Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Braillovská súťaž s použitím hmatových displejov

Krajiny Vyšehradskej štvorky Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko organizujú medzinárodnú súťaž v práci s hmatovými displejmi. Súťaž aj na Slovensku organizuje po prvý raz Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Termín národného kola je 21. marca 2020. Traja víťazi súťaže sa zúčastnia 13. – 15. mája medzinárodného finále v Budapešti dotovaného hodnotnými vecnými cenami.

Súťaž sa tradične uskutoční len na hmatových displejoch s 12 – 14 braillovskými bunkami a 8-bodovou braillovskou klávesnicou v spojení so zariadeniami iPhone alebo Ipad. Vzhľadom na to, že na Slovensku je málo používateľov takých to zariadení, organizátor zapožičia záujemcom o súťaž potrebné zariadenia a aj ich zaškolí na prácu s nimi.

Kto sa môže prihlásiť?

Do národnej súťaže sa môžu hlásiť používatelia krátkych hmatových displejov, ktorí ich využívajú v spojení s mobilným telefónom iPhone či zariadením iPad. Môžu sa však prihlásiť aj záujemcovia, ktorí takéto zariadenia nepoužívajú, alebo používajú len jedno z nich. Musia však vedieť čítať Braillovo písmo a písať na obojručnej braillovskej klávesnici. Týmto záujemcom zapožičiame jedno alebo obe potrebné zariadenia.

Aké disciplíny Vás čakajú?

 1. Čítanie. Súťažiaci čítajú nahlas 100 slov na čas. Za každú chybu sa pridá 1 trestná sekunda k výslednému času.
 2. Písanie. Súťažiaci píšu diktovaný text dlhý 300 znakov a následne ho opravia,. Za bezchybný text dostanú 300 bodov a za každý chybný znak sa odčíta 1 bod.
 3. Usporiadanie textu. Súťažiaci dostanú 16 riadkov textu, napríklad báseň, uložených v náhodnom poradí. Ich úlohou je usporiadať riadky do správneho poradia. Na začiatku každého riadku je číslo zodpovedajúce jeho správnemu poradiu.
 4. Odosielanie súborov. Súťažiaci odošlú svoje súbory s diktovaným textom a usporiadaným textom na emailovú adresu poroty.

V národnom kole i v medzinárodnom finále budú slovenskí účastníci súťažiť v slovenskom jazyku v 6-bodovom literárnom Braillovom písme. Súťažiť sa bude v prostredí čítača Voice Over bez hlasovej odozvy na zariadení iPhone alebo iPad v aplikácii Poznámky Len prostredníctvom braillovskej klávesnice a hmatového displeja.

Ak nedisponujete vlastnou technikou a chceli by ste sa súťaže zúčastniť, prihláste sa na kontaktnú adresu a uveďte, že máte záujem o zapožičanie potrebnej techniky. Prvým záujemcom ju organizátor zapožičia. Pracovníci UNSS vás tiež zaškolia na prácu so zapožičanými zariadeniami. Zaškolenie prebehne cca 2 týždne pred národným kolom súťaže. Následne vám budú zapožičané zariadenia na ďalší tréning doma. Po národnom kole sa uskutoční ďalšie tréningové stretnutie postupujúcich súťažiacich do Budapešti.

Do národného kola sa hláste na tieto dve elektronické adresy: mamojka@unss.sk, podolinsky@unss.sk. Akceptované budú iba prihlášky zaslané elektronicky. V prihláške uveďte tieto údaje:

 1. Meno a priezvisko;
 2. emailovú adresu, ktorá je aktívna na Vašom iPhone alebo, ktorú budete používať počas súťaže, môže to byť aj Vaša bežná adresa, Odporúča sa adresa v službe Gmail;
 3. telefónne číslo Vášho iPhone, resp. Iné kontaktné telefónne číslo;
 4. poštová adresa;
 5. typ Vášho braillovského riadka a iPhonu alebo iPadu;
 6. požiadavku na zapožičanie techniky, ak nemáte vlastnú;
 7. prípadné ďalšie informácie, ktoré považujete za dôležité.

Uzávierka prihlášok je 8. marca. Počet účastníkov je obmedzený. Akceptovaní budú prví záujemci v poradí doručenia prihlášok. Miesto a čas konania národného kola oznámime včas.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.