Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Thunderbird Kalendár solídna náhrada za Windows Kalendár

Obľúbený e-mailový klient Thunderbird ponúka funkcie kalendára s možnosťou evidovania udalostí či úloh ale taktiež s možnosťou synchronizácie s našimi online kalendármi napríklad Google kalendármi.

Pripojenie online kalendára

Popíšeme postup pre Google kalendáre, ktoré budú asi najbežnejšie používané. Postup pre iné služby bude obdobný.

  1. Otvoríme kartu Kalendár
    • Môžeme tak urobiť cez hlavnú ponuku alebo klávesovou skratkou Ctrl + číslo karty.
    • Ak máme otvorených viacero kariet, skúsime rôzne čísla, kým nenájdeme Kalendár.
    • Poznámka: Skratky s klávesom Alt (napr. na prepínanie medzi doručenou poštou, adresárom a kalendárom) nám nefungovali. Použijeme čísla v hornom rade klávesnice.
  2. Klikneme na tlačidlo „Nový kalendár“
    • Nájdeme ho pomocou klávesu Tab alebo myšou.
  3. Vyberieme možnosť „Na sieti“
    • Po otvorení okna stlačíme šípku nadol a vyberieme túto možnosť.
  4. Zadáme prihlasovacie údaje
    • Pre Google kalendár zadáme svoju e-mailovú adresu.
  5. Vyhľadáme kalendáre
    • Do ďalšieho poľa napíšeme „google.com“ (bez úvodzoviek) a potvrdíme tlačidlom „Hľadať kalendáre“.
  6. Zadáme heslo a uložíme ho
    • Prihlásime sa heslom k svojmu Google účtu a označíme možnosť zapamätania hesla.
  7. Dokončíme prepojenie a synchronizáciu
    • Po potvrdení sa online kalendáre prepoja s kalendárom v Thunderbirde. Synchronizácia môže trvať niekoľko minút v závislosti od počtu udalostí.

Počas synchronizácie môže prichádzať väčšie množstvo notifikácií, ktoré nie sú prepojené s operačným systémom Windows a sú aktivované v predvolenom nastavení.

Nastavenie

Vzhľad a funkcionalitu kalendára si môžeme, do určitej miery, prispôsobiť. Môžeme vypnúť / zapnúť zobrazovanie niektorých funkcií či druhov záznamov prostredníctvom panelov ale aj ovplyvniť koľko a aký druh záznamov bude zobrazovaný z kalendárov alebo konkrétneho kalendára.

Prispôsobenie vzhľadu nájdeme:

  • Hlavná ponuka Thunderbirdu > Zobraziť > Kalendár – zvolíme za aký časový úsek sa budú zobrazovať záznamy, zapneme alebo vypneme zobrazovanie panelov s funkciami, napríklad panel s kalendármi.
  • Hlavná ponuka Thunderbirdu > Udalosti / úlohy – napríklad panel hľadania. Avšak tento panel obsahuje aj samotné záznamy a tak, po jeho vypnutí, nemáme prístup ani k záznamom v kalendári.
  • Nastavenie vzhľadu kalendára – tlačidlom priamo na karte Kalendár – môžeme zapnúť / vypnúť zobrazovanie iba pracovných dní, definovať pracovne dni, zobrazovanie vyhľadávania, ktoré schová aj záznamy a zobrazovanie / nezobrazovanie úloh.
  • Hlavná ponuka Thunderbirdu > Nástroje > Nastavenia > sekcia Kalendár – formát dátumu, použitie systémovej časovej zóny, prvý deň pracovného týždňa, zobrazovanie čísla týždňa, skratiek dní v týždni, hodinu začiatku a konca pracovného času, koľko údajov sa má zobrazovať, predvolená dĺžka trvania udalosti, zobrazovanie kontrolnej otázky pred zmazaním udalosti, zobrazovanie notifikácií pred udalosťou či prehranie zvuku pripomienky a ďalšie nastavenia.

Orientácia a ovládanie

Na karte Kalendár sa pri používaní klávesnice a čítača obrazovky pohybujeme pomocou tabulátora. Po úvodnom nastavení odporúčame vypnúť niektoré panely, napríklad panel s kalendármi, aby bol pohyb efektívny. V úvode narazíme na tlačidlá pre prechod na dnešný deň alebo na pohyb smerom dopredu a späť, taktiež aj na kalendár s číslami dní. Tieto tlačidlá však nereagujú na stlačenie medzerníka a klávesy Enter a tak ich nevieme použiť. Taktiež tlačidlá nachádzajúce sa za zoznamom udalostí vykazujú rovnaké správanie.

Na panely s kalendármi, ktorý reaguje na klávesnicu korektne, môžeme označiť tie kalendáre z ktorých chceme vidieť záznamy. Taktiež tu nájdeme tlačidlo pre pridanie nového kalendára. Pri vypnutom paneli kalendárov naň nenarazíme. Nasleduje možnosť zvoliť za aký časový úsek chceme zobrazovať záznamy. Dostupné sú rôzne dlhé obdobia od dňa a týždňa až po jeden či niekoľko mesiacov ale takisto aj možnosť zobraziť všetky záznamy alebo len záznamy do budúcnosti. Ďalej narazíme na editačné pole, ktoré slúži na vyhľadávanie v zobrazených záznamoch. Po zadaní textového reťazca sú vyfiltrované vyhovujúce položky.

Nasleduje časť, ktorá nás primárne zaujíma. A to prehľad záznamov jedného alebo viacerých kalendárov. Záznamy prechádzame šípkou nadol alebo nahor. Detail záznamu otvoríme stlačením Enter a zatvoríme stlačením Esc. Záznam odstránime stlačením Delete a potvrdením kontrolnej otázky ak ju máme v nastaveniach povolenú.

Za prehľadom záznamov sú umiestnené už spomínané tlačidlá pre prechod na predchádzajúci, nasledujúci mesiac / týždeň / deň (podľa aktuálneho zobrazenia) a dnešný deň, ktoré nevieme z klávesnice použiť.

Nasleduje zoznam kariet: Deň, Týždeň, Dva týždne a Mesiac. Môžeme ich aktivovať medzerníkom, čím zmeníme spôsob zobrazenia v prehľade záznamov.

Za kartami nájdeme tlačidlo Nastavenie vzhľadu kalendára avšak bez možnosti zvoliť položky z rozbaľovacieho zoznamu.

Ďalej nasleduje zobrazenie kalendára po týždňoch. To však nie je s čítačom obrazovky ani relatívne prístupné a tak sa mu nebudeme venovať.

Nová udalosť

Nový záznam do kalendára pridáme pomocou klávesovej skratky Ctrl + I, cez hlavnú ponuku (Udalosti a úlohy) alebo cez kontextovú ponuku v prehľade položiek kalendára. Zobrazí sa dialógové okno s položkami udalosti. Kurzor sa nachádza v poli pre názov.

  • Pred poľom názvu udalosti nájdeme výberové pole pre výber kalendára do ktorého udalosť pridávame. Ak používame len jeden kalendár, tak je predvolený.
  • Zadáme názov.
  • Definujeme miesto udalosti.
  • Vyberieme typ udalosti z ponúkaných možností.
  • Označíme ak ide o celodennú udalosť alebo ponecháme prázdne pre kratšie trvanie.
  • Zvolíme dátum začiatku alebo v nasledujúcom poli vpíšeme požadovaný dátum.
  • Zvolíme čas začiatku alebo v nasledujúcom poli vpíšeme hodinu a minútu.
  • Zvolíme alebo zadáme dátum a čas konca udalosti v nasledujúcich poliach. Predvyplnený je dátum podľa dátumu začiatku a hodina podľa hodiny začiatku plus preddefinované trvanie udalosti.
  • Zvolíme či ide o opakujúcu sa udalosť alebo nie a aký je interval opakovania.
  • Zvolíme v akom predstihu máme byť informovaný pripomienkou na nastávajúcu udalosť.
  • V nasledujúcom editačnom poli zadáme podrobnosti o udalosti.

Udalosť uložíme stlačením Ctrl + S alebo pomocou funkcie Uložiť v ponuke udalosti, ktorú otvoríme stlačením ľavého Alt. Udalosť uložíme aj Enterom na niektorom atribúte udalosti. Nefunguje v časti podrobnosti udalosti. Ak sme v tomto poli, tak môžme postupovať nasledujúco. Stlačíme Esc pre zrušenie dialógu a pri otázke na uloženie zvolíme Áno.

Záverom

Thunderbird Kalendár nám splní všetky základné požiadavky na správu udalostí v kalendári. Jeho výhodou je podpora online kalendárov a jednoduchá synchronizácia s Google účtom. Po stránke prístupnosti je jeho prostredie len čiastočne ovládateľné avšak práve tie podstatné funkcie sú dostupné aj prostredníctvom klávesnice s čítačom obrazovky. Ako nevýhodu vidíme jeho vlastný systém notifikácií, ktorý nespolupracuje s operačným systémom Windows a tak je ťažšie použiteľný.

Poznámka: Test sme realizovali v prostredí Windows 11 verzia 24H2, Thunderbird 126 a NVDA 2024.2 a JAWS 2025.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.