Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

ShortcutKeys: Jednoduchý nástroj na zostavenie vlastných skratiek na mieru

Tvorbe vlastných klávesových skratiek v prostredí systému Windows som sa už venoval v článku Ako na vlastné skratky pomocou nástroja AutoHotKey, kde som na túto funkcionalitu použil skriptovací nástroj AutoHotKey. Lenže aby ste pomocou AutoHotKey mohli do systému pridávať vlastné skratky, musíte ho najprv nainštalovať a po nainštalovaní vytvoriť skript s nadefinovanými skratkami. Vytvorený skript následne je potrebné skompilovať do spúšťa teľného exe súboru a po týchto krokoch získate vlastnú aplikáciu s požadovanými príkazmi. Ak sa vám zdá tento postup zložitý a hľadáte jednoduchšie riešenie s podobným výsledkom, mám pre vás tip na aplikáciu ShortcutKeys, ktorá v prostredí Windows taktiež umožní vytvárať skratky s rôznymi klávesovými kombináciami. Po stiahnutí a spustení programu bez inštalácie, kódovania a kompilovania získate prenosnú aplikáciu, ktorá kedykoľvek sprístupní vlastné klávesové skratky, ktoré si v jej rozhraní nadefinujete.

Stiahnutie a prvé spustenie programu ShortcutKeys

Sťahovať môžete z oficiálnej stránky programu subisoft.net alebo z alternatívneho zdroja www.majosoft.sk. Stiahnutý súbor rozbaľte a v rozbalenom priečinku kliknite na súbor ShortcutKeys.exe. Program vás po prvom spustení privíta otázkou, či ho chcete spúšťať v prenosnom režime. Po kliknutí na tlačidlo Áno dôjde k jeho spusteniu a zároveň v priečinku, kde ho máte nakopírovaný, pribudne súbor Config.bin. Ako už napovedá jeho názov, jedná sa o konfiguračný súbor. Jeho odstránením budú zároveň odstránené aj všetky skratky, ktoré v programe nadefinujete.

Zhodnotenie prístupnosti

Hneď na úvod dobrou správou poteším najmä nevidiacich používateľov. ShortcutKeys má jednoduché a prehľadné užívateľské rozhranie dobre ovládateľné cez klávesnicu a klávesové skratky. Všetky tlačidlá a položky hlavného okna aplikácie sú pomenované správne, takže z hľadiska prístupnosti ju radím do kategórie prístupného softvéru.

Pridávanie klávesových skratiek

V nasledujúcom kroku v rozhraní programu si na klikáme skratku CTRL + Alt + e ktorá nám otvorí priečinok Lokálny disk C.

 1. Po spustení programu Tlačidlom Add Shortcut privolajte sprievodcu vytvorením skratky. Môžete si pomôcť aj klávesovou skratkou Alt + a.
 2. V dialógu pridania najprv skratkou Tab postupne prejdite jednotlivými klávesmi a medzerníkom ich začiarknite. K dispozícii na začiarknutie budete mať klávesy Win, CTRL, Alt a Shift.
  Poznámka: Aby sme postupovali podľa nášho príkladu, začiarknite iba klávesy CTRL a Alt.
 3. V zoznamovom rámiku pre výber písmena alebo čísla šípkami vyberte požadovaný znak „E“, ktorý chcete pripojiť k začiarknutým klávesom CTRL a Alt.
 4. Po zadefinovaní skratky vyplňte pole pre jej názov. Napríklad Lokálny disk C.
 5. Ďalšie editačné pole od vás očakáva adresu priečinka, Aplikácie, dokumentu alebo webovej stránky, ktorá má byť touto skratkou spustená. Pre otvorenie lokálneho disku C: stačí zadať iba C:.
 6. Skôr než skratku uložíte, je potrebné jej priradiť spúšťanie s administrátorskými oprávneniami. Túto požiadavku docielite začiarknutím voľby Run as administrator. Ak tento krok vynecháte, skratka fungovať určite nebude.
 7. Na záver tlačidlom Save konfiguráciu skratky uložte a po jej uložení sa opäť ocitnete v rozhraní programu, kde v zozname dostupných skratiek si už nájdete Vašu prvú skratku s označením Lokálny disk C.

Tip: Ak pri vytváraní klávesovej skratky neviete definovať cestu k požadovanému priečinku, aplikácii alebo k nejakej systémovej službe, potom v dialógu pridania kliknite na položku Select.

Odstránenie a úprava skratiek

Na odstránenie klávesových skratiek slúži tlačidlo Remove Shortcut. Pred jeho aktiváciou musíte najprv v hlavnom okne programu v zozname vytvorených skratiek šípkami vyhľadať požadovanú skratku, ktorej sa chcete zbaviť a medzerníkom ju začiarknuť.
Následne skratkou Alt + r privolajte potvrdzujúci dialóg, v ktorom potvrdíte odstránenie zvolenej skratky.

V rozhraní programu aplikácia dovoľuje skratky pridávať aj odstraňovať, no žiaľ, tlačidlo pre ich úpravu nenájdete. Takže postup pre úpravu skratky spočíva v jej odstránení a opätovnom vytvorení.

Niekoľko tipov, o ktorých je dobre vedieť

Po zavretí hlavného aplikačného okna skratkou Alt + F4 sa síce okno programu uzavrie, ale beh aplikácie sa neukončí. Jeho ikona bude zobrazená v systémovej oblasti vedľa hodín. Po stlačení skratky Windows + B šípkami alebo počiatočným písmenom sa k nej bez problémov dostanete. Ak program z nejakého dôvodu potrebujete vypnúť, urobíte to prostredníctvom kontextového menu na ikone SubiSoft Shortcut Keys, voľbou Exit. Upozorňujem, že klávesové skratky nadefinované v programe ShortcutKeys fungujú iba, ak je aplikácia spustená. Aby ste ju po každom zapnutí alebo reštarte počítača nemuseli spúšťať manuálne, odporúčam v jej okne začiarknuť voľbu Autorun at Windows Startup.

Nie je skratka ako skratka

Keďže účelom skratiek je zjednodušené ovládanie a nie pridávanie si roboty navyše, považujem za potrebné Vás u programu ShortcutKeys ešte upozorniť na klávesu Shift!
Pri vytváraní skratky na spúšťanie priečinka v dialógu pridania neodporúčam začiarknuť klávesu Shift. Klávesová skratka CTRL + Alt + e, ktorú sme si nadefinovali na spustenie disku C nebola náhoda, ale zámer, pretože po zadaní tejto skratky a otvorení priečinka šípky aj vyhľadávanie počiatočným písmenom fungujú správne.
Pre lepšie pochopenie podľa vyššie uvedeného postupu vytvorte si skratku CTRL + Shift + e a prideľte jej nejaký priečinok. Po jej vyskúšaní zistíte, že skratka CTRL + Shift + e taktiež otvorí priradený priečinok, ale pri jej použití systémový kurzor nebude umiestnený na zozname s priečinkami. Dôsledku toho kurzorové šípky umožňujúce pohyb po priečinkoch a súboroch nebudú fungovať správne.
V tejto situácii si môžete pomôcť skratkou Shift + Tab ktorá Vás vráti do požadovaného zoznamu.
Zjednodušene povedané: Nepoužitím klávesy Shift sa po spustení priečinka zbavíte jedného príkazu na vyše.
Na úplný záver článok ukončím dobrou správou. Pri vytváraní klávesových skratiek na spúšťanie programov, dokumentov alebo webových stránok, môžete kláves Shift bez obáv používať.

2 komentáre

 1. Tomáš
  Tomáš 20. decembra 2023

  Mňa by zaujímalo, ako je to so skratkami, ktoré už fungujú vo Windowse alebo MS Office. Nemôže nastať kolízia skratiek, ak niekto nepozná predvolené skratky Windowsu/Office? Ktoré budú platiť?Dík za info.

  • Ján Podolinský
   Ján Podolinský 14. januára 2024

   Softík ShortcutKeys je určený na vytváranie globálnych skratiek a v prípade konfliktu s existujúcou skratkou bude použitá globálna skratka vytvorená týmto programom. Preto odporúčam na túto funkcionalitu skriptovacie jazyky ako sú napríklad AutoHotkey, alebo AutoIt. Spomenuté nástroje umožňujú okrem globálnych skratiek vytvárať aj skratky ktoré budú platné len pre konkrétne aplikácie.
   Marián Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.