Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Argus II – technológia vracia zrak a prináša aj otázniky do budúcnosti

Čas od času, a je to čím ďalej tým častejšie, sa objavujú rôzne technické riešenia, ktoré sa snažia riešiť úplnú alebo čiastočnú stratu zraku. Jedným z nich je Argus II od spoločnosti Second Sight. Argus II sa snaží prinavrátiť zrak ľuďom s ochorením retinosis pigmentoza, ktoré postupne vedie k úplnej strate zraku. Argus II je podľa stránky výrobcu nasadený už u 350 pacientov po celom svete. Jeho nasadenie zahŕňa:

  1. Voperovanie elektronického snímača do oka pacienta. Snímač pomáha sietnici prenášať svetelné signály na očný nerv.
  2. Špeciálne okuliare s kamerou a vysielačom signálu do oka pacienta.
  3. Minipočítač, ktorý spracúvava signál z kamery a posiela ho do vysielača signálu.

Nasadenie Argus II si vyžaduje niekoľko hodinovú operáciu, počas ktorej sa voperuje pacientovi elektronický snímač do oka v mieste sietnice. Následne, po niekoľkých týždňoch, dochádza k rehabilitácii. Počas nej sa pacient učí využívať informácie, ktoré mu zariadenie poskytuje. Celá procedúra je finančne náročná. Náklady na operáciu a následnú rehabilitáciu sa odhadujú na cca 150 000$. Argus II je dostupný na implementáciu už 10 rokov. Počas tohto obdobia zaznamenala spoločnosť Second Sight aj problémy s fungovaním. Jej klienti obdržali vyjadrenie, že nevie, či bude schopná ich ďalej podporovať v prevádzke Argus II. V tom čase mali používatelia Argus II technické problémy, pri ktorých bolo potrebné zariadenie servisovať, a spoločnosť Second sight nedokázala zabezpečiť servis, ani poskytnúť náhradné diely. Zdása však, že v poslednom čase našli partnera a fungovanie bude naďalej zabezpečené. Táto situácia poukazuje na nepríjemný fakt spojený s technickými riešeniami, ktoré sú voperované do tela človeka. Stále môže nastať problém s ďalším fungovaním výrobcu a nemusí existovať jeho nasledovník. V prípade poruchy zariadenia a neexistencie nikoho, kto by zrealizoval opravu, ostane človek s nefunkčným zariadením voperovaným do oka alebo inej časti tela. To môže byť dosť nepríjemná až nebezpečná situácia.

Zdroje

Argus II: the life-changing retinitis pigmentosa treatment. Argus retinal prosthesis – Wikipedia Bionic eye tech aims to help blind people see – BBC News Bionic eyes: Obsolete tech leaves patients in the dark – BBC Second Sight Argus II Retinal Prosthesis System (English) Argus II – Retinal Implant – Bionic Eye – Amsterdam EE The Phoenix 99 Bionic Eye: Professor Gregg Suaning Bionic Retinas: The Future is Here

Námet poskytla Gbk.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.