Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Ako ľahko a rýchlo prepisovať zvukové nahrávky? Pomôže nám pokročilý audio prehrávač Foobar 2000

Prepisujete zvukové nahrávky do textovej podoby? Potrebujete ľahko a efektívne regulovať rýchlosť či hlasitosť prehrávania zvukov? Prehrávač Foobar 2000 umožňuje všetky tieto funkcie. Túto aplikáciu je možné prispôsobiť tak, aby sme mohli pohodlne priamo z Wordu alebo iného textového editora manipulovať s audio nahrávkou bez nutnosti používania skratky Alt + Tab.

Inštalácia doplnku Effect DSP

Aplikácia Foobar2000 po nainštalovaní disponuje všetkými prehrávacími funkciami, okrem nástroja na zmenu rýchlosti prehrávania. Ak si ale pridáme a nakonfigurujeme doplnok Effect DSP, bude aj táto funkcia okamžite prístupná.

  1. Z oficiálnej stránky doplnku si stiahneme požadované rozšírenie.
    foobar2000.org/components/view/foo_dsp_effect
  2. Po stiahnutí DOPLNKU spustíme Foobar a skratkou CTRL + P vojdeme do Preferences.
  3. V sekcii Components kliknutím na tlačidlo Install spustíme sprievodcu vyhľadaním a v adresárovej štruktúre nájdeme stiahnutý doplnok a entrom ho nainštalujeme do Foobaru.
  4. Nastavenia uložíme tlačidlom OK.
  5. Aby sa zmeny v prehrávači uložili, tlačidlom OK potvrdíme ponúkaný reštart programu a inštaláciu doplnku máme dokončenú.

Nastavujeme rýchlosť prehrávania

  1. Skratkou CTRL + P vojdeme do Preferences.
  2. Počiatočným písmenom vyhľadáme sekciu Keyboard Shortcuts a v nej pokračujeme tlačidlom Add new.
  3. Aby sme si to zjednodušili, do editu filtra zadáme názov akcie Playback Rate a po stlačení klávesu Tab šípkou nadol prejdeme na hľadanú akciu.
  4. V ďalšom kroku tabulátorom prejdeme do poľa na zadanie klávesovej skratky a stlačíme napríklad kombináciu CTRL + Alt + Home.
  5. Skôr než tlačidlom OK nastavenia uložíme, musíme začiarknuť aj voľbu Global hotkey.
    Podľa tohto postupu si popridávame aj ďalšie globálne skratky na spustenie a pozastavenie prehrávania, posun vpred a vzad, ovládanie hlasitosti a iné akcie, ktoré nám počas prepisovania dovolia manipuláciu s prehrávaným audio súborom.
    Poznámka: K podrobnejšiemu popisu jednotlivých akcií ako aj základnej konfigurácii programu sme sa venovali v predošlom článku: Foobar2000 Pokročilý prehrávač audio súborov s vlastnými klávesovými skratkami.

Povolenie funkcie na zmenu rýchlosti prehrávania

Po nainštalovaní doplnku a vytvorení globálnych skratiek ešte musíme v rozhraní Playback Rate povoliť funkciu na zmenu rýchlosti prehrávania. Urobíme to tak, že po prvom spustení okna s nastavením rýchlosti prehrávania vyhľadáme a začiarkneme voľbu Enabled. Až po začiarknutí tejto voľby môžeme pristúpiť k zrýchleniu alebo spomaleniu zvukovej nahrávky.
Poznámka: K voľbe Enabled sa vieme dostať iba pomocou objektovej navigácie programu NVDA.

Meníme rýchlosť prehrávania

Predpokladajme, že vo Foobare už máme pripravenú nahrávku, z ktorej ideme robiť prepis a teraz sa nachádzame v textovom poli nášho dokumentu. Ak potrebujeme zmeniť rýchlosť prehrávania, urobíme to nasledovným postupom:

  1. Skratkou CTRL + Alt + Home si privoláme okno s nastavením rýchlosti prehrávania.
  2. Do viacriadkového textového poľa prepíšeme zobrazenú hodnotu 0,00 na inú (vyššiu alebo nižšiu) a potvrdíme klávesou Enter. Po potvrdení sa tempo prehrávanej nahrávky zmení – vyššia hodnota zrýchli prehrávanie, nižšia ho spomalí.
  3. Ak sme s nastavením rýchlosti prehrávania spokojný, zavrieme okno nastavovania rýchlosti prehrávania (skratka Alt + F4) a opäť sa ocitneme v okne textového dokumentu.

Keď budeme počas prepisu opäť potrebovať upraviť rýchlosť prehrávania, zopakujeme vyššie spomenutý postup.
Poznámka: K normálnej rýchlosti prehrávania sa vrátime hodnotou 0.00. Spomalenie nahrávky docielime vložením znaku „-“ (mínus) pred zadanú číselnú hodnotu.

Trvalé ukrytie Foobaru do oblasti oznámení

Aby nám okno aplikácie počas prepínania medzi Wordom a dialógovým oknom s nastaveniami rýchlosti prehrávania nezavadzalo, nastavíme Foobar tak, aby počas prehrávania bol stále minimalizovaný v oblasti oznámení.

  1. Skratkou CTRL + p vojdeme do Preferences.
  2. Vyhľadáme konfiguráciu s označením Background and Notifications.
  3. Klávesom Tab vyhľadáme začiarknutý prepínač Default: close exits foobar2000 a šípkou nahor alebo nadol ho nastavíme na System tray icon.
  4. Na záver tlačidlom OK konfiguráciu uložíme.

Poznámka: konfigurácia Background and Notifications je ukrytá v zbalenej sekcii Display / Default User Interface.

Trápite sa s tichou nahrávkou?

Pri prepise nahrávky s úsekmi s nízkou úrovňou hlasitosti sa môže hodiť zosilnenie hlasitosti nad 100 percent. Funkcia takéhoto zosilnenia nám umožní lepšie počutie detailov, ktoré by nám pri nízkej úrovni hlasitosti mohli uniknúť. Keďže Foobar2000 neprekračuje 100 percentnú úroveň hlasitosti tak, ako napríklad VLC, pomôžeme si systémovým ekvalizérom APO. Nájdeme ho na stránke: equalizerapo.com
Po stiahnutí a kliknutí na prevzatý inštalačný exe súbor spustíme inštaláciu, ktorá je štandardného typu. V piatom kroku inštalácie sa zobrazí dialóg pre výber zvukového zariadenia. Šípkou nahor alebo nadol vyhľadáme výstup, u ktorého chceme povoliť funkciu zosilnenia, začiarkneme ho a tlačidlom OK nastavenie uložíme.
Poznámka: Aj po nainštalovaní programu do týchto nastavení môžeme opäť kedykoľvek vstúpiť prostredníctvom konfiguračného súboru Configurator.exe. Nájdeme ho v priečinku s inštaláciou.
„C:\Program Files\EqualizerAPO\Configurator.exe“
Po nainštalovaní ekvalizéra sa odporúča reštartovať buď systém, alebo zvukové služby. Ak nechceme čakať na reštart počítača, potom v okne Spustiť (skratka Windows + R) vpíšeme services.msc a Entrom vojdeme do systémových služieb.
Vyhľadáme službu Windows Audio a cez kontext menu ju resetneme. Aby sme ušetrili čas, rovnakým spôsobom vyhľadáme a resetuneme aj službu Windows Audio Endpoint Builder. Nachádza sa hneď za Windows Audio. Po vykonaní týchto krokov sa mierne zníži hlasitosť hlasového výstupu a ostatných programov, ktoré využívajú rovnaké predvolené zvukové zariadenie. To len dokazuje, že program sa nainštaloval správne a funguje tak ako má. Aby sme hlasitosť upravili podľa vlastných požiadaviek, vojdeme do priečinka:
C:\Program Files\EqualizerAPO\config
Nájdeme konfiguračný súbor config.txt obsahujúci základnú konfiguráciu nainštalovaného ekvalizéra. Po jeho otvorení venujme pozornosť prvému riadku:
Preamp: -6 dB
Prepíšme ho na:
Preamp: 10 dB a zmenu uložíme. Po uložení je ihneď počuť zvýšenú úroveň hlasitosti hlasového výstupu. Ak by 10 dB bolo stále málo, môžeme pokojne zadať aj vyššiu hodnotu, ako je 10 dB. Samozrejme, táto zmena sa uplatní nie len pre Foobar2000, ale aj ostatné programy. Ak by nám to vadilo a potrebovali by sme nejakej zvukovej aplikácii upraviť maximálnu úroveň hlasitosti, potom v okne Spustiť (skratka Windows + R) napíšeme príkaz sndvol.V zobrazenom zmiešavači hlasitosti má každá spustená aplikácia vlastný posuvník na nastavenie hlasitosti, ktorým môžeme pomocou šípok upraviť hlasitosť pre jednotlivé aplikácie.

Jeden komentár

  1. Roman
    Roman 17. decembra 2024

    Dobrý den, děkuji za podrobný návod pro použití.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.