Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Prechod na Android full-time – experiment

Preklad článku Switching to Android full-time – an experiment, preložil Peter Teplický

Pre niekoľkými týždňami som sa rozhodol urobiť experiment. Chcel som zistiť, či Android 4.2.2 „Jelly Bean“ je pripravený na pre mňa na prechod z iPhone.

Pozadie

Som používateľom iPhone už 4 roky, odkedy vyšiel pôvodný iPhone 3G S s podporou VoiceOver v júni 2009. To, s čím prišiel Apple bolo revolučné a úplne to otvorilo bohatstvo aplikácií a služieb ľuďom so zrakovým postihnutím bez potreby zakúpenia doplnkovej asistenčnej technológie za ceny, ktoré sa skoro rovnali cene telefónu, ktorý by mali urobiť prístupným. VoiceOver, čítač obrazovky pre iOS, bol nainštalovaný v operačnom systéme zdarma.

V rovnakom čase aj Google ohlásil prvé kroky v prístupnosti svojho mobilného operačného systému Android. Ale v porovnaní s Applom to nebolo nič moc, ponúkajúc len command shell pre platformu Android s nejakým hlasovým výstupom.

Neskôr vyšiel TalkBack a priniesol aspoň aký-taký prístup k aplikáciám v Androide 2.x. Napriek tomu bola prístupnosť oproti systému od Apple stále limitovaná, ako napríklad ukázal Jamie Teh v tomto príspevku na svojom blogu.

V októbri 2011 vyšiel systém Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) a v porovnaní s tým, čo bolo ponúknuté v predošlých verziách to bol veľký krok dopredu čo sa týka prístupnosti. Ešte stále to však nebolo ono, ako poukázala táto recenzia AFB, po prvý raz ponúkol prístupnosť cez dotykovú obrazovku, viac než dva roky po tom, čo Apple prišiel s VoiceOver a s verziou, ktorej chýbalo ešte množstvo funkcií uľahčujúcich prístupnosť.

Najväčšie zlepšenie prišlo v júni 2012, keď Google ohlásil Android 4.1 (Jelly Bean). S ním prišla zrevidovaná verzia prístupnosti cez dotykovú obrazovku, nazvaná Prekúmanie dotykom, ktorá veľmi pripomínala verziu od Applu a aktuálne už aj Microsoft. Podobné gestá umožnili jednoduchý prechod medzi platformami.

Vtedy sme začali pracovať na prístupnom Firefoxe pre Android a Jelly Bean a to znamenalo, že sme museli pridať vlastnú funkcionalitu na sprístupnenie Firefoxu. Ale podarilo sa nám to, a vrelé prijatie a dobrá spätná väzba od komunity nevidiacich a slabozrakých bola inšpirujúca.

S príchodom Androida 4.2 a špeciálne aktualizáciou 4.2.2 sa výrazne zlepšilo rozpoznávanie giest, rozhodol som sa preto, že je čas dať Androidu serióznu šancu na nahradenie môjho iPhonu ako môjho bežného smartfónu. Taktiež som bol inšpirovaný podcastom epizódou MACWORLD, kde Andy Ihnatko hovoril o prechode z iPhone 4S na zariadenie Android, nie kvôli prístupnosti, ale z pohľadu všeobecnej použiteľnosti. Nakoniec, Android už trochu dospel a chcel som to využiť a konečne používať Firefox pre Android po celý deň!

Prvé kroky

23. marca som dostal svoj nový Nexus 4. Rozhodol som sa ísť do telefónu od Google, pretože tie dostávajú najnovšie aktualizácie systému Android najrýchlejšie. Navyše majú pôvodné používateľské rozhranie, nie prispôsobné ako napríklad HTC Sense alebo aké majú zariadenia Samsung Galaxy. Napríklad na zariadení HTC One používateľ TalkBacku nemôže ani používať dial pad na napísanie telefónneho čísla.

Hardvér je celkom OK. Telefón je pevný, sklenený povrch na prednej aj zadnej strane cítiť hladko a príjemne na dotyk. Kvalita hovoru je trochu tlmená na strane volajúceho aj prijímajúceho hovor. Môj najlepší priateľ, ktorý má drobné problémy so sluchom mal problém ma porozumieť. Spíker na zadnej strane tiež nie je nič moc, v porovnaní so spíkrom na iPhone 4S, na ktorý som zvyknutý a ktorý je celkom dobrý. Tiež som počas testovania zistil, že som mal občasné problémy s WiFi pripojením, ktoré sa výrazne spomaľovalo, hodnoty rýchlosti sťahovania sa znižovali alebo sa sťahovanie zastavilo úplne. Vymazanie a pridanie prístupového bodu aspoň dočasne opravilo problém. Tento problém je prediskutovávaný na Android project issue tracker, takže sa nejednalo len o moje zariadenie.

Bol som nemilo prekvapený skúsenosťou s počiatočným nastavením telefónu. Nech som sa snažil akokoľvek, gestá popísané v sprievodcovi prístupnosťou Jelly Bean pre zariadenia Nexus 4 a Nexus 7 nefungovali. TalkBack sa vôbec nespustil. Takže môj vidiaci partner musel urobiť nastavenia za mňa. Potom sme mohli zapnúť TalkBack. Po aktualizácii na Jelly Bean 4.2.2 sme mohli tiež zapnúť „Skratku zjednodušeného ovládanie“ a sekvenciu giest na zapnutie TalkBacku, keď telefón bežal normálne. Táto skúsenosť nezanechala vo mne najpríjemnejší dojem.

Nastavenie účtov bolo rýchle. Aby som mohol byť flexibilnejší, získal som kalendár a kontakty z iCloudu a uložil ich na OwnCloud na mojom webovom priestore servera providera. Nechcel som ísť cestou kontaktov v Google účte, pretože najnovšie správy ma zneistili, či budú podporované pre rozličné platformy aj v budúcnosti. Pre OwnCloud som si nainštaloval poskytovateľa softvéru CalDAV a CardDAV z Play Store, ktorý bez problémov s Nexusom 4 spolupracuje. Niektoré z pôvodných aplikácií ako napríklad Kalendár s TalkBackom nespolupracujú dobre alebo nie tak ako som bol doteraz zvyknutý v excelentnej podpore Kalendára v iOS.

UPOZORNENIE: Kalendár pracuje podstatne menej dobre s TalkBackom ako Kalendár v iOS s VoiceOver.

Multijazykový input

Pretože často píšem v angličtine aj v nemčine, chcel som rýchle prepínať medzi týmito dvoma jazykmi. Problém s jedným je taký, že ak píšem v druhom jazyku, autokorekcia často dedukuje nemecké slová z anglického slovníka a naopak. Našťastie nastavenie bolo rovnako pohodlné ako v iOS. V Jazykoch v Nastavení vstupu, s klasickou klávesnicou systému Android potrebujete odčiarknuť začiarkávacie políčko Systémový jazyk a potom zapnúť jazyky, ktoré potrebujete aby boli podporované. Vedľa medzerníka bude nové tlačidlo, ktorým si môžete prepínať dostupné jazyky.

UPOZORNENIE: iOS oznamuje prepnutie na iný jazyk, TalkBack nie.

Toto môže byť naozajstný zabijak produktivity, ak používate často viac než dva jazyky. Ďalší problém sa vyskytol pri nemeckých prehlasovaných znakoch. Vidiaci ľudia dlhšie podržia a, o a u pre znaky ä, ö a ü a s pre znak ß. Používatelia TalkBacku majú veľký problém, pretože ani TalkBack ani alternatívny čítač obrazovky Spiel neumožňuje dlhšie podržanie klávesy. Na iOS keď ste v režime písania, raz kliknete na písmeno a necháte tam prst, kliknete na obrazovku druhým prstom a potom môžete dvojkliknúť a podržať na simuláciu dlhého podržania na písmene a nakoniec si môžete vybrať z relevantných špeciálnych znakov. Od iOS 6 je k dispozícii nemecká klávesnica so špeciálnymi prehláskovými znakmi a na iPade dokonca je aj znak ß (Esszet).

Predinštalovaná klávesnica na Androide nemá extra klávesy a prístupnosť nepovoľuje vyvolanie diakritiky. Alternatívne klávesnice z Play Store ako napríklad SwiftKey alebo „Nemecká klávesnica s diakritikou“ ponúkajú len neprístupné klávesnice. Zdá sa, že prístupnosť je previazaná len s predinštalovanou klávesnicou Android. Otázky v komunite ohľadom prístupnosti Androida ohľadom tohto problému tiež nepriniesli žiaden pozitívny výsledok.

UPOZORNENIE: Žiadna diakritika pre nevidiacich v Androide. Toto platí aj pre diakritiku vo francúzštine, španielčine a iných jazykoch.

Editovanie textu je ďalším problémom, ktorý je výrazný, ak nepoužívate externú klávesnicu. Na iOS môžete kontrolovať kurzor, urobiť výber textu, robiť editovacie funkcie ako napríklad vystrihnutie, kopírovanie a vloženie. Na Androide sú gestá na presunutie sa o znak, slovo alebo odsek, ale neexistuje spôsob ako urobiť výber textu alebo vyvolať editovacie funkcie v textovom poli nejakým kontrolovaným spôsobom. Nechcem stále používať externú klávesnicu!

Navyše ak nepoužívate swipe ale jednopalcovú metódu Preskúmanie dotykom, záleží na tom, kde v texte sa nachádza váš palec – tam príde kurzor ak dvakrát poklepete. Na rozdiel od iOS, kurzor príde vždy najskôr na začiatok alebo na koniec, alebo indikuje kde kurzor prišiel, keď sa dotknete obsahu textového poľa, na Androide neexistuje takáto hlasová spätná väzba.

UPOZORNENIE: Neexistuje kontrolované alebo pokročilé editovanie textu s TalkBackom.

Aplikácie

Ak by ste si radi niečo prečítali o predinštalovaných aplikáciách a ich TalkBack podpore, alebo skôr nedostatku ich podpory, rád by som vás odkázal na excelentnú recenziu Nexusu 7. Chcel by som tu pridať zopár dojmov z aplikácií, ktoré bežne používam. Ale predtým než to urobím, rád by som poukázal na jeden veľký bežný menovateľ: neoznačené grafické tlačidlá. Sú všade! To zahŕňa nielen predinštalované Android aplikácie v zariadení, ale oveľa viac aplikácie z Google Play. Je to o to viac zarážajúce ak vieme, že kompilátory Android aplikácií dokonca varujú vývojárov pri chýbajúcom atribúte contentDescription, ktorý je používaný na pridanie značiek (labelov) prístupnosti ku grafickým tlačidlám alebo obrázkovým elementom. Jeden vývojár, ktorého som kontaktoval s požiadavkou na ich pridanie, povedal v odpovedi na môj email nasledovné, parafrázujem: „Áno, dostávam tieto výstrahy, ale vždy som ich ignoroval, pretože som nevedel, čo znamenajú. Áno, viem čo to je Talkback, ale vždy som si myslel, že to je zbytočné/neužitočné. Teraz už viem, na čo to všetko je a tlačidlá budú označené už v budúcej aktualizácii.“ Takže existuje výstraha, ale kompilátor neindikuje, načo sú dané atribúty dobré a preto ignorovanie výstrahy v zásade znamená vylúčenie potenciálnej skupiny zákazníkov z používania danej aplikácie.

Twitter: Pod Kiranovým príspevkom vyššie bolo v komentároch spomenutých niekoľko klientov pre Twitter. Plume, ktorý bol považovaný za najprístupnejšieho, mal niekoľko neoznačených tlačidiel na obrazovke Nový tweet, čo ma viedlo k vyskúšaniu troch rôznych tlačidiel predtým, než som našiel to, ktorým môžem odoslať svoj tweet. Myslím si, že úroveň „prístupný“ znamená v androidovskej komunite príliš nízku úroveň všeobecnej prístupnosti.

App.net: Ďalšia populárna sociálna sieť, ktorú často používam. Existujú dvaja klienti, ktorí sú celkom populárni: Dash a Robin. Oba pridali prístupné contentDescriptions po mojej požiadavke a sú úplne prístupné.

WordPress: Našiel som niekoľko neoznačených tlačidiel v používateľskom rozhraní tejto aplikácie. Pretože je open source, rozhodol som sa opraviť ju sám. Zistil som, že aktuálna nestabilná verzia má prepracované používateľské rozhranie, ktoré pridáva prístupnosť automaticky, takže ďalšia verzia bude na tom čo sa týka prístupnosti oveľa lepšia. Musel som len pridať niekoľko reťazcov contentDescription na tlačidlá, ktoré nie sú zahrnuté do nového mechanizmu.

WhatsApp: Funguje okrem niektorých tlačidiel, ktoré nie sú označené. Pretože layout je veľmi podobný verzii v iOS, rýchle som zistil, že to pravé pri textovom poli odosiela správu a ľavé pridáva médiá.

Amazon: S malými výnimkami funguje rovnako ako iOS verzia.

Push notifikácie na zamknutej obrazovke: Jedna vec, ktorá mi chýbala, keď som začal používať Android bol fakt, že nové notifikácie neboli zobrazované v mojej uzamknutej obrazovke okamžite a neprebúdzali zariadenie. Som taký zvyknutý na poklepanie push notifikácie, aby sa spustila aplikácia zo zamknutej obrazovky, takže som to pociťoval ako vážny nedostatok. Našťastie existuje aplikácia, ktorá sa nazýva Notification Lock Screen Widget. Inštalácia musí byť urobená vidiacim človekom, pretože si vyžaduje pridanie widgetu na uzamknutú obrazovku, ale potom už pracuje s TalkBackom dobre. Jedno dvojité poklepanie na notifikáciu, s ktorou chcete pracovať, potom je potrebné nájsť odomykaciu oblasť a odomknúť telefón. Daná aplikácia je už otvorená, môžete odpovedať alebo čokoľvek je nutné.

Fotoaparát/kamera

Áno. Títo slepí chalani hovoria o fotoaparáte! Používam ju v iOS dosť často na odfotografovanie vecí okolo seba, niekedy ich pošlem na sociálne siete, kde sa opýtam, čo to je, alebo či je mlieko ešte v záruke. Od iOS6 a na telefóne iPhone 4S som dokonca často používal panoramatické zábery. VoiceOver mi dáva inštrukcie ak držím kameru príliš vysoko alebo príliš nízko, ak sa otáčam príliš rýchle či príliš pomaly. Ak chcem odfotiť osobu, rozpoznávanie tváre mi povie, či sa tvár pohla do pohľadu kamery a kde je umiestnená. Keď je vycentrovaná, môžem ju odfotiť, a fotky sú podľa toho, čo mi povedali druhí ľudia celkom dobré!

UPOZORNENIE: Nič z toho nie je možné vo fotoaparáte pre Android. Môžem niečo odfotografovať, ale panoráma a rozpoznávanie tvárí sú nemožné.

Keď som si už odfotil nejaké fotky, možno ich budem chcieť použiť aj neskôr. V iOS to bolo bez problémov už veky. VoiceOver mi povie, akú orientáciu má fotka a ak som v Galérii, či je to fotka alebo video a kedy to bolo nafotené.

UPOZORNENIE: Galéria je v Androide úplne neprístupná. Je tam len tlačidlo Zrušiť a prázdna obrazovka, nič viac.

Tiež používam ABBY TextGrabber na optické rozpoznávanie znakov z čiernotlače. Na iOS môžem všetko ľahko odfotiť a nechať si to rozpoznať. Výsledok je zvyčajne celkom dobrý.

UPOZORNENIE: TextGrabber pre Android, napriek tomu, že je použiteľný s TalkBackom, trpí z vyššie spomínanej neprístupnosti fotoaparátu a dáva zlé výsledky v 50% percentách prípadov a žiadne v druhých 50%. Vidiaci používateľ dokáže ľahko dosiahnuť podobne dobré výsledky na oboch zariadeniach – s iOS aj Androidom, takže je jasná nevýhoda že fotoaparát nie je prístupný.

Tiež používam LookTel Moneay Reader na každej ceste do US alebo Kanady na rozpoznávanie bankoviek.

UPOZORNENIE: Aplikácia The Ideal Accessibility currency recognizer vie pracovať len s americkými peniazmi, nie s kanadskými, eurami či britskými librami.

Posúvanie sa v zoznamoch

V iOS ak mám zoznam stoviek tweetov v Twitterrific alebo TweetList, môžem jednoducho listovať a čítať ich plynule. To na Androide nie je možné. Listovanie v TalkBacku mi oznámi len jeden element aktuálne viditeľný na obrazovke. Ak chcem čítať ďalej, musím urobiť gesto na posunutie obrazovky, položiť prst na najvrchnejšiu položku v zozname a pokračovať v čítaní posunutím doprava. Alternatívny čítač orazovky Spiel ponúka plynulé čítanie len v niektorých zoznamoch. Pre mňa to je veľký zabijak produktivity. Plynulé čítanie sa preruší každých 6-7 položiek, naruší koncentráciu a je rozptýlením. Vyžaduje si rozmýšľanie nad tým, kam mám položiť môj prst aby som náhodou niečo nevynechal.

UPOZORNENIE: Neexistuje plynulé čítanie dlhých zoznamov spoľahlivým spôsobom. TalkBack to neponúka vôbec, Spiel len v niektorých zoznamoch.

Navigácia a cestovanie

Cestujem dosť veľa a rád sa dozvedám niečo nové o mojom okolí. Aplikácia Mapy v iOS6 je skvelým kúskom softvéru čo sa týka prístupnosti. Nikdy som nemal prístupnejšie Mapy na končekoch mojich prstov. Ak sa prechádzam, dostávam hovorené oznámenia o nadchádzajúcich križovatkách atď. Predtým som si musel kupovať drahé zariadenia ako napríklad Trekker Breeze, aby som mal takúto funkcionalitu. Niekto tiež môže používať Ariadne GPS, aby mal niektoré funkcie ušité na mieru potrieb ľudí so zrakovým postihnutím.

UPOZORNENIE: Aplikácia Mapy na Androide ponúka len limitované navigačné vybavenie. Mapy samé osebe nie sú prístupné vôbec.

A ak chcem ísť niekam v Nemecku, zvyčajne použijem nemeckú železničnú spoločnosť nazvanú Deutsche Bahn. Ponúkajú aplikácie pre iOS aj pre Android, jednu na vyhľadávanie cestovných trás, jednu na kúpenie a uloženie elektronických lístkov na ich neskoršie ukázanie služobnému personálu, aby si ich mohli oskenovať. Informácie o sedadlách, a kde a kedy prestupovať, sú všetky prístupné v iOS. Samozrejme aj vyhľadávanie trás. Sú použité štandardné dátumové a časové výbery a všetko funguje perfektne.

UPOZORNENIE: Pokým aplikácia na lístky vyzerá, že je skoro rovnako prístupná aj na Androide, aplikácia na vyhľadávanie trás neumožňuje používateľovi TalkBacku špecifikovať časy príchodu či odchodu. Pretože Android neponúka štandardné dátumové a časové výbery, alebo prinajmenšom som žiadne nikde nevidel, spoločnosť sa rozhodla použiť animované otáčacie koleso na nastavenie hodnôt dátumu a času. Toto prispôsobené nastavovanie je úplne neprístupné a neexistuje alternatívna metóda vstupu. Kontaktoval som s týmto problémom železničnú spoločnosť a odpovedali mi, že sa na to pozrú. Podľa mňa je ale jediný spôsob, ako to vyriešiť alternatívne grafické rozhranie, ak je detekovaný používateľ TalkBacku alebo iného čítača obrazovky. Dovtedy nie je možnosť nájdenia cestovnej trasy s použitím Nexusu 4.

eBooks

V iOS odkedy bol ohlásený prvý iPad vo februári 2010, aplikácia iBooks bola plne prístupným čítačom elektronických knižiek. Rovnako ako Apple iBooks, podporovala ePub a PDF. V iOS6 sa podpora PDF ešte zvýšila na podobnú úroveň ako v ePub a iBooks. Môžete recenzovať text, čítať ho na obnoviteľnom braillovskom displeji, dokonca na stupni 2 ak niekto chce, nachádzať jednotlivé slová a prezrieť si ich a pod.

V súčasnosti sa Adobe Reader pre iOS stal prístupným podporou relevantných protokolov v rámci frameworku UIKit.

Kiran už na to poukázal v svojom príspevku a dokonca ani aplikácia Bookshare GoRead nezlepšila situáciu. Jediným spôsobom, ako môže niekto čítať elektronické knihy na Androide je nechať si ich vyklopiť do ucha prostredníctvom rečového syntetizéra v dávkach. Neexistuje spôsob na prehranie, neexistuje spôsob na prehľad slov alebo fráz. Neexistuje spôsob na čítanie na braillovskom displeji. Je to v podstate čítanie audio knižky na kazetovom prehrávači s pokazeným prehrávaním aj rýchlym presunutím dopredu.

Obrazovka, kde by mal byť zobrazený obsah elektronickej knižky je pre TalkBack úplnou čiernou dierou. Nič tam nie je.

UPOZORNENIE: Elektronické knihy skoro nie sú prístupné. A neexistujú API na podporu vývojárov na zlepšenie situácie. Pokým iné platformy poskytujú zobrazenie/editovanie obsahu, Android niečo také neposkytuje.

Braille

Podpora Braille musí byť nainštalované oddelene prostredníctvom aplikácie z Play Store – BrailleBack. Je nová, podobne ako aj Jelly Bean. Môj braillovský displej zatiaľ nie je podporovaný. Kontaktoval som už vývojárov BrailleBack-u a dokonca som im poskytol aj nejaké informácie o mojom displeji, takže dúfam že BRLTTY ju bude čoskoro podporovať a BrailleBack tiež.

Na iOS je displej plne podporovaný.

Zhrnutie

Ak by som v tejto chvíli vymenil môj iPhone za Nexus4, chýbali by mi všetky položky Upozornenie, o ktorých som písal vyššie. Bol by to krok vzad v prístupnosti o niekoľko rokov, ale zároveň s pocitom, že existuje niečo, čo mi ponúkne všetky tieto vymoženosti.

Napriek mojej túžbe používať denne Firefox na Androide, kedykoľvek otvorím webstránku na mobilnom zariadení, nie som to pripravený urobiť za také veľké ústupky. Tiež nie som pripravný neustále so sebou nosiť dva telefóny, pokiaľ viem, že s nimi chem profesionálne pracovať v cieľovej destinácii.

V skratke: Experiment, zameraný na moje vzorce správania v tomto čase zlyhal.

Napriek tomu si Nexus 4 nechám a budem ho používať na testovanie, pretože je pekný a rýchly. Budem ho používať na sledovanie ďalšieho vývoja Androida. Android 5.0 je za dvermi a pozorne si prejdem všetky vyššie napísané body, aby som zistil, či dochádza k zlepšeniam.

Tento experiment viedol aj k niektorým záverom ohľadom prístupnosti Firefox OS, ktorej výsledok všetci uvidíte už o niekoľko mesiacov. Takže, stay tuned!

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.