Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Sprístupnenie desktopových aplikácií Eset pre čítač NVDA

Spoločnosť Eset uvoľnila konfiguračné nastavenia, ktoré nastavia ich produkty do podoby prístupnej pre používateľov čítača obrazovky NVDA. Konfiguračné nastavenia sú určené pre antivírusové riešenia, ktoré sú používané v stolových alebo prenosných počítačoch s operačným systémom Windows. Majú podobu súboru s pravidlami vo formáte xml.

Súbor sa importuje do aplikácie Eset Internet Security, NOD32 či Eset Smart Security. Po úspešnom importe sú aplikácie ovládateľné štandardným spôsobom ako bežné Windows aplikácie. Nie je nutné používať na ovládanie prezerací režim čítača NVDA.

Kde nájdeme konfiguračný súbor

Konfiguračný súbor je možné stiahnuť z nasledujúceho odkazu: Stiahnutie konfiguračného súboru. Súbor uložíme do počítača a importujeme podľa nasledovného postupu.

Import konfiguračného súboru

Postup uskutočníme pomocou čítača NVDA alebo s pomocou vidiacej osoby a klikania myšou.

  • Otvoríme aplikáciu NOD32, Internet Security alebo Smart Security. Nájdeme ju na systémovom paneli medzi spustenými aplikáciami. Typ aplikácie závisí od licencie, ktorú používame.
  • Prejdeme do časti Nastavenia. Pomocou prezeracieho režimu a prezerania obrazovky nájdeme položku Nastavenia (NumLock vypnuté, NVDA+num 7 – prezeranie obrazovky, šípkou nadol na Nastavenia). Potvrdíme ju stlačením ľavého tlačidla myšky (NVDA+/, /).
  • Potvrdíme položku Import/Export nastavení. Pomocou prezerania obrazovky v prezeracom režime prejdeme šípkou nadol na položku Import/Export nastavení (sme v prezeracom režime z kroku b, šípkou nadol nájdeme položku Import/Export nastavení). Stlačením ľavého tlačidla myši položku potvrdíme (NVDA+/, /).
  • Prostredníctvom súborového manažéra (napríklad aplikácie Prieskumník) nájdeme a vyberieme konfiguračný súbor uložený v našom počítači. Pomocou kontextovej ponuky pre konfiguračný súbor potvrdíme položku Kopírovať ako cestu alebo sa tabulátorom presunieme do poľa Adresa a skopírujeme tam uvedenú cestu k súboru.
  • Presunieme sa do aplikácie Esetu a kurzorom nájdeme editačné pole „Úplná cesta k súboru s názvom“. Vložíme reťazec, ktorý sme v predchádzajúcom kroku skopírovali do schránky. Ak sa pri vykonávaní uvedených krokov nedokážeme prostredníctvom klávesnice vrátiť do okna pre Import/Export nastavení, zatvoríme hlavnú aplikáciu Esetu. Následne máme k dispozícii pri prepínaní sa medzi oknami aj dialógové okno pre import. V okne prostredníctvom prezeracieho módu a prezerania obrazovky nájdeme editačné pole. Následne vykonáme klik ľavým tlačidlom myši (NVDA+/, /). Reťazec vložíme Ctrl+V. Jeden raz stlačíme tabulátor. Kurzor sa presunie na tlačidlo OK. Potvrdíme ho stlačením Enter.

Záver

Aplikácia Esetu je hneď po importe prístupná na obsluhu s pomocou čítača obrazovky a štandardných klávesov pre prácu v aplikácii pre Windows. Používame tabulátor na prechod medzi aktívnymi prvkami, medzerník na označovanie polí s možnosťou začiarknutia, na potvrdzovanie tlačidiel či odkazov. Aj napriek tejto výraznej pomoci nie je aplikácia od Esetu plne prístupná pre nevidiacich používateľov pracujúcich výlučne prostredníctvom klávesnice a s pomocou čítača NVDA.

Spoločnosť pracuje na zlepšovaní prístupnosti. Môžeme teda očakávať ďalšie zlepšovanie prístupnosti jej produktov pre zrakovo postihnutých používateľov.

3 komentáre

  1. Ján Podolinský
    Ján Podolinský 2. decembra 2019

    Doplnenie postupu:
    Pri obsluhe dialógového okna Import/Export nastavení, ktoré sa zobrazí po potvrdení rovnomenného tlačidla, je možné využiť pomoc iného čítača. Ako dostupná možnosť sa ukázalo použitie čítača Moderátor. Ten je integrovaný v prostredí operačného systému Windows 10. Spustíme a aj zastavíme ho klávesovou skratkou Ctrl+Windows+Enter.
    Po jeho spustení presunieme kurzor do dialógového okna Import/Export stlačením Alt+Tab. Presun je nevyhnutné realizovať, nakoľko dialóg nie je automatický zameraný kurzorom.

    Ďakujeme čitateľke za spätnú väzbu, ktorá viedla k tomuto doplneniu.

    • Peter
      Peter 17. decembra 2019

      Tento postup by som ešte upresnil o jeden bod. Po vložení adresy do príslušného editačného poľa a po potvrdení tlačidla „import false import sa otvorí prieskumník, cez ktorého konfiguračný súbor naimportujeme. Nesmieme však zabudnúť po shift+tab, keď sa dostaneme do stromu priečinkov a súborov pri Moderátore vypnúť režim skenovania, aby sme sa tak mohli pohybovať s odozvou v strome priečinkov a súborov.

  2. Michaela Dlhá
    Michaela Dlhá 19. februára 2021

    Dobrý deň, len drobné doplnenie článku:
    1. Po potvrdení odkazu konfiguračného súboru sa tento otvorí ako text. Na uloženie stlačíme CTRL+S a klasicky ho uložíme ako každý iný súbor.
    2. Po skopírovaní cesty odporúčame skontrolovať, či na začiatku a na konci nej nie sú úvodzovky. Ak sú, odstránime ich a až potom vkladáme cestu do editačného poľa importu / exportu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.