Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Sčítajte sa v roku 2021 s čítačom obrazovky

15. februára 2021 sa na Slovensku spustilo sčítanie ľudu. Sčítanie prebieha po desiatich rokoch a teraz ho môžeme absolvovať aj z pohodlia domova elektronickou formou. Pozreli sme sa na proces sčítania z pohľadu nevidiaceho človeka a sčítali sme sa s použitím čítača obrazovky. Nižšie prinášame, ako to prebiehalo a čo čaká aj vás.

Postup ako sa sčítať

Sčítanie prebieha pomocou elektronického formulára, ktorý nájdeme na webovej stránke www.scitanie.sk. Na stránke nájdeme a potvrdíme odkaz „Sčítať sa“.

V prvom kroku zvolíme jazyk, v ktorom sa budeme sčítavať. V tomto jazyku sa bude odvíjať nasledujúca komunikácia s formulárom. Vyberieme si jeden zo zoznamu vo výberovom poli. Predvolený jazyk je Slovenčina.

V nasledujúcom kroku je zobrazený krátky príhovor predsedu štatistického úradu. Potvrdíme tlačidlom Ďalej. Každá otázka sa ukončuje tlačidlom Ďalej.

Formulár pokračuje dialógom prihlásenia. Do editačného poľa zadáme rodné číslo aj s lomkou. Ak si nie sme istí, označíme pole „ukázať heslo“ a následne sa zobrazí obsah poľa v čitateľnej podobe a nie hviezdičkami ako doteraz. Medzerníkom označíme, že nie sme robot. Potvrdíme tlačidlo Prihlásiť sa rodným číslom.

Po potvrdení je od nás vyžiadaný dodatočný údaj pre overenie prihlásenia. Zadáme naše prvé meno do editačného poľa. Napíšeme naše meno a potvrdíme tlačidlom Ďalej.

Teraz sme prihlásení a dostávame sa na prvú otázku.

Aké je miesto Vášho súčasného pobytu??

Označíme medzerníkom, že je zhodné s miestom trvalého pobytu. Ak zhodné nie je, šípkou dole sa presunieme na možnosť „nie je zhodné“. Následne tabulátorom prejdeme na polia pre zadanie štátu a adresy pobytu. Tabulátorom prejdeme na zoznamový rámik „číslo bytu“ a rozbalením (ľavý Alt+šípka nadol) zobrazíme možnosti. Šípkou nadol nájdeme a enterom potvrdíme správnu voľbu.

Mali ste od roku 1982 nepretržitý pobyt v zahraničí v trvaní viac ako 12 mesiacov?

Šípkami nahor, respektíve nadol zvolíme áno alebo nie. V prípade voľby áno sú sprístupnené ďalšie polia pre zadanie štátu a roku posledného návratu. Štát je výberové pole, kde si zvolíme zo zoznamu. Najprv rozbalíme (ľavý Alt+šípka dole) výberové pole a následne pre urýchlenie výberu stláčame písmená z názvu štátu. Rok posledného návratu vpíšeme do editačného poľa.

S ktorými osobami bývate v mieste Vášho súčasného bydliska?

Zvolíme šípkou dole alebo hore, či bývam alebo nebývam sám. Ak nebývam sám, zobrazia sa nasledujúce možnosti.

Tabulátorom prechádzame označovacie polia a medzerníkom označíme čo zodpovedá pravde. V prípade detí sa zobrazí Zoznamový rámik a vyberieme zodpovedajúci počet. Najprv rozbalíme pomocou ľavého Alt+ šípka dole výberové pole a následne šípkou dole vyberieme a Enterom potvrdíme počet.

Aký je Váš rodinný stav?

Ak ste v predchádzajúcej položke formulára označili, že bývate s manželom/manželkou, máte na výber len že ste ženatý/vydatá ženaty/vydatá, označte medzerníkom alebo šípkami dole a hore ženatý / vydatá a napíšte rok do editačného poľa. Ak máte iný rodinný stav, vyberte si príslušnú položku.

Koľko živých detí sa Vám narodilo?

Napíšeme číslo do editačného poľa.

Aké je Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie?

Vyberieme zodpovedajúcu položku zo zoznamu vo výberovom poli.

Aké je Vaše zamestnanie?

Šípkami hore alebo dole zvolíme, či máme alebo nemáme zamestnanie. Ak máme, zobrazia sa nasledujúce možnosti.

Pre výber odboru je dostupné výberové pole. Toto najprv rozbalíme ľavým Alt+šípka dole, a následne zadáme tri písmena, ktorých postupnosť obsahuje náš odbor napr soc, uči, lek, …. Výber potvrdíme enterom.

Aká je adresa miesta výkonu Vášho zamestnania?

Vyplníme:

  1. Štát – výberové pole. Po rozbalení (ľavý Alt+šípka dole) nájdeme šípkami príslušný štát a enterom potvrdíme.
  2. Obec a mestská časť – výberové pole. Najprv rozbalíme (ľavý Alt+šípka dole), a následne pomaly píšeme názov mesta napríklad Košice. Výber sa obmedzí a následne šípkou dole vyberieme a enterom potvrdíme správnu položku.
  3. Ulica – výberové pole. Najprv otvoríme (ľavý Alt+ šípka dole) a následne napíšeme prvé tri znaky. V zobrazenom zozname šípkou dole vyberieme a enterom potvrdíme správnu položku.
  4. Číslo súpisné / orientačné – výberové pole. Najprv otvoríme (ľavý Alt+šípka dole), následne zadáme jeden znak pre obmedzenie výberu. Následne šípkou dole vyberieme a Enterom potvrdíme správnu položku.

V akej časovej periodicite dochádzate do zamestnania alebo školy?

Šípkou dole vyberieme vyhovujúcu položku zo zoznamu.

Aký spôsob dochádzania využívate pri dochádzaní?

Šípkou dole vyberieme vyhovujúcu položku zo zoznamu.

Aká je Vaša národnosť?

Najskôr otvoríme (ľavý Alt+šípka dole) výberové pole a následne šípkou dole vyberieme vyhovujúcu položku zo zoznamu.

Ak sa hlásime k ďalšej národnosti, označíme šípkou hore / dole príslušnú voľbu. V prípade hlásenia sa k ďalšej národnosti je zobrazené ďalšie výberové pole, kde postupujeme rovnako ako v prvom prípade.

Aký je Váš materinský jazyk?

Najprv otvoríme výberové pole (ľavý Alt+šípka dole) a následne šípkou dole vyberieme vyhovujúcu položku zo zoznamu.

Aké je Vaše náboženské vyznanie?

Najprv šípkami dole / hore vyberieme príslušnú možnosť. Ak sme s náboženským vyznaním, zobrazí sa výberový zoznam pre výber položky. Najprv otvoríme výberové pole (ľavý Alt+šípka dole), následne šípkou dole vyberieme vyhovujúcu položku zo zoznamu.

Zhrnutie

Poslednú otázku potvrdíme tlačidlom „Zhrnutie“. Zobrazí sa prehľad všetkých otázok a našich odpovedí. Po ich skontrolovaní a prípadnej oprave potvrdíme odoslanie tlačidlom „Odoslať formulár“.

Ak chceme zmeniť niektorý údaj, je pri každej otázke možnosť ho upraviť tlačidlom s rovnomenným názvom.

Záverom

Testovali sme viacero čítačov aj internetových prehliadačov s nasledujúcimi výsledkami:

  1. Google Chrome + NVDA – prístupnosť výborná.
  2. Google Chrome + JAWS 2020 – prístupnosť výborná.
  3. Mozilla Firefox + NVDA – niektorí používatelia hlásili problémy, niektorí formulár zvládli bez problémov.
  4. Microsoft Edge + JAWS 2020 alebo NVDA – prístupnosť výborná. Otestované s najnovšou verziou Edge, JAWS aj NVDA.

Odporúčame sčítanie vykonať v prehliadači Google Chrome a nie je dôležité, aký používate čítač obrazovky. Pôjde to s obidvoma najpoužívanejšími. Pri orientácii vo formulári využívame príkazy rýchlej navigácie a prácu s formulárovými prvkami.

Na záver ešte uvedieme, že elektronicky sa môžeme sčítať len do 31. marca 2021. Potom pomocou sčítacích asistentov (na vyhradených miestach alebo doma s pozvaným asistentom) od 1. apríla do 30. októbra. V tomto druhom období už nebudú mať občania samostatný prístup k elektronickému sčítaniu.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.