Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Slack efektívna a prístupná komunikácia v pracovných tímoch

Slack je nástroj využívaný v pracovných tímoch na komunikáciu a riešenie pracovných aj menej formálnych záležitostí. Umožňuje textovo komunikovať medzi členmi tímu a využívať externé aplikácie na projektové riadenie, kalendáre, poznámkove aplikácie a rôzne iné, ktorých interakcia je podporená v Slacku. Nástroj je populárnym komunikátorom nielen v malých tímoch ale využívajú ho aj veľké spoločnosti na vnútornú komunikáciu pri riešení projektov. Umožňuje navigáciu pomocou príkazov rýchlej navigácie, ako aj pomocou podporených klávesových skratiek. Nevýhodou pre naše prostredie môže byť nedostupnosť jeho lokalizácie do slovenského alebo českého jazyka.

Princípom je vytvorenie komunikačných kanálov (channels), v ktorých prebieha komunikácia. Registrovaní používatelia sa pripájajú k týmto kanálom a sledujú, resp prispievajú do komunikácie svojimi príspevkami. Príspevky môžu mať formu textu, audia alebo videa. Používateľ môže byť zaradený do viacerých kanálov. Môže sledovať komunikáciu súčasne vo viacerých kanáloch, je však potrebné sa medzi nimi prepínať. V jednom momente je zobrazovaný obsah jedného kanálu.

Pozreli sme sa na prístupnosť pre zrakovo postihnutého používateľa. Otestovali sme desktopovú, webovú aj mobilné aplikácie. Test sme realizovali v prostredí Windows 10 21H2, JAWS 2021, NVDA 2021.3.1, iOS 15.3.1 a Android 11 a internetových prehliadačov Firefox a Google Chrome v aktuálnych verziách v čase testovania.

Slack pre Windows

Aplikáciu pre Windows sme otestovali v prostredí Windows 10 aj 11. Nezaznamenali sme rozdiely v ovládaní, preto je nižšie uvedený text platný pre oba systémy.

Inštalácia

Inštalovať môžeme z Microsoft obchodu aplikácií alebo – webovej stránky Slack.com, z ktorej si stiahneme inštalačný súbor pre Windows. Po nainštalovaní je na Pracovnej ploche umiestnený zástupca, ktorým aplikáciu spustíme. Po spustení sa môžeme prihlásiť svojim kontom alebo sa zaregistrovať. Aplikáciu rovnako nainštalujeme pre mobilné platformy.

Prihlásenie

Na prihlasovacej obrazovke zadáme svoju e-mailovú adresu používanú v Slack. Následne nám je doručený šesť miestny kód, ktorý zadáme v prípade Windows aplikácie alebo potvrdzovacie tlačidlo / odkaz v správe na mobilnom telefóne, ktoré potvrdíme. Následne sme prihlásený a otvorí sa prostredie aplikácie s našími projektmi / kanálmi.

Registrácia

Registrácia slúži na vytvorenie používateľského účtu, ktorý budeme používať na prihlásenie a pridávanie príspevkov. Po potvrdení sme presmerovaní na webovú stránku Slack a tam zadáme e-mailovú adresu, ktorú budeme používať pre konto Slack. Po jej potvrdení je nám doručená správa so šesť miestnym kódom, ktorý zadáme na webovej stránke. Po vytvorení konta sme vyzvaní na zadanie pomenovania nášho pracovného tímu (Team name). V ďalšom kroku zadáme názov projektu a v ďalšom kroku e-mailové adresy spolupracovníkov. Aplikácia nás informuje, že by mali byť z tej istej domény ako je naša e-mailová adresa (časť vpravo od@ by mali byť rovnaké). Následne sme presmerovaní späť do aplikácie. Môže sa zobraziť otázka o povolení otvárať odkaz typu Slack aplikáciou. To povolíme. V okne aplikácie sme informovaní o názve nášho tímu, ktorý môžeme modifikovať. V nasledujúcom kroku zadáme názov projektu, ktorého sa komunikácia bude týkať. V nasledujúcom kroku môžeme pridať spolupracovníkov rovnako ako pri registrácii. Po ukončení prihlásenia ostávame prihlásený a nie je potrebné si pamätať nejaké heslo. Prihlásenie do mobilných aplikácií prebehne priamo na nich, musíme mať však možnosť pristúpiť k doručenej pošte, kam príde správa s potvrdzovacím tlačidlom alebo odkazom, ktorý slúži na verifikáciu prihlásenia.

V aplikácii môžeme byť prihlásený vo viacerých tímoch a vo viacerých projektoch. Prepíname sa medzi nimi príkazom Ctrl+číslica na alfanumerickej časti klávesnice . Čítač oznámi názov projektu, do ktorého sme sa prepli. Na prepínanie v poradí zobrazenia môžme použiť aj príkaz Ctrl+tab.

Poznámka: Do názvov tímov ako aj projektov nepoužívame písmená s diakritikou. Aplikácia nie je lokalizovaná pre stredoeurópske jazyky a tu sa to prejaví vynechaním týchto písmen.

Prostredie aplikácie

Aplikačné okno je rozdelené do niekoľkých častí. Pohybujeme sa medzi nimi a zároveň po jednotlivých prvkoch tabulátorom. Pre rýchlejší pohyb volíme F6.

  • V hornej časti sa nachádza hlavná ponuka realizovaná formou roletového menu. Pohybujeme sa v nej smerovými šípkamia aktivujeme položku enterom.
  • V ľavej časti sa nachádza panel s projektmi, do ktorých sme zapojení (Channels and Direct messages). Zoznam je organizovaný formou stromu, ktorý poznáme napríklad z aplikácie Prieskumník. Pohybujeme sa v ňom šípkami a aktivujeme enterom.
  • Napravo od Channels and direct messages je hlavný priestor kanálu. Editačné pole (Composer) slúži na napísanie správy. Odošleme ju Enterom. Tlačidlom Esc opustíme editačný režim a šípkou hore prezeráme obsah. Ten môžeme prezerať aj tabulátorom. Pred editačným poľom sú tlačidlá na vkladanie rôzneho obsahu a formátovanie textu. Pre formátovanie môžeme použiť aj známe príkazy z MS Wordu (Ctrl+b, Ctrl+u, Ctrl+i a ďalšie). Môžeme nahrať aj video či audio správu, no iba v platenej verzii.
  • V pravej časti sa môžu ale nemusia zobrazovať panely s používateľskými funkciami či nastaveniami. Tie môžeme aktivovať alebo skryť v hlavnej ponuke aplikácie.

Všetky prvky aplikácie sú dobre prístupné a ovládateľné. Je potrebné prepínať čítač obrazovky medzi prezeracím a editačným režimom, sledovať, čo sa deje a myslieť na to, čo chceme robiť.

Klávesové skratky pre ovládanie

  • Ctrl+ číslo na alfanumerickej časti – prepínanie medzi aktívnymi konverzáciami (pracovnými priestormi), skok na konkrétnu kartu;
  • Ctrl+tab – prepínanie sa medzi aktívnymi konverzáciami (pracovnými priestormi vrade)
  • Alt+ šípka vľavo / vpravo – prechod na predposlednú a poslednú konverzáciu;
  • alt+ šípka hore dole – prepínanie medzi kanálmi;
  • F6 – prepchod medzi oblasťami aplikácie;
  • akýkoľvek znak alebo e – pole pre písanie správy;
  • Ctrl+k – vyhľadanie správ.

Kompletný zoznam klávesových skratiek nájdeme v hlavnej ponuke aplikácie v časti Help.

Práca v aplikácii

Princíp práce je jednoduchý:

  • sme zaradený do niekoľkých projektov – kanálov;
  • v kanáloch máme spolupracovníkov;
  • vymieňame si textové správy a v platenej verzii aj video a audio správy;
  • kanály sú v zozname v samostatnom paneli, tu sa môžeme prepnúť do kanála stlačením enter na jeho názve;
  • v zozname kanálov môžeme vytvoriť aj nový kanál alebo poslať priamu správu používateľovi;
  • v zozname správ sa pohybujeme šípkami hore a dole nad editačným poľom pre napísanie našej správy;
  • na správu môžeme zareagovať, pri správe sú tlačidlá na reakciu;
  • text správy môžeme formátovať aj klávesovými skratkami;
  • so spolupracovníkom môžeme diskutovať aj mimo hlavný prúd diskusie;
  • môžeme prikladať prílohy k správam či posielať url adresy;

Ďalšie funkcie necháme na preskúmanie každému používateľovi. Môžeme odporučiť prečítať si uvedené zdroje za článkom a pozorne sledovať možnosti, ktoré aplikácia ponúka.

Záverom

Slack je komunikačná platforma, ktorá je vhodným riešením na komunikáciu v tíme ľudí pracujúcich na projekte. S týmto nástrojom nebude mať žiaden problém ani člen tímu so zrakovým postihnutím pracujúci s čítačom obrazovky na počítači, alebo aj na mobilných platformách.

Zdroje

Webová stránka Slack Use Slack with a screen reader 10 tipů jak používat Slack efektivně k práci (nejen) z domu 5 rád pre používanie aplikácie Slack Slack keyboard shortcuts Get Slack (Beta) – Microsoft Store

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.