Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Bookreader – program na čítanie a tvorbu digitálnych kníh

Jedným z najväčších obmedzení nevidiaceho človeka je (okrem neschopnosti samostatného pohybu) neschopnosť prečítať si nejaký text. V dávnej minulosti bol nevidiaci človek úplne odkázaný na iného človeka, ktorý mu text prečítal a tak bol iba krok k myšlienke, nahrávať knihy na magnetofónové pásy, neskôr magnetofónové kazety a dnes CD.

V dnešnej modernej dobe však už tento spôsob prístupu k tlačeným textom nie je jediný. Počítačová technika nám umožňuje nascannovať knihu do počítača a pomocou špeciálnych rozpoznávacích programov ju previesť do čitateľnej podoby.

To však ani zďaleka neznamená, že nevidiaci čitateľ sa môže vo všetkom vyrovnať vidiacemu. Nascannovaný text mu sprístupní textový obsah, no nepovie mu nič o vzhľade knihy, grafickej úprave či ilustráciách. Dokonca po nascannovaní sa text stáva jednoliatym a nevidiaci čitateľ tak neraz nemá ani predstavu o tom, koľko strán vlastne kniha má, ktorú stranu práve číta a nemôže teda ani knihu čítať synchrónne s vidiacim človekom. Pri beletrii to ešte nemusí byť problém. Neraz však aj nevidiaci človek potrebuje zacitovať z odbornej knihy, alebo číta študijnú knihu, kde sa autor odkazuje na iné strany.

Tento nedostatok aspoň zčasti rieši program Bookreader, ktorý používateľovi umožňuje vytvárať a následne čítať knihy vo formáte book. Ako to funguje? Nevidiaci používateľ si celú knihu najprv nascannuje do špeciálneho rozpoznávacieho programu Finereader. Tam obrázky rozpozná a výsledný text si uloží, pričom text neuloží ako celok do jedného spoločného súboru, ale každú stranu do samostatného súboru. Potom v programe Bookreader vytvorí novú knihu, zadá jej názov, meno autora a iné doplňujúce údaje, medzi ktorými môže byť napríklad popis obálky, popis väzby či formátu. Do takto vytvorenej knihy potom nahrá strany, vytvorené programom Finereader. Program Bookreader bude pracovať so súbormi ako stranami knihy. Užívateľ ich môže čítať, opravovať a zaraďovať. Pod pojmom zaradenie strán treba rozumieť úkon, pri ktorom užívateľ priradí čítanej strane jej reálne číslo a názov kapitoly.

Výsledkom takéhoto spracovania knihy je dokument typu book, ktorý je verným obrazom tlačenej knihy a nevidiaci čitateľ k nej môže pristupovať presne tak, ako by pristupoval k tlačenej knihe. Môže ju otvoriť, listovať v nej po stranách, presúvať sa po kapitolách, môže si do nej založiť záložku a na rozdiel od vidiaceho čitateľa v nej môže aj vyhľadávať. Samozrejmosťou je export do obyčajného textového formátu.

Knihu, vytvorenú programom Bookreader môže za predpokladu splnenia príslušných legislatívnych noriem distribuovať aj ostatným nevidiacim čitateľom, ktorí tak získajú materiál rovnaký ako ich vidiaci kolegovia.

Pri každom digitalizovaní knihy sa vynorí otázka čo s hlavičkami a pätami strán. Bookreader túto otázku rieši unikátnym spôsobom, nakoľko s hlavičkami a pätami pracuje ako so samostatnými informáciami. Užívateľ preto pri tvorbe knihy a postupnom opravovaní nascannovaných strán odstráni z každej strany číslo aj text hlavičky a päty, takže strana bude obsahovať iba čistý text. Napokon digitalizátor priamo v programe zadá typ hlavičky a päty, aký sa v knihe vyskytoval. Môže to byť statický text, ale môže to byť aj číslo strany, názov aktuálnej kapitoly a podobne, napríklad: číslo strany na každej strane dolu; alebo: na párnej strane hore číslo strany a názov knihy, na nepárnej strane hore číslo strany a názov kapitoly. Bookreader bude podľa nastavených kritérií generovať hlavičky a päty na každej strane avšak len vtedy, ak si to čitateľ knihy želá. To umožňuje každému čitateľovi knihy individuálne sa rozhodnúť, či chce vidieť hlavičky a päty knihy alebo nie.

Program je vybavený ďalšími funkciami ako je vyhľadávanie a nahradzovanie reťazcov i jednotlivých znakov, vyhľadávanie na strane či v celej knihe, tvorba až 10 záložiek a to pre každú knihu zvlášť alebo nastavenie šírky okna čo v praxi znamená, že riadky v knihe môžu byť rôzne široké čo sa hodí napríklad vtedy, ak treba z knihy diktovať.

Od verzie 3 je program dodávaný v štyroch jazykových verziách a to slovenčina, čeština, angličtina a taliančina.

Viac o programe ako aj odkazy na stiahnutie programu, ukážkovej knihy a skriptu pre Jaws nájdete na adrese

http://www.stefankiss.sk/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=7

Autor: Štefan Kiss

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.