Doplnené 4.3.2024 – Bard sa zmenil na Gemini Doplnené: 14.7.2023 o bard.google.com
V roku 2023 sa naplno rozšíril fenomén „umelej inteligencie“ a jej ľahkej dostupnosti pre široké masy ľudí. Stretávame sa s vyjadreniami, aké je to vynikajúce, aké príležitosti sa pred nami otvárajú ale aj akú to predstavuje hrozbu pre spoločnosť a dokonca hrozí jej zánik. Aby sme si mohli vytvoriť vlastný názor, popíšeme niekoľko spôsobov, ako nadviazať rozhovor s „umelou inteligenciou“ aj s pomocou asistenčnej technológie pre nevidiacich.
ChatGPT v počítači s Windows ale aj iným operačným systémom
K rozhovoru s „umelou inteligenciou“ sa dostaneme:
- cez oficiálnu webovú stránku najznámejšieho chatbota chat.openai.com
- cez webovú stránku vyhľadávača Bing bing.com/new
chat.openai.com – oficiálna stránka chatbota
Ide o oficiálnu webovú stránku najznámejšieho chatbota od jeho tvorcu, spoločnosti OpenAI. Na stránke sa prihlásime svojim OpenAI kontom, alebo sa zaregistrujeme. Po ukončení krátkeho procesu registrácie môžeme začať konverzovať.
Pre zadávanie otázok využívame editačné pole. Odpovede sú zobrazované v priestore pod týmto poľom.
Ergonómia stránky nie je optimálna pre použitie s čítačom obrazovky. Je potrebné trošku trpezlivosti a skúsiť rôzne techniky pre prechádzanie obsahu webovej stránky.
bing.com/new – chatbot integrovaný vo vyhľadávači bing
Spoločnosť **Microsoft integrovala chatbota ChatGPT do svojho vyhľadávača informácií na internete Bing. Nájdeme ho na stránke bing.com/new.
Webovú stránku nového Bingu otvoríme v internetovom prehliadači Microsoft Edge, kde funguje dobre aj s čítačom obrazovky. Pri prvom otvorení nastavíme farebnú schému – svetlú, tmavú alebo odvodenú od systému, a zatvoríme oznam tlačidlom oznamovaným ako „krížik“.Oznam zatvárame pri každom novom príchode na tento web. Nájdeme a potvrdíme tlačidlo Chatovať. Nie je potrebné sa nijako registrovať ani prihlasovať.
Teraz môžeme začať rozhovor s chatbotom. Využijeme na to editačné pole. Odpovede sa zobrazujú pod ním. Nájdeme ich šípkou smerom dole.
Pýtať sa môžme v slovenskom jazyku v obidvoch spomínaných prípadoch. V rovnakom jazyku nám bude chatbot odpovedať.
bard.google.com
Bard sa zmenil na Gemini začiatkom roka 2024. O Gemini píšeme v článku Gemini pokročilá AI od spoločnosti Google, chatbot výborne popisuje obrázky ale môžme sa s ním aj porozprávať.
Informácie v tejto časti sú už neaktuálne a ostávajú ako historické okienko. 🙂
V polovici júla uvoľnila spoločnosť Google svojho chatbota Bard aj pre používateľov z Európy a iných regiónov. Chatbot je založený na vlastnom jazykovom modeli a nie je tak postavený na základe od OpenAI. Stále ide o vývojovú experimentálnu verziu. Na túto skutočnosť nás Google upozorní ešte pred prvým použitím chatbota.
Aby sme sa mohli s chatbotom porozprávať, tak prejdeme na stránku bard.google.com. Mali by sme už byť prihlásený vo svojom Google účte v danom prehliadači. Ak nie sme, tak sa prihlásime na stránke www.google.sk a následne prejdeme na bard.google.com. Zobrazí sa nám informácia o uchovávaní histórie konverzácie ako aj o možnosti túto históriu odstránť. Odporúčame prečítať si uvedené informácie a podľa toho aj s chatbotom komunikovať. Uvedené podmienky odsúhlasíme potvrdením tlačidla Súhlasím. Následne označíme začiarkávacie pole súhlasím s podmienkami ochrany osobných údajov a potvrdíme tlačidlom Súhlasím. Následne sme presmerovaný do rozhrania chatbota a môžme komunikovať.
Bard komunikuje aj v slovenskom jazyku. Otázky zadávame do jediného editačného poľa, ktoré sa na stránke nachádza. Čítač toto pole oznamuje ako vstup pre text výzvy. Po zadaní našej otázky alebo požiadavky prejdeme na tlačidlo Odoslať správu. Po potvrdení nám čítač oznámi, že Bard píše. Po dokončení odpovede príde oznam Služba bard odpovedala.
Odpovede nájdeme nad editačným poľom pre text výzvy. Prečítame si ich šípkou hore v prezeracom režime čítača.
Aj pre túto službu platí, že ide o experimentálny projekt a môže poskytovať aj chybné odpovede. To je potrebné mať na pamäti a podľa toho ich aj vyhodnocovať.
Viac sa o službe bard.google.com dozviete napríklad z článku Najväčšia novinka Googlu tohto roka prišla na Slovensko:
Oficiálna aplikácia OpenAI pre iPhone
Pre používateľov mobilných telefónov iPhone vydala spoločnosť OpenAI oficiálnu aplikáciu ChatGPT. Nainštalujeme ju z obchodu s aplikáciami Apple store ChatGPT on the App Store
Po nainštalovaní aplikácie sa prihlásime svojím iCloud, Google alebo emailovým účtom. Nastavíme vek a odsúhlasíme podmienky používania služby ChatGPT. Na verifikáciu, že sme to my, je potrebné overenie cez SMS kód. Po ukončení prihlásenia alebo registrácie môžeme začať klásť otázky „umelej inteligencii“.
Obrazovka aplikácie obsahuje niekoľko tlačidiel, jedno editačné pole pre zadávanie našich otázok, tlačidlo Send pre odoslanie našej otázky a polia s odpoveďami.
Po poklepaní do editačného poľa sa zobrazí klávesnica na zadanie textu. Za prázdnym editačným poľom je umiestnené tlačidlo „Dictate“ pre hlasové zadanie textu. Po zadaní textu sa tlačidlo zmení na „Send“, ktorým odošleme našu otázku.
Po zatvorení aplikácie je konverzácia vymazaná.
Konverzovať môžeme začať priamo v slovenskom jazyku. Odpovede sú generované rovnako v slovenčine. Rozhranie aplikácie je však v anglickom alebo niektorom z ďalších svetových jazykov.
Aplikácia pre Android
Pre operačný systém Android zatiaľ nie je uvoľnená oficiálna aplikácia. Sú však k dispozícii aplikácie od tretích strán, ktoré nám umožnia využiť funkcionalitu „umelej inteligencie“. Jednou z nich je AI Nova GPT AI Chatbot – Nova – Apps on Google Play. Aplikácia umožňuje trojdňový bezplatný prístup a následne si od nás vypýta poplatok.
Po nainštalovaní potvrdíme tlačidlo Continue pre preskočenie úvodných informácií. Následne nás aplikácia informuje o sumách poplatkov a poskytnutia trojdňového bezplatného režimu. V nasledujúcom kroku je potrebné vyplniť spôsob platby, ktorý sa bude automaticky uplatňovať po uplynutí bezplatného obdobia. Pokračujeme až do úspešnej registrácie. Po jej ukončení môžeme začať využívať komunikáciu s „umelou inteligenciou“.
Ak tento proces nechceme realizovať, postupujeme spôsobom popísaným pre počítač. Otvoríme internetový prehliadač a použijeme webovú stránku chat.openai.com.
Záverom
Existuje niekoľko prístupných spôsobov ako nadviazať komunikáciu s „umelou inteligenciou“. Máme na výber počítač alebo aplikáciu pre mobilný telefón. Avšak pozor. Niektoré odpovede, ktoré nám chatbot predostrie, nemusia a ani nezodpovedajú faktom. Stáva sa, že ak nevie dohľadať odpoveď, tak si ju vymislí, len aby nám niečo predostrel.
Pre všetky popísané spôsoby komunikácie s chatbotom je potrebné neustále pripojenie zariadenia k internetu.
Určite ste si všimli, že v celom článku je „umelá inteligencia“ uvádzaná v úvodzovkách. Je to z toho dôvodu, že pojem „umelá inteligencia“ sa používa trošku nadnesene pre aplikácie založené na neuronových sieťach a strojovom učení. Ide o aplikáciu, robota, ktorá je naprogramovaná tak, aby zhromažďovala „poznatky“ z predkladaných údajov. „poznatky“ zhromažďuje na základe pravidiel a princípov, ktoré jej boli dané, naprogramované, pri jej vytvorení ľuďmi – softvérovými vývojarmi. Viac o princípoch fungovania chatbotov sa dozvieme napríklad v článku Chcete rozbít ChatGPT? Stačí zadat jediné slovo. Matematici kroutí hlavou, jak je to možné ale aj v mnohých iných, ktoré nájdete na rôznych webových portáloch zameraných na informačné technológie.
Testovanie sme realizovali v prostredí: Windows 11, Google Chrome, Microsoft Edge a Mozilla firefox vo verziách 113, iOS 16.5 a Android 13, NVDA 2023.1 a JAWS 2022..
Čo nám povedal chatbot o blindrevue
Otázka: „Čo je to blindrevue.sk?“
Odpoveď: „Prijatá správa. Blindrevue.sk je webová stránka, ktorá sa zaoberá IT technológiami pre osoby so zrakovým postihnutím. Na stránke nájdete rôzne články a informácie o technológiách a pomôckach pre nevidiacich a slabozrakých. Stránka ponúka aj služby ako asistované bývanie pre nevidiacich. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte sa opýtať.“
Otázka: „Je blindrevue.sk užitočný projekt?“
Odpoveď: „Prijatá správa. Blindrevue.sk sa zaoberá IT technológiami pre osoby so zrakovým postihnutím a ponúka rôzne články a informácie o technológiách a pomôckach pre nevidiacich a slabozrakých. Stránka ponúka aj služby ako asistované bývanie pre nevidiacich . Na základe týchto informácií môžeme povedať, že Blindrevue.sk je užitočný projekt pre osoby so zrakovým postihnutím. Je blindrevue.sk užitočný projekt?“
Zdravím.
Neviem, či sa vám zobrazuje tlačidlo na zdieľanie konverzácie v Barde. Myslím hlavne na tých, ktorí vidia, alebo aspoň trochu vidia. Mne sa toto tlačidlo nezobrazuje.
Marco
Zdravím.
Bard sa už nazýva Gemini a javí sa mi oveľa viac byť prístupnejší, než GPT. Okrem toho je možné tam vložiť aj obrázok.
Zdravím vás po dlhej dobe. Všimol som si, že v chate GPT sú už pomenované tlačidlá na označenie odpovede za dobrú a zlú odpoveď prístupné. Skúšal som to hlavne na prehliadačoch s Chromiom.
Zabudol som ešte doplniť, že po novom je možné nájsť Chat gpt na stránke chatgpt.com.