Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Jitsi Meet: Jednoduché konferencie vo webovom prehliadači

V poslednom čase čoraz viac v práci i v súkromí potrebujeme konferenčné hovory. Mnohé komunikačné nástroje ako Whatsap či Skype umožňujú vytvoriť skupinový hovor. V tomto článku si predstavíme Jitsi Meet, platformu s otvoreným kódom, ktorá je jednoduchá a zároveň ponúka mnoho pokročilých funkcií.

Výhody Jitsi Meet

 • Do konferencie sa môže pripojiť ktokoľvek cez webový prehliadač
 • Možnosť vypnúť filtrovanie zvuku, čo využijú napríklad učitelia hudby
 • vysielanie konferencie na Youtube
 • možnosť nahrať konferenciu
 • Podpora pre zdieľanie obrazovky
 • nie je potrebné sa registrovať a prihlasovať
 • Všetky funkcie sú zdarma

Základná filozofia

Jitsi Meet je riešenie s otvoreným kódom. Znamená to, že na vývoji spolupracuje široká komunita. Neexistuje centrálny server, Jitsi Meet si môžeme spustiť na vlastnom serveri. Zároveň ale bežní používatelia nemusia riešiť zložitú konfiguráciu. Stačí, ak sa pripoja k niektorému z existujúcich serverov. V tomto článku sa nebudeme zaoberať nastavením vlastného servera. Popíšeme si fungovanie Jitsi Meet z pohľadu používateľa.

Aký server môžeme použiť

Serverov s nainštalovaným Jitsi Meet je mnoho. Z testovania môžeme odporučiť oficiálny server na adrese meet.jit.si alebo server od VPSFree na adrese meet.vpsfree.cz.

Môžete sa stretnúť s rozdielmi naprieč servermi. Aktuálne však spoľahlivo fungujú nové verzie Jitsi meet na VPSFree aj na oficiálnom serveri.

Otvorenie miestnosti

Miestnosť môžeme založiť dvoma spôsobmi:

 • Zadaním názvu priamo do adresy. Napríklad ak zadáme adresu meet.vpsfree.cz/anglictina, vytvorí sa automaticky miestnosť anglictina.
 • Ak zadáme len názov servera, zobrazí sa stránka, kde sme vyzvaní zadať názov miestnosti. Po zadaní názvu stačí stlačiť enter. Ak chceme niekoho do miestnosti pozvať, stačí mu poslať odkaz z adresného riadka prehliadača (skratka alt+d, potom ctrl+c). Odporúčame v názvoch miestností nepoužívať mäkčene a dĺžne.

Platí, že moderátorom miestnosti je ten, kto sa pripojí ako prvý. Ak moderátor opustí miestnosť, práva moderátora sa presunú na toho, kto sa pripojil ako druhý. Miestnosť zanikne, keď ju opustí posledný účastník. Pri vytváraní miestnosti cez odkaz sa môže prihodiť, že sa ocitnete v miestnosti, ktorú si vytvorila iná skupina. Na verejných serveroch je preto dobré nastaviť si v miestnosti heslo. Jednu miestnosť si môžete vytvárať pravidelne. Ak sa napríklad dohodneme, že sa stretávame v stredu večer o 21:00 v miestnosti Blindrevue, stačí vždy len zadať adresu meet.vpsfree.cz/blindrevue.

Keď sa ocitneme v miestnosti, zobrazí nám prehliadač varovanie, že aplikácia vyžaduje prístup k mikrofónu. Klávesom F6 sa presunieme do panela s oznámením, kde môžeme udeliť povolenie. Podobné povolenie sa neskôr môže zobraziť v prípade, že zapneme video.

Ešte pred samotným vstupom do miestnosti nás server môže vyzvať, aby sme zadali prezývku. Prezývka sa zobrazí ostatným účastníkom. Stačí len zadať prezývku do editačného poľa a potvrdiť klávesom enter. Teraz by sme už mali počuť a prípadne vidieť ostatných v miestnosti.

Obsluha kamery a mikrofónu

Pri prehliadaní stránky narazíte na tlačidlá Mikrofón a video. Môžete medzi nimi prechádzať aj písmenom B. Ak je tlačidlo mikrofónu nestlačené, vtedy nie je stlmený. Ak je stlačené, je stlmený. Rovnako to funguje aj s videom. Ak je tlačidlo Video stlačené, je stlmené video a opačne.

Zdieľanie obrazovky

Táto funkcia sa môže hodiť, ak chceme účastníkom ukázať obrazovku nášho počítača. Môže to byť napríklad nejaká prezentácia, ale takto môžeme ukazovať napríklad aj obsluhovanie nejakého programu. Zdieľanie obrazovky odporúčam používať v prehliadači Chrome. Tu totiž môžeme zapnúť aj odosielanie zvuku. Účastníci tak môžu počuť aj náš čítač obrazovky a všetky zvuky z nášho počítača. V miestnosti takto môžeme napríklad prehrávať hudbu bez toho, aby sme museli inštalovať prídavné zvukové zariadenia. V okne s nastavením zdieľania obrazovky môžeme zvoliť aplikáciu, ktorú budú vidieť ostatní účastníci alebo môžeme zvoliť celú obrazovku počítača.

Zmena zvukového zariadenia

Ak používate viacero zvukových kariet, môžete zmeniť zvukové zariadenie, z ktorého posielate zvuk na server Jitsi Meet. Postup sa líši v závislosti od použitého prehliadača:

V prehliadači Mozilla Firefox nastavíme zariadenie už v kroku, keď si prehliadač pýta povolenie. Po prepnutí do panela s oznámením klávesom F6 je okrem tlačidla povoliť aj zoznam zariadení. Vyberieme to, ktoré chceme používať.

V prehliadači Chrome nastavujeme zariadenie priamo v prostredí Jitsi Meet:

 • Aktivujeme tlačidlo Viac možností. Nachádza sa ako posledný prvok na stránke.
 • šípkou dole postupujeme na tlačidlo Nastavenia, ktoré potvrdíme
 • Postupujeme opäť šípkou dole na položku Mikrofón a aktivujeme tlačidlo rozbaliť (Expand).
 • V zozname aktivujeme zariadenie, ktoré chceme používať

Vypnutie zvukových filtrov

Ak chceme Jitsi Meet používať napríklad na vyučovanie hodín klavíra, potrebujeme vypnúť niektoré zvukové filtre. Toto môžeme urobiť vložením parametrov do url adresy v adresnom riadku. Konkrétne stačí dopísať #config.disableAP=true&config.stereo=true. Prvý parameter nám vypne automatické upravovanie hlasitosti, filter šumu a rušenie echa. Parameter config.stereo=true zapne odosielanie zvuku stereo. Toto funguje ideálne v prehliadači Mozilla Firefox. Ak teda chcete využiť tieto parametre, odporúčam odoslať odkaz na pripojenie už s týmito parametrami. Napríklad meet.jit.si/klavir#config.disableAP=true&config.stereo=true.

Ďalšie možnosti

Ak chcete konferenciu vysielať naživo cez Youtube, alebo si ju chcete nahrať, funkcie nájdete v ponuke Ďalšie možnosti. Tu tiež môžete nastaviť heslo, ktoré bude potrebné zadať pri vstupe do miestnosti. Nahrávanie a vysielanie na Youtube nemusí fungovať na všetkých serveroch. Ak ste moderátor, môžete z ponuky možností stlmiť zvuk ostatných používateľov.

Mobilná aplikácia

Do miestností Jitsi Meet sa dá pripojiť aj z tabletov a smartfónov s operačným systémom Android a IOS. V mobilných zariadeniach sa na začiatku vždy otvorí vstupná stránka, kde máte tieto možnosti:

 • Nainštalovať mobilnú aplikáciu: Otvorí príslušný obchod, kde si môžete zdarma nainštalovať aplikáciu Jitsi Meet
 • Spustiť hovor v aplikácii: Spustí aplikáciu Jitsi Meet. Funguje len v prípade, že ju už máte nainštalovanú.
 • Spustiť v prehliadači: Otvorí miestnosť vo webovom prehliadači.

Mobilná aplikácia má oproti webovému prehliadaču viacero výhod. Môžete v nej prepínať zvukové zariadenie. Ak nemáte poruke slúchadlá, môžete zvuk z miestnosti presmerovať do slúchadla, ktoré používate na telefonovanie. Takisto aplikácia nespadne po zamknutí obrazovky. Navyše, rozhranie aplikácie je rovnaké a funguje dobre naprieč servermi.

Počas hovoru sa môžete ocitnúť na obrazovke, na ktorej sú len dva prvky. Ak sa chcete dostať k možnostiam, je potrebné poklepať na nepopísané tlačidlo. Ovládanie funguje potom rovnako ako sme už popísali vyššie.

Ak sa rozhodnete vstúpiť do miestnosti z prehliadača a chcete zabrániť tomu, aby sa vám zamykala obrazovka smartfónu, poproste niekoho, aby aktivoval odosielanie videa.

Záver

Konferenčné riešenie Jitsi Meet poskytuje zdarma jednoduchý spôsob, ako zorganizovať pracovnú poradu, hodinu hudby aj kamarátske stretnutie. Používateľ nemusí nič inštalovať a nepotrebuje sa nikam prihlasovať. Zároveň má k dispozícii aj pokročilé funkcie.

12 komentárov

 1. E
  E 4. februára 2022

  Prosím V8s – ako mám nastaviť komunikovanie tak, aby som dnes poslal priateľom link na pripojenie – na 15. februára. Neviem to nastaviť. Ďakujem za pomoc.

 2. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 4. februára 2022

  Pozdravujem, nie je potrebné nič zvlášť nastavovať. Jednoducho si dohodnite napríklad cez email s účastníkmi, že sa stretnete povedzme 15. februára o 15:00. Vymyslite si napríklad názov miestnosti stretnutie. Odkaz potom bude vyzerať ako meet.jit.si/stretnutie. Už len stačí, aby v zadanom čase odkaz otvorili. Odkaz bude platný vždy, takže ho môžete používať aj pri budúcich stretnutiach. Aktuálne nie je možné nastaviť nejaké časové obmedzenie odkazu. Je vhodné vymyslieť nejaký taký, pri ktorom je malá šanca, že ho niekto uhádne.

 3. Erich
  Erich 4. februára 2022

  Ďakujem za odpoveď A ešte si spresním. Teda ja si v meet dám toto zadanie, napr. meet.jit.si/stretnutie – a už ho môžem poslať ???? Nestratí sa mi niekde?

 4. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 4. februára 2022

  Nestratí. Totiž miestnosť vzniká príchodom prvého člena a zaniká odchodom posledného. Takže áno, miestnosť stretnutie zanikne v momente, ak ju opustí posledný člen. Ale ak ju na druhý deň otvoríte, znovu sa vytvorí.

 5. Erich
  Erich 1. apríla 2022

  v čom mám problém? Keď mi niekto pošle link ň hovoríme super)) Bez najmenších problémov aj pl dňa. &ale ak pošlem link nikeomu ja – seká, vypadáva kamera,, skrátka nedá sa riadne komunikovať. Vôbec neviem prečo je to tak. Ďakujem za pomoc. Dá sa to urobiť tak, že by som mal meet trvalo v pc?

  • Ján Podolinský
   Ján Podolinský 19. mája 2022

   Dobrý deň
   Môže byť niekoľko dôvodov takéhoto správania:
   – kolísanie internetového pripojenia
   – aktuálna záťaž počítača
   – nastavenie antivírusového programu
   Takto na diaľku je to problém nejako identifikovať. Snáď by pomohlo, keby niekto technicky zdatný si sadol k vášmu počítaču a detailne sa pozrel na problém.

 6. Erich
  Erich 1. apríla 2022

  Pozdravujem – mám dopyt.
  Meet mi funguje na 100 % vtedy ak niekto pošle link na pripojenie mne.
  Keď ja vyšlem niekomu link a komunikujeme – hovor, seká, kamera vypadáva, zvuk vypadáva a pod.
  Ešte raz poznamenám – ak volá niekto mne – ide na 100 % aj pol dňa. Ak volám ja niekoho – mám problémy ako píšem vyššiel Prosím ako to vyriešiť?

 7. Ondrej Rosík
  Ondrej Rosík 6. apríla 2022

  Pozdravujem,
  neviem si vysvetliť takéto správanie, lebo to, kto odkaz vytvorí by nemalo byť podstatné. Skúšali ste viacero serverov, alebo to robí jeden konkrétny? Tiež by som sa pozrel, či náhodou nemáte v prípadoch, keď to seká spustené video.

 8. Erich
  Erich 3. novembra 2022

  Pozdravujem – prsim ako, resp. kde viem vytiyhnut – nájst názov miestnosti, ktoru sme pouzivali pred ppar dňami – dakujem

  • Ondrej
   Ondrej 3. novembra 2022

   Najjednoduchšie je pozrieť si históriu prehliadača, zvyčajne ctrl+h. Tam vyhľadajte deň resp. časové obdobie. Tam by ste mali nájsť aj adresu, cez ktorú ste sa pripájali posledne.

 9. Iveta
  Iveta 13. marca 2023

  Dobrý deň, prosím Vás ako vytvorím a vyhodnotím anketu napr. počas vyučovacej hodiny? Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.