Winget a Chocolatey sú skvelou kombináciou na správu balíkov v prostredí Windows 10 a Windows 11. Spolu prinášajú jednoduchý a efektívny spôsob vyhľadávania a inštalácie programov bez potreby otvárania webového prehliadača, manuálneho sťahovania súborov či preklikávania sa cez inštalačných sprievodcov. Tento typ inštalácie je mimoriadne užitočný pre nevidiacich používateľov, najmä ak narazia na webové stránky so zlou navigáciou a nedostatočnou prístupnosťou.
Oba nástroje je možné používať na inštaláciu aplikácií, ich aktualizáciu aj odinštalovanie. Winget má oficiálnu podporu od Microsoftu a prístup k overenému repozitáru. Je predinštalovaný vo Windows 10 aj 11.
Chocolatey má širšiu komunitnú podporu a obsahuje množstvo špecializovaného softvéru, ktorý vo Wingete nemusí byť dostupný.
So správcami balíkov Winget a Chocolatey pracujeme v prostredí PowerShell, no ich funkcionalitu môžeme využívať aj v grafickom prostredí. V tomto článku si ukážeme oba postupy.
Inštalácia správcu balíkov Chocolatey
Aby sme mohli používať príkazy balíka Chocolatey, musíme najprv v PowerShelli použiť príkaz na jeho stiahnutie a inštaláciu.
- Po stlačení kombinácie kláves Windows + X v zobrazenej kontextovej ponuke vyberieme položku Windows PowerShell (správca).
- Do okna PowerShellu skopírujeme nasledujúci príkaz:
Set-ExecutionPolicy Bypass -Scope Process -Force;[System.Net.ServicePointManager]::SecurityProtocol = [System.Net.ServicePointManager]::SecurityProtocol -bor 3072;
iex ((New-Object System.Net.WebClient).DownloadString(‚https://community.chocolatey.org/install.ps1‘))
Zadaním tohto príkazu spustíme proces sťahovania a inštalácie balíka Chocolatey. - Chvíľu počkáme, kým nám čítač neoznámi: „Chocolatey CLI (choco.exe) is now ready.“ To znamená, že Chocolatey je pripravený na používanie. Ak si po inštalácii chceme overiť funkčnosť choco príkazov, v PowerShelli použijeme:
choco -v
Ak sa vo výstupe zobrazí číslo verzie, napríklad 2.4.2, znamená to, že Chocolatey je úspešne nainštalovaný a v PowerShelli môžeme používať príkazy choco spolu s príkazmi winget.
Vyhľadávanie softvérových balíkov podľa ich názvu
Winget príkaz
Na vyhľadávanie balíkov dostupných v repozitári Microsoftu sa používa príkaz winget search.
Príklad:
winget search Chrome
Tento príkaz nájde a zobrazí balíky, ktoré vo svojom názve obsahujú slovo Chrome.
Choco príkaz
Na prehľadávanie Chocolatey repozitára sa používa príkaz choco search.
Príklad:
choco search VLC
Vyhľadá a zobrazí balíky s názvom VLC.
Informácie o balíku
Ak nájdeme viac balíkov s podobným názvom a nie sme si istí, čo konkrétny balík obsahuje, môžeme použiť nasledujúce príkazy:
Winget príkaz
winget show VideoLAN.VLC
Tento príkaz zobrazí názov, verziu, popis, adresu webovej stránky a ďalšie vlastnosti balíka VLC dostupného v repozitári Microsoftu.
Choco príkaz
choco info GoogleChrome
Tento príkaz zobrazí podrobnosti o balíku GoogleChrome uloženom v Chocolatey repozitári. Vo výstupe sa zobrazia informácie o jeho schválení, licencii, zdroji a ďalších atribútoch. Tip: Ak si chceme výstup z PowerShellu skopírovať do schránky, stačí k príkazu pridať | clip. Príklad:
choco info GoogleChrome | clip Po tomto príkaze si môžeme výstup zo schránky vložiť do Notepadu alebo iného obľúbeného textového editora, ktorý poskytuje čítačom obrazovky lepšiu prístupnosť pri čítaní textu.
Vyhľadávanie podľa kategórií
Winget príkaz
Ak si potrebujeme v Microsoft repozitári prezrieť všetky dostupné webové prehliadače, multimediálne prehrávače alebo iný typ softvéru, môžeme použiť príkaz winget search –tag.
Príklady:
winget search –tag browser
Vyhľadá dostupné webové prehliadače.
winget search –tag screen reader | clip
Vyhľadá programy na čítanie z obrazovky a zároveň ich názvy skopíruje do schránky.
Choco príkaz
V Chocolatey používame príkaz choco search, rovnako ako pri vyhľadávaní podľa názvu. Rozdiel je v tom, že namiesto názvu balíka použijeme kľúčové slovo.
Príklad:
choco search player | clip
Tento príkaz nájde a vypíše zoznam balíkov, ktoré vo svojom názve alebo popise obsahujú slovo player, ako napríklad Audacious, Foobar2000, PotPlayer, SMPlayer, Spotify, VLC, Winamp a ďalšie. Zoznam nájdených balíkov bude zároveň skopírovaný do schránky.
Inštalácia balíkov
Winget príkaz
Po nájdení požadovaného balíka v Microsoft repozitári môžeme príkazom winget install spustiť jeho inštaláciu.
Príklad:
winget install Google.Chrome
Týmto príkazom sa stiahne a nainštaluje prehliadač Google Chrome. Po dokončení inštalácie sa zobrazí správa „Successfully installed“, ktorá potvrdzuje úspešnú inštaláciu.
Upozornenie: Pri inštalácii balíkov cez winget je potrebné okrem názvu programu zadať aj jeho identifikátor. Identifikátorom je výrobca programu. Formát celého príkazu je teda:
winget install výrobca.názovprogramu
winget install NVAccess.NVDA
Týmto príkazom sa stiahne a nainštaluje čítač obrazovky NVDA.
Choco príkaz
Pri inštalovaní z Chocolatey repozitára používame príkaz choco install, za ktorým nasleduje názov balíka, a príkaz končí prepínačom -y.
Príklad:
choco install GoogleChrome -y
Týmto príkazom sa stiahne a nainštaluje prehliadač Google Chrome. Po dokončení inštalácie sa zobrazí správa „Package files install completed“, ktorá potvrdzuje úspešnú inštaláciu.
Poznámka: Na konci príkazov pri inštalácii alebo odinštalácii balíkov sa v Chocolatey používa prepínač -y, ktorý slúži na automatické potvrdenie príkazu. Ak by sme ho vynechali, museli by sme každú inštaláciu potvrdiť manuálne.
Inštalácia viacerých balíkov jedným príkazom
Jediným príkazom si môžeme nainštalovať kompletné programové vybavenie, s ktorým pracujeme. Je to veľmi užitočné, napríklad po reinštalácii systému.
Winget príkaz
Hromadná inštalácia z Microsoft repozitára:
winget install Microsoft.Edge Google.Chrome VideoLAN.VLC
Týmto príkazom sa nainštalujú webové prehliadače Microsoft Edge a Google Chrome, ako aj multimediálny prehrávač VLC.
Choco príkaz
Hromadná inštalácia je podporovaná aj v Chocolatey.
Príklad:
choco install googlechrome vlc 7zip notepadplusplus git -y
Týmto príkazom sa nainštalujú aplikácie Google Chrome, VLC, 7-Zip, Notepad++ a Git. V Chocolatey sa všeobecne odporúča inštalovať balíky s označením „[Approved]“. Balíky s týmto označením prešli overovacím procesom a sú schválené administrátormi. To znamená, že neobsahujú škodlivý softvér a fungujú správne.
Odinštalovanie balíkov
Winget príkaz
Aby sme do príkazu na odinštalovanie správne zadali názov identifikátora a balíka, je užitočné najprv zobraziť zoznam nainštalovaného softvéru:
winget list | clip
Týmto príkazom sa zobrazí a skopíruje do schránky zoznam nainštalovaných aplikácií, vrátane tých, ktoré boli inštalované štandardným postupom. Balíky pridané cez správcu Winget môžeme odinštalovať aj v Ovládacom paneli v podponuke Programy a súčasti. Ak však natrafíme na softvér s neprístupným sprievodcom odinštalácie, použijeme v PowerShell príkaz winget uninstall. Príklad:
winget uninstall VideoLAN.VLC
Príkaz winget uninstall platí pre všetky aplikácie, nezávisle od toho, akým spôsobom boli inštalované.
Choco príkaz
Pred odinštalovaním sa určite zíde príkaz:
choco list | clip
Týmto príkazom sa zobrazí a zároveň skopíruje do schránky zoznam programov, ktoré boli nainštalované prostredníctvom správcu balíkov Chocolatey. Ak chceme z tohto zoznamu nejaký balík odinštalovať, použijeme príkaz choco uninstall.
Príklad:
choco uninstall Chromium -y
Týmto príkazom sa odinštaluje prehliadač Chromium.
Hromadné odinštalovanie Chocolatey balíkov
Hromadné odinštalovanie všetkých balíkov je možné pomocou príkazu:
choco uninstall all -y
Týmto príkazom sa odinštalujú všetky balíky, ktoré boli nainštalované pomocou príkazu choco install.
Poznámka: Aplikácie inštalované prostredníctvom Chocolatey nie je možné odinštalovať v Ovládacom paneli v podponuke Programy a súčasti. Ak ich chceme odinštalovať cez grafické rozhranie, môžeme použiť aplikácie tretích strán, napríklad UninstallView.
Správa inštalačných balíkov z grafického prostredia
Winget aj choco príkazy sa dajú spúšťať priamo z rozhrania Windows Prieskumníka bez toho, aby sme otvárali príkazový riadok alebo PowerShell. Stačí do textového súboru zadať požadované príkazy, uložiť ho s príponou .bat a následne vytvorený .bat súbor spustiť cez kontextové menu Windows Prieskumníka s administrátorskými oprávneniami.
Príklad na vytvorenie súboru s Hromadnou inštaláciou balíkov
Ak potrebujeme vytvoriť súbor na spustenie hromadnej inštalácie balíkov Firefoxu, iTunes a Google Chrome, postup bude nasledovný:
- Otvoríme Notepad alebo iný textový editor a do prvého riadku zadáme:
@echo off - Do nasledujúceho riadku zadáme príkazy na hromadnú inštaláciu:
winget install Mozilla.Firefox Apple.iTunes Google.Chrome - Dokument uložíme s príponou .bat. Príklad: hromadnainstalacia.bat
- Na záver súbor hromadnainstalacia.bat spustíme cez kontextové menu voľbou Spustiť ako správca.
Po spustení tohto súboru dôjde k automatickému nainštalovaniu Firefoxu, iTunes a Google Chrome. Rovnaký postup platí aj pre .bat súbor s choco príkazmi.
Kompletné odinštalovanie správcu Chocolatey
Ak potrebujeme zo systému odstrániť celého správcu balíkov Chocolatey, urobíme to podľa týchto krokov:
- V PowerShell použijeme príkaz:
Remove-Item -Recurse -Force C:\ProgramData\chocolatey - Po odinštalovaní príkazom choco si overíme jeho prítomnosť.
choco -v
Ak dostaneme chybu „príkaz neexistuje“, znamená to, že Chocolatey sa úspešne odstránilo.
Záver
V tomto článku sme si predstavili základné príkazy na správu balíkov pre Winget a Chocolatey. Podrobnejší návod získame pomocou príkazov na zobrazenie nápovedy:
winget –help
choco -h
Okomentujte ako prví