Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Miranda NG: Vydarený nástupca multiprotokolového klienta Miranda IM

Ak hľadáte jednoduchý, no zároveň spoľahlivý chatovací nástroj, prostredníctvom ktorého by ste mohli komunikovať s priateľmi a známymi z Facebooku, ICQ a ďalších platforiem priamo z prostredia Windows, potom sa určite oplatí zoznámiť sa s open-source multi-protokolovým instant messengerom Mirandou NG, ktorý je vlastne pokračovateľom aplikácie Miranda IM. Miranda NG je jednoduchý a nenáročný softvér s otvoreným zdrojovým kódom zameraný na okamžité odosielanie a prijímanie správ prostredníctvom Dummy, Facebook, ICQ, IRC a ďalších protokolov. Aplikácia je ľahko a dobre ovládateľná cez klávesnicu a klávesové skratky. Keďže je dostupná aj v portable verzii, bez problémov si ju môžete spúšťať aj s USB kľúča alebo akéhokoľvek priečinka na disku.

Stiahnutie programu

Miranda NG je dostupná k stiahnutiu na oficiálnej stránke projektu. Na zjednodušené sťahovanie môžete použiť aj tento alternatívny odkaz.

Inštalácia programu

 1. Po prevzatí a kliknutí na stiahnutý exe súbor sa vám v prvom okne inštalátora zobrazí dialóg pre výber jazyka. V zozname dostupných jazykov šípkami môžete zvoliť češtinu a pokračujte tlačidlom OK.
 2. Druhé okno inštalátora je len informatívneho charakteru informujúce o nainštalovaní softvéru Miranda do vášho systému.
 3. Odsúhlaste licenčné podmienky. Šípkami zvoľte prepínač so súhlasom licenčnej zmluvy.
 4. Vyberte si typ inštalácie. Ak chcete Mirandu spúšťať z USB kľúča alebo z iného ľubovoľného adresárového umiestnenia, potom zvoľte prepínač pre prenosnú verziu.
 5. V závislosti od typu zvolenej inštalácie v predošlom kroku sa zobrazí cesta cieľového priečinka kam bude program nainštalovaný. Pri bežnej inštalácii to bude C:\Program Files (x86)\Miranda NG.
  Pri prenosnej verzii sprievodca inštaláciou defaultne inštaluje do adresára „C:\Miranda NG“.
 6. Výberom komponentov upresnite, ktoré súčasti majú byť nainštalované. Odporúčam začiarknuť komponent pre zvukové súbory. Okrem komponentov tu nájdete aj zoznam dostupných komunikačných protokolov, ako napríklad Facebook, ICQ, IRC, Jabber a ďalšie. Ak ste s výberom požadovaných protokolov hotoví, tlačidlom Další prejdite do ďalšieho okna inštalátora a tlačidlom Instalovat spustite inštaláciu.
  Po niekoľkých sekundách sa zobrazí dialóg so správou o úspešnom nainštalovaní programu.
  Poznámka: V dialógu so správou o nainštalovaní máte okrem dokončovacieho tlačidla aj začiarkávacie pole s možnosťou spustenia programu.

Prvé spustenie, profil a účty

Skôr než začnete Mirandu NG používať, najskôr je potrebné vytvoriť si v nej profil a následne do vytvoreného profilu pridať účty, prostredníctvom ktorých komunikujete. Nie je preto náhoda, že po prvom spustení programu vás privíta správca profilov. Profil si vytvoríte tak, že do editačného poľa pre názov profilu zadáte ľubovoľné pomenovanie a tlačidlom Vytvoriť ho vytvoríte.
Ihneď po vytvorení profilu sa zobrazí správca účtov umožňujúci pripojiť sa k vaším existujúcim účtom na Facebooku, ICQ, IRC a ďalších komunikačných platformách.
Ak na Facebooku, ICQ, IRC, alebo ďalších sieťach účet ešte nemáte a chceli by ste si ho založiť, potom môžete z tohto prostredia prejsť priamo do webového rozhrania registračných formulárov jednotlivých sietí a po ich vyplnení získať účet.
Poznámka: Po vytvorení profilu sa okrem správcu účtov zobrazí aj sprievodca importom dát pripravený na import kontaktov a histórie z iného profilu Mirandy. Keďže sa teraz importom dát zaoberať nebudeme, kliknutím na tlačidlo Zrušiť ho uzavriete. Neskôr, keď sa s Mirandou lepšie zoznámite, budete sa môcť k tejto funkcii vrátiť a vyskúšať si ju.

Prihlásenie do Facebooku a ďalších sietí

Predpokladám, že drvivá väčšina čitateľov tohto článku bude chcieť aplikáciu Miranda NG používať hlavne ako Messenger pre sociálnu sieť Facebook, preto v nasledovných krokoch predstavím postup na pripojenie sa k tejto sieti. V podstate dá sa povedať, že rovnaký postup pripojenia platí aj pri pripájaní sa do ICQ, IRC a ďalších sietí.

 1. V správcovi účtov, klávesovou skratkou Alt + a, aktivujte tlačidlo pre pridanie účtu.
 2. Do editačného poľa pre názov účtu zadajte pomenovanie pre váš účet, ako napríklad FB.
 3. Vo výberovom poli pre určenie protokolu zvoľte Facebook ako požadovaný protokol a tlačidlom OK nastavenia uložte.
 4. Na záver, v zobrazenom správcovi účtov, hornou alebo dolnou šípkou označte Váš FB účet a vyplňte polia pre e-mailovú adresu a heslo, ktorými sa prihlasujete do Facebooku.
  Po kliknutí na OK, klávesovou skratkou Windows + b, vojdite do oblasti oznámení a vyhľadajte si tlačidlo s označením FB Offline.
  Tip: Do režimu online sa dostanete cez nasledovné položky kontextového menu: Stav / FB / Online. Po prepnutí do režimu on-line skratkou STRL + Shift + a si privolajte zoznam kontaktov.

Konfigurácia programu

Aby bolo možné tento softvér naplno využívať, je nevyhnutné po vytvorení profilu a pridaní účtov prejsť si niekoľkými konfiguračnými nastaveniami, ktorými si prispôsobíte Messenger na mieru, podľa vašich požiadaviek. Do nastavení programu sa dostanete buď cez kontextové menu voľbou Možnosti, alebo klávesovou skratkou CTRL + Shift + o. Upozorňujem, že táto skratka nie je globálna a funguje iba keď sa nachádzate v zozname kontaktov. Do zoznamu kontaktov sa dostanete globálnou skratkou CTRL + Shift + a.

Klávesové skratky

Klávesové skratky sú ďalším mocným nástrojom, ktorý vám uľahčí a urýchli prácu s týmto komunikačným softvérom. Po nainštalovaní programu sú skratky priradené iba k jeho základným funkciám, no dobrou správou je, že v rozhraní klávesových skratiek si ich môžete nielen doplniť, ale v prípade potreby aj existujúce upraviť. Pre lepšie pochopenie administrácie skratiek v programe Miranda NG si v nasledujúcom kroku k funkcii na ukončenie programu pridáme klávesovú skratku CTRL + Shift + q.

 1. V oblasti oznámení v kontextovom menu programu Miranda NG zvoľte Možnosti…
 2. Zobrazených možnostiach klávesom Tab sa dostaňte do stromového zobrazenia s nastaveniami.
 3. V stromovom zobrazení nastavení dolnou šípkou alebo písmenom k prejdite do sekcie Klávesových skratiek.
 4. V sekcii klávesových skratiek stlačte 1krát kláves Tab a ocitnete sa v zozname akcií s definovanými aj nedefinovanými skratkami.
 5. Hornou alebo dolnou šípkou vyhľadajte položku pre ukončenie programu Miranda.
 6. Na tejto položke vyvolajte kontextové menu, zvoľte v ňom úpravu a následnom dialógu stlačte skratku CTRL + Shift + q.
  Na záver tlačidlom OK uložte celú konfiguráciu.

Prispôsobenie komunikačných okien

V ďalšom kroku sa zameriame na nastavenia komunikačných okien zodpovedajúcich za správanie okien pri odosielaní a prijímaní správ. Defaultne je Miranda nastavená tak, že pri doručení správy sa okno so správou automaticky presunie do popredia obrazovky. Preto som si predvolenú konfiguráciu upravil tak, aby pri prijatí správy na miesto zobrazeného okna v popredí poskytovala iba zvukové oznámenie o novej správe. Okno so správou si potom bez problémov skratkou CTRL + Shift + i privolám. Druhým predvoleným nastavením, ktoré mi pri odoslaní správy taktiež vadilo bolo to, že po napísaní správy a stlačení Enteru sa správa síce odoslala, ale okno ostalo naďalej otvorené. Samozrejme, aj toto nastavenie som si upravil tak, aby sa po stlačení Enteru správa odoslala a okno sa automaticky zatvorilo. Tretiu predvolenú zmenu, ktorú taktiež odporúčam urobiť je povoliť formátovanie správ. Tým zaistíte napríklad to, že pri odoslaní URL na nejaký webový obsah bude táto adresa odkazom a nie iba obyčajným textom.

 1. V oblasti oznámení v kontextovom menu programu Miranda NG zvoľte Možnosti…
 2. V zobrazených možnostiach klávesom Tab sa dostaňte do stromového zobrazenia s nastaveniami.
 3. Dolnou šípkou prejdite do sekcií Komunikace a potom stlačte 2 krát kláves Tab.
 4. V stromovom zobrazení s nastaveniami zodpovedajúcimi za odosielanie správ dolnou šípkou vyhľadajte položku s označením „Zavřít okno kliknutím na ‚Poslat'“ a začiarknite ju.
 5. Taktiež v zozname týchto nastavení vyhľadajte a začiarknite položku Povolit formátování pomocí BBCode v odchozích zprávách.
 6. Aby sa nastavenia uložili, prejdite Tabom na tlačidlo Použít a aktivujte ho.
 7. V sekcii Komunikace ešte ostaňte a tentokrát v záložke „Panely a rozvržení“ vyhľadajte položku s označením Automaticky (bez nutnosti aktivování) vytvořit panel/okno při přijetí nové zprávy a odčiarknite ju.
 8. Aby sa aj toto nastavenie uložilo, prejdite Tabom na tlačidlo OK a aktivujte ho.

Ochrana heslom

Jednou s ďalších dobrých vlastností, s ktorou sa môže Miranda pochváliť je možnosť šifrovania. Táto funkcia zabráni neoprávnenému prístupu k vašim osobným údajom. Ak ste si nainštalovali Mirandu na USB kľúč, potom určite neprehliadnite túto funkciu a vytvorte si heslo. Toto nastavenie nájdete v možnostiach v sekcii databáza.

Doplnky pre Miranda NG

Áno, aj táto aplikácia podporuje doplnky, ktoré vám umožnia prispôsobiť a rozšíriť si funkcionalitu tohto softvéru. Doplnky poskytujú nové funkcie, rozhrania, témy, alebo podporu pre rôzne komunikačné protokoly. Stačí v kontextovom menu zvoliť Hlavní nabídka / Komponenty ke stažení a ocitnete sa v rozhraní pre vyhľadávanie a inštaláciu doplnkov. Postup vyhľadania a inštalácie spočíva v nasledovných krokoch:

 1. Do vyhľadávacieho poľa zadajte časť názvu doplnku.
 2. Klávesom Tab prejdite do zoznamu nájdeného obsahu a šípkami vyhľadajte požadovaný doplnok.
 3. Začiarknite ho a tlačidlom určeným na sťahovanie spustíte inštaláciu zvoleného doplnku.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.