Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Asistenčné aplikácie v mobilných telefónoch II: Seeing Assistant Home a Magnifier zmenia telefón na ešte užitočnejšieho pomocníka

Vyskúšali sme niekoľko užitočných asistenčných aplikácií pre nevidiacich a slabozrakých používateľov mobilných telefónov. Aplikácie pochádzajú od spoločnosti Transition Technologies SA. Môžeme si ich nainštalovať do mobilných telefónov s operačným systémom Android aj iOS z obchodov aplikácií určených pre tieto platformy. Aplikácie sú v čase písania tohto článku dostupné bezplatne, ajkeď v minulosti tomu tak nebolo.

Všetky aplikácie popisované nižšie sú výborne prístupné pre používateľov pracujúcich s čítačom obrazovky. Poskytujú používateľom niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré pomáhajú nevidiacim či slabozrakým v rôznych situáciách bežného života.

Ešte jedna poznámka pred samotným opisom. Ani jedna aplikácia nie je lokalizovaná do Slovenského, ba ani do žiadneho iného jazyka. Používateľské rozhranie je celé v angličtine. Tých niekoľko výrazov potrebných pre ich ovládanie by však nemal byť problém si osvojiť.

Seeing Assistant – Magnifier

Aplikácia ponúka snímanie obrazu kamerou mobilného telefónu a jeho zobrazovanie na obrazovke. Zobrazovaný obraz dokáže zväčšiť, farebne upraviť, uložiť snímaný obraz, či zvýrazniť textový obsah v obraze.

Pri prvom spustení si aplikácia vyžiada povolenie pre prístup ku kamere a následne odsúhlasíme podmienky tvorcu pre jej používanie. Potvrdíme tlačidlo „I Agree“.

Magnifier má v ľavom hornom rohu umiestnené tlačidlo „Main menu“, ktoré obsahuje ponuku s možnosťou voľby rôznych funkcií najmä pre spätnú väzbu či prístup na sociálne siete, informácie o ďalších aplikáciách spoločnosti Transition Technology a v neposlednom rade vstup do nastavení „Settings“. V pravom hornom rohu je umiestnené tlačidlo „Change camera“, ktorým sa prepína snímanie obrazu zadnou alebo prednou kamerou telefónu.

Takmer celú časť obrazovky zaberá obraz prenášaný z kamery. Ten je upravený podľa nastavení, ktoré sme vykonali. Môže byť zväčšený, zosvetlený či stmavený, so zvýrazneným kontrastom či farebnou úpravou. Nastavenia sú umiestnené v dolnej časti obrazovky. Nájdeme tu:

 • Zoom – tlačidlo ukrývajúce posuvník, ktorým upravíme úroveň zväčšenia. Nastavenie je odstupňované v krokoch po 10%.
 • Brightnes – nastavenie jasu. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade odstupňované po 10%.
 • Freeze off – tlačidlo slúži na zosnímanie obrazovky s možnosťou následného odoslania snímku v mailovej správe. Po zosnímaní sa vrátime do štandardného režimu opätovným poklepaním na toto tlačidlo.
 • Contrast – úprava kontrastu obrazu. Ovládanie posuvníkom v krokoch po 10%.
 • Color – úprava farebného režimu. Môžeme zvoliť z:
  • Black & White (čierno biele),
  • Invert (inverzia farieb),
  • Normal (bez úpravy farieb),
  • Text mark (zvýraznený text),
  • Text mark inverted (zvýraznenie textu s inverziou farieb).

Úprava sa prejaví hneď po poklepaní na tlačidlo či posunutím posuvníka.

Nastavenia – Settings

V ponuke tlačidla „Main menu“ sa nachádza možnosť vstupu do nastavení aplikácie. Po potvrdení tejto voľby máme k dispozícii:

 • Definovať emailovú adresu pre možnosť zadávania spätnej väzby „Default e-mail of screen recipients“.
 • Zapamätanie si posledných nastavení „Remember last user settings“.
 • Nastaviť citlivosť giest „Shake gestures“.

Aplikácia Seeing Assistant Magnifier je dobrým pomocníkom pre ľudí s dostatočnými zvyškami zraku, ktorí potrebujú zväčšiť čítaný text, či farebne upraviť snímaný obraz. Neslúži ako plnohodnotná náhrada elektronických čítacích lúp, ako pomocník, ktorý je hneď po ruke, sa však osvedčil.

Seeing Assistant – Home

Aplikácia poskytuje súbor niekoľkých funkcií, ktoré poskytnú slabozrakému či nevidiacemu používateľovi pomoc pri bežnom živote. Niekoľko každodenných úkonov sa môže stať s jej pomocou jednoduchšími a efektívnejšími. Hlavnou funkcionalitou je správa, rozpoznávanie a snímanie čiarových a QR kódov, ako aj snímanie NFC značiek.

Aplikáciu nainštalujeme z obchodov Google či Apple bezplatne. Pri prvom spustení si vyžiada odsúhlasenie podmienok používania. Potvrdíme tlačidlo „I Agree“. Následne sme vyzvaní na povolenie prístupu k fotoaparátu, úložisku súborov či mikrofónu. Aby funkcie fungovali, musíme tieto povolenia aplikácii udeliť. Pri niektorých funkciách je podmienkou prístup k internetu.

Aplikačné rozhranie je v anglickom jazyku a nie je možné ho zmeniť na iný jazyk. Seeing Assistant Home disponuje čítaním detegovaných textov z tlačených predlôh. Rýchlosť čítania a výšku hlasu môžeme regulovať v nastaveniach „Voice settings“, ktoré regulujú nastavenia syntézy reči platné iba pre túto aplikáciu. Syntéza reči sa použije aj pri čítaní obsahu detegovaných kódov a NFC značiek.

Aplikácia v základnom zobrazení obsahuje zoznam funkcií. Nájdeme tu:

 • Scan code – snímanie čiarových a QR kódov. Spustí sa snímanie obrazu kamerou fotoaparátua automatické rozpoznávanie kódov v obraze. Po detekcii čiarového alebo QR kódu je táto skutočnosť oznámená „Bar / QR code has been detected“. Obsah kódu je zobrazený na displeji a automaticky prečítaný. Rozpoznaný obsah kódov môžeme skopírovať do schránky, zaradiť ho do našej knižnice, odoslať emailom ako pdf prílohu, či umiestniť ho na náš Twitter účet. V prípade čiarových kódov na tovare z obchodu dôjde k jeho vyhľadaniu na internete a zobrazeniu výsledkov hľadania v predvolenom internetovom prehliadači. Pre túto funkciu je potrebné, aby bol telefón pripojený k internetu. Ak ide o náš kód, je zobrazený jeho obsah priradený v knižnici kódov, ktorá je vedená priamo v aplikácii.
 • Codes – vlastná knižnica kódov. Aplikácia umožňuje evidovanie vlastného zoznamu čiarových a QR kódov. V tejto časti nájdeme funkcie pre vytvorenie nového QR kódu s textovým obsahom. Následne ho môžeme odoslať ako prílohu v emailovej správe. Nájdeme tu možnosť vygenerovať hárok so zoznamom čiarových kódov platných iba pre nás. Týmto kódom následne priradíme popis. Kód napríklad nalepíme na predmet. Následne ho zosnímame prostredníctvom funkcie Scan code. Aplikácia zistí, že ide o prázdny kód a ponúkne nám priradenie popisu. Pri opakovanom skenovaní sa už bude zobrazovať tento popis. Zoznam kódov môžeme následne editovať, či jednotlivé kódy odstraňovať.
 • Scan NFC – skenovanie NFC značiek. Obsah NFC značky sa zobrazí v textovom poli priamo v aplikácii. Ak ide napríklad o adresu webovej stránky, môžeme ju zamerať a poklepaním otvoriť.
 • Recognize color – rozpoznávanie farieb snímaných kamerou fotoaparátu. Funkcia je nedostupná vo verzii pre Android.
 • Light detector – detektor svetla. Svetlo sa môže detegovať zvukovým alebo vibračným znamením. Po spustení vydáva základný tón, ktorý sa ozýva aj v úplnej tme. Nasmerovaním fotoaparátu telefónu na zdroj svetla dochádza k zmene výšky tónu. Čím je svetla viac, tým je tón vyšší.
 • Magnifiier – funkcia lupy. Ponúka možnosť snímať obraz prednou alebo zadnou kamerou, regulovať úroveň zväčšenia, jasu, kontrastu, zapnúť zvýraznenie textu a upraviť farby na inverzné, čierno-biele, inverzné so zvýrazneným textom a zmraziť obraz s možnosťou jeho odoslania či uloženia.
 • Detect text – detekcia a rozpoznanie textu OCR. Funkcia zosníma obraz kamerou a použije OCR pre rozpoznanie textu. Má problém s našou diakritikou. Umožňuje kopírovať rozpoznaný text do schránky a následne ho vložiť na zvolené miesto v editačnom poli.
 • Settings – nastavenia aplikácie. Zapamätanie nastavení pre lupu, automatické spustenie hlavnej ponuky po štarte aplikácie, nastavenie prednastaveného emailu, citlivosť giest, previazanosť s Dropboxom a ďalšie.
 • More – prehľad hlasových povelov a rôzne druhy informácií o tejto aplikácii a aplikáciách od výrobcu, možnosť spätnej väzby a pomocník.

Aplikácia umožňuje hlasové ovládanie. Na každej obrazovke je umiestnené tlačidlo „Voice commands“, ktorého aktiváciou sa spustí snímanie zvuku mikrofónom za účelom prijatia hlasového pokynu. Aplikácia reaguje iba na preddefinované pokyny. Nájdeme ich v časti More -> Voice command list. Štart „počúvania“ je sprevádzaný zvukovým znamením. Výslovnosť povelov si musíme natrénovať, aby sme ovládanie hlasom mohli vôbec využívať.

Záver

Seeing Assistant Home a Magnifier ponúkajú funkcie, ktoré môžu uľahčiť každodenný život v domácnosti či v pracovnom prostredí. Výborne je podporovaná práca s čiarovými a QR kódmi, ktorými si môžeme označiť rôzne predmety a priradiť im popis. Užitočnými funkciami sú aj lupa „Magnifier“, rozpoznávanie farieb, detekcia svetla, ako aj čítanie značiek NFC. Pri rozpoznávaní textu sme narazili na značný problém s diakritikou. Pri množstve užitočných funkcií sa cez tento nedostatok ľahko prenesieme.

Obe aplikácie môžeme bez obáv odporučiť zaradiť do našej výbavy.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.