Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Alternatívne frontendy: YouTube

YouTube je služba v slepeckých kruhoch známa nie len miliónmi videí a veľkým množstvom zaujímavého obsahu, ale tiež svojskou mierou prístupnosti, ktorá sa mení s každou aktualizáciou služby. Zároveň ide ale o stránku, ktorá má zrejme jeden z najväčších počtov alternatívnych rozhraní, klientov a aplikácií. V tomto článku si predstavíme niekoľko z nich:

  • Piped (web)
  • Invidious (web)
  • FreeTube (desktop)
  • Newpipe (Android)

Piped

Najjednoduchšia forma alternatívneho frontendu je webová. Nemusíte inštalovať nijaký softvér, stačí v linku nahradiť doménu a môžete používať. Do tejto kategórie spadá aj stránka piped.video. Jednoducho v akomkoľvek YouTube linku nahraďte youtube.com za piped.video, a dostanete sa priamo na web videa, kanálu či autora, o ktorý máte záujem. Prípadne môžete podľa potreby aj vyhľadávať či ináč prezerať obsah ako na klasickom YouTube, takže aj pokiaľ ste si nie celkom istí čo hľadáte alebo nemáte link, nie je to problém.

Pokiaľ ide o funkcionalitu, Piped ponúka viac-menej všetko, čo nájdete na klasickom YouTube – vyhľadávanie, playlisty, videá, komentáre, kanály, autorov a iné.

Silnou stránkou je najmä výkon, bez reklám či zbytočných efektov stránku vaše zariadenie ani nepocíti, pričom čítač obrazovky sa nebude musieť vyrovnávať so záplavami aktualizácií stránky a bude vám môcť prezentovať, čo je skutočne dôležité. Navyše, vďaka technickému dizajnu služby je možné sledovať nielen videá s obmedzením veku, ale taktiež do určitej miery videá s georeštrikciami. Slabšou stránkou je prístupnosť, na ktorú sa dá zvyknúť a nie je vyslovene problémová, no viac sémantických tagov by rozhodne nezaškodilo. Najväčším problémom je v tomto smere zrejme samotný webový prehrávač, ktorý nie je pre čítače plne dostupný a nefungujú napríklad klávesové skratky. Keďže Piped inštancie fungujú na P2P báze, občas chvíľu trvá, než sa načítajú výsledky, alebo dôjde k prerušeniu prehrávania. Ide však o menšie chyby, ktoré môžu byť vyriešené počas ďalšieho vývoja.

Zhrnutie: Piped je skvelá služba na sledovanie kratších videí či rýchle skontrolovanie obsah. Má zaujímavý potenciál.

Invidious

Ide o veľmi podobný princíp ako Piped. Stačí nahradiť youtube.com alternatívnou doménou a všetko funguje. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo Piped síce je federovaný, no pristupovať naň sa odporúča cez hlavný web, Invidious je softvér, ktorého inštancie hostujú nadšenci na celom rade domén, napríklad yewtu.be, pre zoznam viz: invidious.io

Funkčnosť Invidious je porovnateľná s Piped, vďaka priamemu prístupu sú ale výsledky prakticky instantné, nedochádza k výpadkom, čo ponúka o niečo stabilnejší zážitok. Môžete si (podobne ako v prípade Piped) na niektorej z inštancií vytvoriť účet a značiť si obľúbené kanály a videá (ide o záležitosť výlučne Invidious, YouTube nemá k týmto informáciám prístup).

Nevýhodou Invidious sú hlavne ťažšie zapamätateľné názvy domén, dlhšie na písanie, občas sa niektoré vytratia a naopak objavia nové, takže môže byť nutné po istom čase používanú doménu zmeniť.

Zhrnutie: Invidious je služba podobná Piped, o niečo spoľahlivejšia, no za cenu menšieho diskonfortu s názvom.

FreeTube

Pokiaľ vám neprekáža stiahnutie a inštalácia aplikácie, FreeTube môže byť kľudne najlepšou skúsenosťou, akú môžete s platformou Googlu mať.

Funkčne ide o zrejme najbohatšieho klienta zo všetkých spomenutých. K dispozícii máte vyhľadávanie, prezeranie videí, komentárov, playlistov, kanálov, autorov. Zároveň sa ale môžete prihlasovať na offline odbery (videá z nich sa vám budú zobrazovať v sekcii Subscriptions), značiť si obľúbené videá, prezerať lokálnu históriu, FreeTube si pamätá poslednú pozíciu prehrávania, nie je problém ani sťahovanie videí, či pokročilejšie funkcie ako používanie proxy/toru alebo presmerovanie prevádzky cez Invidious.

Jedna funkcia FreeTube, ktorá sa často nespomína, ale je pritom pomerne unikátna, je rýchle pretáčanie. Často potrebujete vo videu pretočiť veľký úsek, dostať sa do polovice, tretiny či trištvrtiny, pričom reakcia mnohých frontendov na podobný skok je nekonečné načítanie, ktoré môže bez zveličovania trvať aj niekoľko minút. FreeTube naproti tomu, bez ohľadu na veľkosť skoku, načíta ľubovoľnú pozíciu behom pár sekúnd.

Pre nevidiacich a slabozrakých používateľov je pritom veľkou výhodou, že celé prostredie FreeTube bolo od základov prepracované pre ideálnu podporu čítačov obrazoviek. Nájdete tu správne používanie nadpisov, odkazov a tlačidiel, žiadne clickables či nepopísané prvky, skvele fungujúce klávesové ovládanie či prácu s focusom.

FreeTube disponuje taktiež doplnkom pre prehliadače, ktorý v ňom umožňuje automaticky otvárať odkazy, ktoré by ináč smerovali na YouTube.

Zhrnutie: FreeTube je desktopovou aplikáciou vyžadujúcou stiahnutie a inštaláciu. Ponúka však unikátnu kombináciu funkcií, spoľahlivosti a prepracovanej prístupnosti, hodí sa na aktivity všetkého druhu od krátkych klipov, cez surfovania videami, kanálmi a komentármi, až po sledovanie celovečerných filmov či prednášok.

NewPipe

K sledovaniu YouTube neodmysliteľne patrí aj sledovanie na cestách, kde sa o túto úlohu starajú predovšetkým smartfóny. Open-source klientov pre operačný systém Android je hneď niekoľko. Populárnou možnosťou je napríklad NewPipe.

Funkčne NewPipe nijako nezaostáva za svojimi konkurentmi, práve naopak, popri klasických vymoženostiach je zaujímavým prvkom napríklad schopnosť prehrávania z viacerých služieb, podporované sú PeerTube či SoundCloud. Za zmienku stojí audio only mód, ktorým disponujú aj iné aplikácie tohto druhu, na smartfónoch je ale táto možnosť obzvlášť zaujímavá vzhľadom k jej schopnosti šetriť dáta či bandwidth, pokiaľ ste na slabom internetovom pripojení.

Slabou stránkou NewPipu je hlavne prístupnosť. Jednotlivé komponenty s výnimkou prehrávača sú podľa všetkého prístupné, ale správanie sa focusu je v lepšom prípade zmätočné, v horšom mu úplne chýba logika. Ovládanie prehrávania sa najlepšie robí cez widget aplikácie v panely oznámení či na uzamknutej obrazovke, kde sa dajú využiť príslušné ovládacie tlačidlá.

Napriek tomu je ale NewPipe aplikáciou, s ktorou sa dá bez väčších problémov dohodnúť, pričom možnosť sťahovať videá vo formáte MP4 alebo OPUS umožňuje prehrať si ľubovoľný záznam v prehrávači podľa vlastných preferencií. Navyše, NewPipe je otvorený projekt, ktorý sa sám označuje ako v beta štádiu, konštruktívne pripomienky k prístupnosti sú tak rozhodne vítané.

Zhrnutie: NewPipe je veľmi schopný mobilný YouTube klient, ktorého rozhraniu by ešte neuškodil vývoj, no napriek tomu je dobre použiteľný aj s čítačom obrazovky.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.