s pohybom so šípkami, pretože táto navigácia je nekonzistentná. Inak sa zobrazujú prvky v smere zľava doprava a inak v opačnom smere.

Podpisovanie a overovanie dokumentov v počítači

Pokiaľ uprednostňujeme podpisovanie dokumentov s KEP výlučne v počítači, môžeme na tento účel použiť QES portál. Pri tomto spôsobe však musíme použiť čítačku čipových kariet a musíme mať nainštalovanú podpisovú aplikáciu Disig Web Signer (nainštalovali sme ju počas inštalácie balíka EID klient, alebo ju nainštalujeme sprievodcom inštalácie samostatne). Naimportujeme dokument pripravený na podpis z lokálneho disku rovnakým spôsobom, ako sme uviedli pri importe v predchádzajúcom odseku. Namiesto odkazu Podpísať cez QR aktivujeme odkaz Podpísať. Po krátkej chvíli sa spustí aplikácia Disig Web Signer. Okno obsahuje niekoľko nepopísaných tlačidiel a prvkov. Tabom sa presúvame po jednotlivých ovládacích a informačných prvkoch vzťahujúcich sa k dokumentu a aktivujeme popísané tlačidlo Podpísať. Ďalšiu obrazovku prechádzame tabom a prezeráme si zobrazené informácie o platnosti našich certifikátov. Aktiváciou tlačidlom OK spustíme proces podpisovania. Najskôr overíme svoju identitu zadaním kódu BOK, a následne dokument podpíšeme podpisovým PINOM. Celý proces zavŕšime tlačidlom OK. Na načítanej stránke pod nadpisom úrovne 2: Dokument bol úspešne podpísaný! Odkazom Stiahnuť dokument, uložíme dokument do počítača.

Poznámka: Pri zadávaní BOK a PIN sú jednotlivé číselné znaky ohlasované hlasom, i keď vizuálne sa zobrazujú v editačných poliach hviezdičky, preto je vhodné použiť slúchadlá, ak nie sme sami.

Záverečné zhrnutie

Mobilné i desktopové podpisovanie a overovanie dokumentov aplikáciou Disig Web Signer zefektívňuje elektronickú komunikáciu v súkromnoprávnych vzťahoch. Je potešiteľné, že aj s týmito nástrojmi sa dá proces podpisovania zvládnuť aj s čítačom obrazovky. Vyžaduje si to určitú zručnosť používateľov, keďže niektoré kroky nie sú dostatočne intuitívne. Ak však vývojári odstránia a doladia niektoré menšie prehrešky voči prístupnosti (nepopísané tlačidlá, interaktívne prvky, ktoré sa javia ako obyčajný text, nekonzistentná navigácia po obrazovke, chýbajúce stavové správy alebo textové popisy), určite si toto riešenie nájde fanúšikov aj v radoch nevidiacich. Veď efektívne podpísať zmluvu, dohodu, alebo iný dokument bez nutnosti žiadať o pomoc niekoho ďalšieho je určite práve to, o čo sa usilujeme!
Zmienené nedostatky sme konzultovali s prevádzkovateľom portálu a vzhľadom na pozitívnu skúsenosť z minulosti predpokladáme, že budú odstránené.
Poznámka: Testované na: Disig Web Signer 2.2.0.0, Android 13, Corvus 2023.10, TalkBack 14.1, iPhone 11 iOS 17.4, Chrome Verzia 123.0.6312.59, NVDA 2023.3.4, JAWS 2020

Užitočné zdroje:

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.