Radi by ste na oslave ohúrili svojim spevom vašich blízkych, no neviete zohnať inštrumentálnu verziu piesne bez spevu? Máte v hlave výborný nápad na remix dvoch piesní, no potrebovali by ste čistý spev? V poslednom čase sa priam roztrhlo vrece s rôznymi službami, ktoré dokážu izolovať spev od hudby. Navyše, dokážu oddeliť aj jednotlivé nástroje. To už prináša úžasné možnosti. Predstavte si napríklad, že hráte na basu v kapele, no neviete ani za svet v tej spleti nástrojov a spevu rozoznať, čo basa skutočne hrá. A pritom stačí mať len počítač či smartfón, pripojenie do internetu a drobná znalosť angličtiny.
Počítače vedeli spev od hudby oddeliť už dávno. Využíva sa na to porovnanie toho, čo sa ozýva v oboch kanáloch stereo súboru. Algoritmus vyhodí rovnaké časti, teda to, čo počujeme v strede. Toto ste možno už skúšali a viete, že výsledok bol často nepoužiteľný. V nasledujúcich riadkoch popíšem služby, ktoré na izolovanie využívajú umelú inteligenciu. Vo výsledku stále poznať, že v súbore boli urobené nejaké zásahy. Ale je to oveľa ďalej, než sme boli doposiaľ. Na výslednú kvalitu má samozrejme vplyv už vstupný súbor.
Audiostrip
Je zdarma, pre nás ľahko ovládateľná a ponúka dva algoritmy na izolovanie jednotlivých stôp skladby. Preto začínam práve službou Audiostrip. Nachystáme si súbor, s ktorým budeme pracovať a postupujeme nasledovne:
- Aktivujeme tlačidlo Browse (prehľadávať).
- Vyberieme súbor v našom počítači.
- V zoznamovom rámiku zvolíme, čo chceme izolovať. Predvolene je to možnosť Vocals + instrumentals (spev a hudba). Na výber je ešte vocals + bass + drums + other (spev, bicie, basa a ostatné) a napokon je tu ešte možnosť Vocals + bass + drums + piano + other (spev, klavír, basa, bicie a ostatné)
- Nasleduje prepínač, ktorým zvolíme algoritmus. Predvolene je vybratý Spleeter, ktorý je rýchlejší, ale výsledky sú horšie. Ja osobne preferujem Demucs V3. Tento je skutočne pomalší, ale oplatí sa počkať.
- Aktivujeme tlačidlo extract (extrahovať)
- Začiarkneme políčko Nie som robot.
- V spodnej časti stránky sledujeme, čo sa deje. Najprv sa objavuje správa Loading uploading (načítavam), ktorá signalizuje nahrávanie súboru. Napokon sa objavuje Applying AI (spracovanie). Pri spracovaní žiaľ nevidíme priebeh.
- Stránku nezatvárame, len občas kontrolujeme úplne posledný riadok. Ak sa stratia frázy loading a Applying AI, súbory sú pripravené.
- Hotové súbory nájdeme v hornej časti stránky, najrýchlejšie tak, že hľadáme reťazec download (stiahnuť). Postupne si tu môžeme stiahnuť všetky izolované stopy.
Vocal remover
Vocal remover ponúka jednoduché rozhranie, hoci výsledky sú trošku horšie. Oddeľuje len spev od hudby:
- Začíname aktivovaním tlačidla Browse my files (prehľadávať).
- zvolíme si súbor v našom počítači.
- Po potvrdení sa rovno spustí proces odosielania a spracovania súboru. Indikátor je označený nadpisom druhej úrovne.
- Po dokončení si tlačidlom Music (hudba) a tlačidlom Vocals (spev) stiahneme hotové súbory.
Lalal
Ide o platenú službu, ale uvediem ju, keďže som ju v začiatkoch experimentovania dosť využíval. Po registrácii umožňuje spracovať desať minút záznamu. Za ďalšie si treba priplatiť. Ak chcete ale len skúsiť, ako Lalal znie a potom sa rozhodnúť, či do toho pôjdete, je to jednoduché:
- Nájdeme Prepínač processing level (úroveň spracovania) a zvolíme jednu z troch úrovní: Mild (jemné), normal (normálne) a aggressive (silné).
- Aktivujeme režim fokusu, prípadne podobný režim čítača obrazovky a tabulátorom nájdeme prvok Stem separation type (typ spracovania): Prvok potvrdíme klávesom enter. Tu máme opäť možnosti, aké stopy chceme mať vo výsledku.
- Stále v režime fokusu tabulátorom prejdeme na prvok Select file (vybrať súbor).
- Nájdeme súbor.
- Počkáme, kým sa spracuje, indikátor priebehu je oznamovaný štandardným spôsobom.
- Následne si môžeme ukážku prehrať tlačidlami Play pause instrumental (prehrať pozastaviť inštrumentálku) alebo play pause vocals (prehrať pozastaviť spev).
Ďalšie možnosti Služby Lalal necháme na vaše preskúmanie. V závere už len upozornenie, že všetky vytvorené nahrávky podliehajú autorskému zákonu.
Audiostrip je fakt skvělý, nějaké náznaky toho, že tam zpěv byl tam sice slyšet jsou, ale když to člověk použije jako karaoke, tak to podle mě moc poznat nepůjde.
Ahoj. Taky určitě vyzkouším hlavně ten Audiostrip s pomalým rozdělením nástrojů a zpěvu. Na Youtube se dají najít přesné karaoke verze hlavně těch zahraničních písniček, že tam ty nástroje zní úplně stejně, jako v originálech. Myslím si, že to dělají už přímo v nahrávacích studiích těch interpretů, že v domácích podmínkách nejde udělat úplně čistá instrumentální písnička z originálu, ve kterém byl i zpěv.