Mobilné telefóny od spoločnosti Apple nesúce pomenovanie iPhone sú medzi zrakovo postihnutými ľuďmi známe a aj opradené chýrom výbornej prístupnosti a spoľahlivého ovládania. Aj tieto vlastnosti sú však vykúpené pomerne vysokou cenou. Časť používateľov začína pri používaní Smart telefónu vybaveného Androidom, najmä z dôvodu cenovej dostupnosti. Zistia, že im vyhovuje a už pri ňom ostávajú. Ďalšia skupina začína s iPhone a už od neho neodchádza. A existuje aj tretia podskupina používateľov, ktorí migrujú jedným, druhým alebo aj oboma smermi. Ak patríte do migrujúcej skupiny, ale zvažujete čo ďalej, v nasledujúcich riadkoch by ste mohli nájsť niekoľko užitočných informácií.
Opúšťame Android v prospech iPhone
- Asistenčná aplikácia v iPhone sa nazýva Voice Over. Pri Androide bol najčastejšou voľbou Talkback, ale stretli sme sa aj s Voice Assistant (Samsung), Corvus, Shine+ či objavujúci sa CSR (Commentary Screen Reader, neskôr premenovaný na Jieshuo international). V Android modeloch sa objavujú aj špeciálne modifikované výrobky Kapsys či BlindShell.
- Ako hlas je pre slovenčinu dostupný iba hlas Laura. Nie je možné ho vymeniť za iný.
- iPhone bez Apple ID a teda nakonfigurovania iCloud účtu, spôsobu platby v App Store či iTunes, je takmer nepoužiteľný. Ako Apple ID môžeme použiť napríklad náš gmail účet, alebo si vytvoríme nový priamo pri úvodnej konfigurácii telefónu.
- Pri prvom spustení iPhone budete potrebovať vidiaceho človeka, ktorý spustí Voice Over z úvodnej obrazovky. Potvrdíme Accessibility center a zapneme Voice Over.
- Pri prenose kontaktov z Androidu, alebo prostredníctvom zálohy z gmailu či SIM karty dôjde k nesprávnemu importu atribútov kontaktu. Zamenené mená s priezviskami, pospájané hodnoty do jedného poľa a podobne.
- Prenos vlastných hudobných súborov medzi počítačom a iPhone sa uskutočňuje pomocou aplikácie iTunes, ktorá musí byť nainštalovaná v počítači. Nie je možné k ním pristupovať ako k úložisku na USB kľúči.
- Vstavaný internetový prehliadač sa nazýva Safari. Je možné doinštalovať aj iné, napríklad Google Chrome, a používať tie.
- Aplikácie od Googlu, Microsoftu či iných veľkých spoločností sú dostupné aj v prostredí iPhone.
- Dostupné sú aj mnohé obľúbené aplikácie z prostredia Androidu. Všetky je potrebné inštalovať nanovo z App Store. Ak tam nie sú, musíme si nájsť náhradu.
- Ani v iPhone nie je všetko úplne prístupné pre použitie s čítačom Voice Over. S neprístupnosťou sa stretneme najmä pri aplikáciách z App Storu.
- Výbornou funkciou čítača je popisovanie položiek. Priradíme vlastný popis pre nepopísaný prvok. Tým sa stane prístupným.
- Ovládanie prostredia sa uskutočňuje mierne odlišnými gestami ako v prostredí Androidu.
- Voice Over umožňuje definovať vlastné gestá pre funkcie.
- iPhone používa káble s iným typom koncovky. Na prepojenie s počítačom či obľúbenými slúchadlami budeme potrebovať samostatný kábel alebo redukciu.
- Aj Voice Over sa dokáže „zaseknúť“. Reštartujeme ho trojitým rýchlym stlačením napájacieho tlačidla alebo tlačidla pre Domovskú obrazovku.
- Výborne spolupracuje s hmatovým displejom, napríklad Focus 40 Blue. Písanie, čítanie v Braillovom písme, ako aj ovládanie aplikácií je výborné.
- Tmavý režim je tmavý a nedá sa považovať za vysokokontrastný. Slabozrakí používatelia využijú iné nastavenie farieb.
- Dlhá podpora aktualizácií operačného systému nielen o bezpečnostné funkcie, ale aj celková inovácia systému.
- Aj iPhone môže napadnúť vírus alebo iná záškodnícka aplikácia. Vďaka uzavretosti systému ide najmä o odchytávanie komunikácie smerom do a z telefónu, čo môže byť nebezpečné pri styku s bankou a podobne. Inštalujeme antivírusové riešenia zamerané priamo na tieto špecifické hrozby.
Dúfame, že týchto niekoľko postrehov z prechodu medzi Android smartfónom a iPhone aj vám pomôže vytvoriť si obraz o tom, čo vás čaká a neminie, ak sa rozhodnete pre tento krok.
Za možnosť pracovať na telefóne iPhone s operačným systémom iOS ďakujeme spoločnosti m:zone.
Zdravím, chcem len poopraviť info v bode 4. Pri prvom spustení iPhonu vidiaci nie je potrebný. Voiceover je možné spustiť cez home tlačidlo alebo napájacie u novších iPhonoch. Ešte by som dodal niečo k cene týchto mobilov. Androidové je možné kúpiť aj dosť lacno, ale nie vždy sú kvalitné. No, lacnosť je subjektívna záležitosť. Nový iPhone SE 2020 je možné teraz kúpiť od 399 eur. Pre niekoho veľa, ale inak dosť málo na takú kvalitku. A ešte k tým vírusom. Mám iPhone 4 roky a zatiaľ som nemal žiaden vírus ani nejaký bezpečnostný problém. A to nemám ani antivírus. A ešte úplne na záver, bolo by dobré aj uvádzať zdroje z ktorých čerpáte, resp. ak ide o skúsenosť, tak to len nejako poznačiť.
Dobrý deň, vzhľadom na to, že sú to recenzie, tak väčšinou sa jedná o subjektívne skúsenosti. Ak by sme písali o štatistických údajoch, tie si vie každý priemerný používateľ vyhľadať aj sám. Ja som konkrétne iPhone používala niekoľko rokov a pri prvom spustení sa VoiceOver nedal spustiť cez trojité stlačenie tlačidla Home. Musela som požiadať vidiaceho o asistenciu. No a čo sa týka ceny, 399 € je už pre priemerného nevidiaceho človeka, ktorý napríklad nepracuje, už dosť peňazí. A to je ešte jeden z najlacnejších a nových, ktoré sa dajú zohnať.
Dobrý deň
Prvé spustenie sa líši od toho čo používatelia poznali práve v modeli SE 2020. Overené na viacerých reálnych prípadoch.
Vírus, ako už bolo uvedené napadne nie priamo zariadenie ale komunikáciu do a zo zariadenia. Napadnutý používateľ to zistí napríklad na stave svojho bankového účtu. Výskyt takýchto prípadov pravdepodobne nebude hromadný.
Zdroj informácií sú vlastné skúsenosti a skúsenosti s viacerými zariadeniami používateľov migrujúcich z Androidu na IOS.
Skúsenosti s vírusom sú iba teoretické. Naštastie.
Možno iPhony, ktoré majú už face ID namiesto touch ID sú zo začiatku trochu ťažšie ovládateľné, neviem. Ale tie, ktoré majú tlačidlo home by mali mať možnosť toho trojitého stlačenia na úvodné spustenie Voice Overu. Keďže tlačidlo má aj SE 2020, vrelo ho odporúčam. Spustenie Voice Overu s ním išlo klasicky stlačením 3-krát Home. Pravdou je, že niektoré appky môžu byť zle prístupné, ale to je, aspoň teda podľa môjho používania, skôr zriedkavá výnimka. Na tú migráciu kontaktov zo SIM karty som bol zvedavý, no, nemôže byť dokonalé všetko. 🙂 Ale všeobecne je prístupnosť a ovládanie zariadení od Applu na skvelej úrovni.
Zdravím.
Je tu ešte jeden rozdieľ pre tých, čo sa napríklad zaujímajú o tvorbu hudby. IOS má v sebe DAW aplikáciu na tvorbu hudby, Android nie. ?