Medzi nevidiacimi a slabozrakými je mnoho hudobníkov, ktorí sa venujú hudbe či už profesionálne alebo vo voľnom čase. Mnohí používajú pre čítanie a zápis nôt rôzne aplikácie. V seriáli na pokračovanie predstavíme notačný softwér Musescore. Mnohí z nás si ani nevedia predstaviť, ako taký notový zápis v čiernotlačovom prevedení vyzerá. Guličky, 5 čiar, štyri medzery. To je len abstraktná predstava, ktorá nám zvlášť pri výučbe veľa nenapovie. Že raz budeme ˇmôcť takéto noty nielen čítať, ale aj písať, je našťastie dnes už realitou.
Už pred pár rokmi sa tvorcovia notačných počítačových programov snažili túto oblasť sprístupniť aj nevidiacim. Bolo to napríklad vďaka programu Capella alebo spoločnosti Dancing Dots, ktorá ponúka platené produkty určené výlučne nevidiacim, akými sú notový editor LIme, braillovský prekladač nôt z čiernotlače do braillu určený k tlači GOODFEEL alebo program na skenovanie nôt z čiernotlače Sharpeye. Ide o pomerne finančne náročné riešenia, ktoré si bežný užívateľ nemôže len tak dovoliť. Práve preto je tu Musescore.
Pre koho je Musescore určený?
Poslúži študentom hudby, učiteľom hudby, ale aj samoukom, ktorí sa o hudbu zaujímajú a chcú sa v hudbe vzdelávať.
Čo je Musescore?
Ide o notačný program, v ktorom môžeme noty nielen písať, ale aj čítať. Čítač obrazovky Nvda alebo Jaws vyslovuje názvy nôt a tónov a ďalšie informácie vrátane hodnoty noty, jej pozíciu ako aj ďalšie informácie, ktoré sú uvedené v notovom zápise. Aj keď ide o pomerne veľa informácii naraz, je možné sa v tom zorientovať. V programe si tak môžeme čítať a prehrať pieseň vo formáte Midi, univerzálnom notačnom formáte Xml alebo Mscz, čo je prípona pre program Musescore.
V praxi to znamená, že ak máme v nahrávke viacero nástrojov, môžeme si ich vypočuť ako aj prečítať samostatne. To je prvý krok k tomu, aby nám to uľahčilo prácu pri výučbe. Nevidiaci sa tak dostane k notový materiálom, o ktorých pred časom ani nesníval.
Čo musescore ešte umožňuje?
Okrem spomínaného čítania nôt si v ňom môžeme zapísať jednoduchú melódiu, ale aj zložitú partitúru s rôznymi nástrojmi. Do notového zápisu je možné vložiť aj akordové značky, prstoklad, rôzne slovné pokyny či text piesne. K dispozícii je zvuková knižnica, ktorá zahŕňa rôzne nástroje od spevu cez dychové, orchestrálne a klávesové nástroje, elektronickú hudbu, syntetizátorové zvuky ako aj nástroje netradičné, akými je Cabasa alebo Erhu. Ak niektorý z nich chýba, knižnicu je možné rozšíriť zvukovými doplnkami (soundfontmi.) Aby to zvukovo bolo ešte lepšie, Musescore je možné spojiť aj s digitálnym piánom s portom Usb to host.
Prístupnosť
Aplikačné menu ako aj menu súbor je plne prístupné od verzie 3,5. Dobrou správou je, že pre musescore existujú klávesové skratky takmer pre každý úkon, ktorý v ňom robíme. Skratky sa dajú aj priradiť, takže ak niektoré chýbajú, je možné riešenie a to aj vďaka otvorenému kódu v programe.
Dobrá komunikácia je aj na fóre stránky.
Čiernotlač a braille
Zobrazovanie na braillovskom displeji sme nemali možnosť otestovať. Od verzie 4.0 program ponúka možnosť konvertovania nôt do braillovho formátu, ktorý môže byť použitý pre tlač. Keďže táto oblasť je eštelen v začiatkoch, nevidiaci užívatelia skôr siahajú po on-line konvertoroch a iných alternatívach. Ak však potrebujeme previesť noty z čiernotlače do elektronickej podoby, program umožňuje otvoriť aj súbor pdf s notami a on-line spracovanie aspoň do zvukovej podoby. Výsledok samozrejme závisí od čiernotlačovej predlohy a aj od toho, či je v zápise okrem grafických symbolov aj text piesne alebo iné textové pokyny. Čím je textu viac, Tým je rozpoznávanie nekvalitnejšie. Aj keď v tejto oblasti má program čo doháňať, je to kro k k tomu, aby sme sa dostali k literatúre, ktorú sme doposiaľ mohli čítať len pomocou vidiacej osoby či prepisom do braillovho písma.
Bohatá databáza hudobnej literatúry
Na stránke MuseScoremožno nájsť rôzne skladby od klasickej hudby, jazz, populárnu hudbu až po súčasné hity spracované pre jednotlivé nástroje alebo rôzne zoskupenia. Navyše, piesne stále pribúdajú vďaka užívateľom, ktorí sami noty spracuvávajú a vkladajú na web. Môžeme si tak stiahnuť verzie vo formátoch Midi, Mp3, Pdf, Xml, ako aj Mscz.
Vzhľadom k autorským právam sú k dispozícii len právne uvoľnené diela, no tí, ktorí si službu predplatia zhruba za 30 eurový poplatok ročne, môžu listovať a stiahnuť to, na čo majú aktuálne chuť si zahrať a naučiť sa.
Záver
Dobrou správou je, že nemusíme používať drahé a nie celkom prístupné programy akými sú Sibelius alebo Finale. Musescore spĺňa všetko, čo začínajúci ale i profesionálni hudobníci potrebujú.
Ak chcete program vyskúšať, môžete si ho stiahnuť pre operačné systémy Windows, Linux ako aj Mac v najnovšej verzii 4.1.1stránka pre stiahnutie aplikácie MuseScore
Resumé
Plusy:
- Program je free a opensource
- Dobrá prístupnosť.
- Prispôsobenie klávesových skratiek
- Slovenčina samozrejmosťou
- Návod a klávesové skratky na stránke aj v slovenčine.
- Bohatá databáza skladieb
- Dáva možnosti nevidiacim hudobníkom vzdelávať sa v školách, ale i amatérsky doma.
- Dobrá komunikácia na fóre.
Mínusy:
- Niektoré funkcie sú dostupné len s použitím myši.
- Veľa informácií pri čítaní na prvé počutie
- Aplikácia pre mobilné telefóny s Talkbackom neprístupná.
- Možnosť konvertovania nôt do braillovho formátu zatiaľ iba v začiatkoch.
Čo ďalej?
Na budúce sa naučíme prvé základy písania a čítania s programom.
Za mňa úžasná informácia, ako sa dostať k notám. ďakujem.
Fantastick
ý článok a spôsob podeliť sa o skúsenosti a vedomosti s tak špecifickej oblasti. Super, veľmi užitočné. Ďakujem.