Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Ako získať slušný nadhľad alebo Eurofly 3

Kvalitných audiohier, ktoré by vedeli dlhodobo zaujať, je naozaj dosť málo. Je to už viac ako sedem rokov, čo do virtuálneho priestoru vstúpil Štefan Kiss a priniesol doň svoj digitálny atlas obohatený o letecký simulátor s názvom Eurofly 1. Druhá verzia vyšla na Vianoce v roku 2017 a príjemne prekvapila niektorými prvkami z reálneho lietania. Nadlho sa zdalo, že možnosti hry sa týmto počinom vyčerpali, skrátka, že sa už niet kam posunúť. Pravda, isté nádeje v nevidiacich letcoch vzbudzovali krátke správičky o pripravovanej novej verzii, ktoré sa z času na čas, odvolávajúc sa na zaručené zdroje, mihli na webe, ale nič konkrétneho sa akosi medzi hráčov nedostávalo. Názor, že Eurofly 2 je verziou konečnou, sa teda len posilňoval. Ale len u tých, ktorí Štefana Kissa dobre nepoznajú! Jeho dobrým zvykom je všetko najskôr vymyslieť, pozisťovať, naplánovať, posťahovať, pripraviť, naprogramovať, skompilovať, odskúšať, doladiť a až potom si vydýchnuť. Inak sa to vlastne ani nedá, pretože svetová komunita, ktorá Eurofly lieta, očakáva, že nová verzia musí byť minimálne o triedu lepšia.

Ale kto si počká, ten sa dočká! Do Eurofly 3 už treba implementovať len zopár funkcií, do kódu zapísať posledné nuly a jednotky a o komplexný letecký simulátor, poskytujúci nevšedný hráčsky zážitok z lietania, bude postarané!

Kedy vyjde nová verzia Eurofly s označením 3?

Presný termín zatiaľ známy nie je, prvá beta sa ale takmer určite zjaví v letných mesiacoch. „Zoznamku“ však môžeme absolvovať už teraz, pretože presne na siedme výročie hry, ktoré pripadá na 2. júla, boli na Youtube odprezentované prvé demonštračné nahrávky. Okrem ukážok nových funkcií ručného prezerania môžeme absolvovať aj prvý let s trojkou na uniforme.

Na čo sa môžeme tešiť?

Je až neuveriteľné, koľko noviniek trojka prináša. Zmenilo sa takmer všetko! Celkové pojatie hry vychádza z úplne inej koncepcie, než na aké sme boli zvyknutí z predchádzajúcich verzií. Do simulátora bolo zakomponovaných viacero atraktívnych, a hlavne realistických hráčskych prvkov. Veľkým redizajnom prešli letiská, ktoré sú po novom kombináciou autorovej kreativity a reálne dostupných dát. V praxi to znamená, že orientácia vzletových dráh zodpovedá orientácii skutočných dráh na reálnych letiskách. Celková orientácia na letiskách, popretkávaných príjazdovými cestami, standmi, gejtmi a hangármi, bude oveľa náročnejšia a piloti sa nezaobídu bez preštudovania podrobného letiskového plánu. Samotná premávka už nebude podliehať anarchii pilotov, ale bude organizovaná a riadená serverovou prevádzkou letiska. K veľkej zmene dochádza aj v samotnej letke Eurofly. Tá bude pozostávať s viac ako stovky modelov lietadiel, ktoré budú mať rôzne letové parametre vychádzajúce z ich reálnych fyzikálnych vlastností. Pri pilotovaní menšej Cesny a najväčšieho Airbusu na letisku i vo vzduchu bude teda obrovský rozdiel. Tak ako v realite, aj v Eurofly budú najnáročnejšími úkonmi vzlietanie a pristávanie. Pravda, všetko bude zvládnuteľné s funkčnými palubnými systémami (GPWS, STALL, TCas…), zostupovými mapami a navádzacími bodmi na pristátie.

Absolútne sa mení úloha veží riadiacich letovú premávku na letisku i vo vzduchu. Nebudú len dekoratívne, ale plnohodnotne výkonné. Prepracovaný systém na začiatku tréningového výcviku a letového manažmentu dodá Eurofly úplne iný rozmer. Končia sa časy mechanického stláčania skratiek a bezduchého naháňania ranku a začína obdobie premysleného lietania s tvorbou letového plánu, tvorbou hráčskej stratégie, ktorá sa prejaví v prepracovanom ranku pilotov.

Atraktivitu lietania obohacujú aj ďalšie prvky. Predovšetkým zapracovanie členitosti terénu do máp, takže piloti okrem letovej hladiny budú musieť počas letu reagovať aj na výšku okolitého terénu. Ak by nás v tom klávesnica priveľmi obmedzovala, treba siahnuť po joysticku alebo gamepade, ktoré sú v Eurofly 3 podporované.

Čas na relax počas dlhých letov môžeme využiť na počúvanie rádií z celého sveta, skúmanie architektúry a infraštruktúry prelietavaných letísk, hlasovú i textovú komunikáciu s personálom letísk či s ďalšími pilotmi.

Vyskúšajte si prvé kilometre Eurofly 3 aj vy! Letenku máte od nedele 2. júla 2023 na Youtube.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.