Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Sú súbory vo formáte pdf vhodné pre komunikáciu so zrakovo postihnutým človekom

Čo je to formát pdf

PDF je skratka od anglického portable document format. Ide o systém ukladania dokumentov, ktorý je nezávislý od operačného systému, na ktorom bol vytvorený a taktiež od systému, na ktorom bude zobrazovaný. Zjednodušene sa dá povedať, že tento formát zabezpečuje rovnaký vzhľad na akomkoľvek počítači.

Je obsah vo formáte pdf prístupný?

Áno aj nie. Záleží od toho, ako je dokument vytvorený. Ak je vytvorený podľa pravidiel prístupnosti, jeho obsah dokážu vnímať aj ľudia s postihnutím zraku a používajúci rôzne asistenčné technológie či už na zväčšovanie a farebnú úpravu obsahu, alebo na hlasové sprostredkovanie obsahu. Ak je však obsah vytvorený z neprístupného zdrojového dokumentu, alebo ide o skenované obrázky, alebo je dokument zabezpečený heslom či proti kopírovaniu alebo označovaniu obsahu, potom takýto dokument nie je možné jednoducho sprístupniť pre používateľov asistenčných technológií. Takýto dokument označujeme ako neprístupný.

Ako vytvoriť prístupný pdf dokument

Prvou zásadou, aby bol výslednäý dokument prístupný, je vytvorenie zdrojového textového dokumentu podľa pravidiel prístupnosti. Tie by sme mohli zhrnúť do niekoľkých základných bodov:

  • dokument štrukturujeme s použitím štýlov a v logickej nadväznosti;
  • používame bezpätkové písmo;
  • celému dokumentu nastavíme jednotný jazyk na Slovenčina alebo iný, ak je dokument v inom jazyku;
  • obrázky vkladáme na samostatný riadok a nepoužívame obtekanie textom či prekrývanie;
  • obrázkom a tabuľkám nastavíme alternatívny popis;
  • nepoužívame stĺpce;
  • používame zarovnanie na ľavý okraj a medzi odstavcami ponecháme výraznejšiu medzeru.
  • pravidlá tvorby prístupných elektronických dokumentov nájdeme na tomto odkaze Prístupnosť elektronických textových dokumentov

Prístupný textový dokument môžeme previesť do formátu pdf profesionálnym nástrojom od spoločnosti Acrobat (viď vyššie uvedený odkaz), alebo môžeme použiť vygenerovanie z prostredia MS Word, ktoré postačuje na bežné použitie.

Ako vytvoriť pdf dokument pomocou aplikácie MS Word

Pdf dokument vytvárame z prístupného textového dokumentu vo formáte doc alebo docx. Zásady jeho vytvorenia sme uviedli vyššie.

Postupujeme nasledovne:

  1. Otvorený dokument budeme ukladať v novom formáte. Otvoríme dialóg Uložiť ako z hlavnej ponuky Súbor, alebo použijeme klávesovú skratku F12.
  2. V otvorenom dialógovom okne prejdeme do časti Uložiť vo formáte a nastavíme hodnotu dokument vo formáte pdf..
  3. Sprístupní sa tlačidlo Možnosti, ktoré aktivujeme a v zobrazenom dialógu postupne nastavíme:

    • Vytvárať záložky pomocou – označíme;
    • Nadpisy – začiarknuté;
    • Značky štruktúry dokumentu na zjednodušenie ovládania – začiarknuté;
    • Ak sa písmo nedá vkladať, vytvoriť z písma bitovú mapu – nezačiarknuté;
    • Šifrovať dokument heslom – nezačiarknuté.
  4. Dialógy pozitívne potvrdíme a dokument je následne vygenerovaný a zobrazený. Jeho prístupnosť môžeme overiť napríklad rýchlou navigáciou po nadpisoch alebo prechodom na obrázok. Asistenčná technológia by mala správne zareagovať.

Ako čítať pdf dokument

V počítačoch s operačným systémom Windows sú pdf dokumenty otvárané predvolene v prostredí internetového prehliadača Microsoft Edge. Ten má vstavanú podporu na prezeranie pdf súborov. Podporu majú aj internetové prehliadače Google Chrome a Mozilla Firefox. Prezeranie dokumentov v ich prostredí je síce možné a aj prístupné, ale nie komfortné. Na komfortné prezeranie obsahu vo formáte pdf odporúčame použiť bezplatnú aplikáciu Acrobat Reader.

Aby bolo použitie aplikácie komfortné, je potrebné realizovať nastavenie jej interakcie s asistenčnou technológiou.

Nastavenie aplikácie Acrobat Reader

Pri prvom spustení aplikácie, táto zistí, že používame v počítači asistenčnú technológiu. To nastane v prípade, že pri spúšťaní Acrobat Readera máme spustený zároveň čítač obrazovky. Aplikácia nás teda informuje o zistení asistenčnej technológie a vyzve nás na konfiguráciu spolupráce s ňou. V otvorenom dialógu sú dostupné, v piatich krokoch, rôzne nastavenia. Tie môžeme ponechať tak, ako ich výrobca predvolil a prijať odporúčanie, alebo môžeme postupne prejsť jednotlivé kroky a realizovať vlastné voľby.

Odporúčame ponechať všetky, až na dve, nastavenia podľa odporúčaní, ktoré sú predvolené. Zmeníme

  • na tretej obrazovke Potvrdiť pred spracovaním dokumentu (confirm before tagging documents) – odznačíme;
  • na štvrtej obrazovke z možnosti Čitať aktuálnu stranu na Čítať celý dokument (Read the entire document at once).

Nastavenia potvrdíme tlačidlom OK. Pri ďalšom otváraní pdf dokumentu prebehne automatické spracovanie dokumentu pre použitie s asistenčnou technológiou. To môže spôsobiť predĺženie času, kým sa dostaneme k samotnému obsahu. Používateľom čítačov obrazovky sa to môže zdať akoby počítač zamrzol. Ale nie je to tak a vo chvíli „odmlčania“ dochádza k spracovaniu dokumentu, ktoré nie je indikované čítačom obrazovky automaticky. Dá sa však aktívne zistiť.

Ak by došlo k tomu, že by sme sa chceli vrátiť k potvrdeniu predvolených nastavení Acrobat Readera, alebo by spolupráca s asistenčnou technológiou nefungovala, je možné toto nastavenie vyvolať z menu aplikácie. Nájdeme ho v časti Úpravy > Prístupnosť. V tejto časti môžeme prejsť celým procesom nastavovania interakcie s asistenčnou technológiou (Nastavenie prístupnosti / Setup assistant) alebo môžeme nastaviť iba čítanie dokumentu (Zmena predvolieb čítania / Change reading options).

V posledných verziách Acrobat Readera došlo k výraznejšej úprave dizajnu a funkcionality aplikácie. To je prínosom pre bežných používateľov, ale tým, ktorí používajú čítač obrazovky, komplikuje používanie Readera. Používateľské rozhranie zjednodušíme nastavením z hlavnej ponuky Zobrazenie > Zakázať nový Acrobat Reader.

Acrobat Reader ako predvolená aplikácia na prácu s pdf súbormi

Po aktualizácii operačného systému Windows dochádza k zmene predvolenej aplikácie na prácu s pdf súbormi na Microsof Edge. Zmenu na Acrobat Reader realizujeme nasledovne:

  • Spustíme aplikáciu Acrobat Reader z pracovnej plochy alebo ponuky štart. Zobrazí sa dialóg, ktorý nás informuje, že aplikácia nie je predvolenou pre prácu s pdf a či to chceme zmeniť. Potvrdíme tlačidlo Nastaviť ako predvolené.
  • Ak sa táto možnosť neobjaví, aktivujeme dialóg Nastavenia z hlavnej ponuky aplikácie v časti Úpravy. V nastaveniach prejdeme na skupinu Všeobecné a aktivujeme tlačidlo Nastaviť Acrobat Reader ako predvolený nástroj pdf.
  • V zobrazenom dialógu sa kurzorom nachádzame na tlačidle Microsoft Edge ako predvolený nástroj pdf. Potvrdíme ho Enterom a tabulátorom nájdeme a potvrdíme položku Acrobat Reader. Dialóg zatvoríme Alt+F4.

Čítanie pdf dokumentov v mobilnom telefóne

Systém iOS (iPhone) ako aj Android podporujú zobrazovanie pdf súborov. Ak sú realizované prístupnou formou, je ich možné s pomocou asistenčnej technológie čítať.

Ak by sme narazili na nemožnosť otvoriť pdf dokument, túto skutočnosť nám systém oznámi. Následne je potrebné nainštalovať niektorý z bezplatných nástrojov z Obchodu Google pre zobrazovanie pdf súborov. Napríklad aj Acrobat Reader.

Môže to aj nefungovať

Áno. Ak je dokument zaheslovaný alebo zabezpečený proti označovaniu a kopírovaniu textu. Alebo ak je dokument vytvorený skenovanými obrázkami. Alebo ak je nekompatibilita medzi rôznymi verziami asistenčnej technológie a Acrobat Readera.

Čo robiť, ak pdf nejde prečítať

Môže nastať niekoľko situácií:

  1. Po otvorení dokumentu nám čítač obrazovky oznámi, že dokument je prázdny, alebo môže ísť o skenovaný obrázok. V takomto prípade nastupuje spracovanie dokumentu technológiou OCR, napr. prostredníctvom aplikácie FineReader. Výsledok spracovania je už následne prístupný.
  2. Dokument sa síce otvorí, nie je to prázdny ani skenovaný dokument, ale nefunguje orientácia rýchlymi navigačnými klávesami. Skontrolujeme nastavenie funkcií prístupnosti v Acrobat Readeri, viď vyššie.
  3. Dokument sa otvorí, nie je prázdny ani zaheslovaný a čítač ho napriek tomu nečíta. Môže ísť o štruktúrou zložitý dokument a trvá dlhšiu chvíľu kým dôjde k jeho spracovaniu. Počkáme aj minútu, či dve. Ak sa čítač neozve, skúsime pristúpiť k dokumentu s iným čítačom.

Záverom

Dokumenty vo formáte pdf sa vyznačujú nespornými výhodami, avšak môžeme, a často aj narazíme, na nesprávne vytvorené dokumenty z pohľadu prístupnosti. V tomto prípade je dôležité poznať niekoľko postupov, ako si poradiť v takomto prípade.

Zaujímavé linky

4 komentáre

  1. Roman
    Roman 19. marca 2024

    Dobrý den, děkuji za podrobný návod a vysvětlení funkčnosti.

  2. Ján Kulik
    Ján Kulik 20. marca 2024

    Mne sa zdá, že acrobat reader je skôr platený ako zdarma, po otvorení sa mi zobrazuje 404 not found, aj som prešiel na neodporúčané pripojenie, tak neviem. Inač dobré vedieť s PDF súbormi.

    • Ján Podolinský
      Ján Podolinský 20. marca 2024

      Dobrý deň
      Odkaz by už mal fungovať. PDF formát je rozšírený a je len dobre ak vieme s ním pracovať.

  3. Tomáš
    Tomáš 21. marca 2024

    Ďakujem za jednoduché vysvetlenie tvorby prístupného pdf súboru, aspoň to môžem poslať vidiacim ľuďom ako správny návod na tvorbu pdf pre nevidiacich. Oni pdf vnímajú rovnako, aj keď sa spraví obyčajný sken dokumentu do pdf, pre vidiacich to zobrazuje rovnako, akurát to je dokument s obrázkom vo vnútri. Čiže pre nás neprístupné, potom zase musíme pdf „pretlačiť cez OCR, hrôza s tým:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.