Podpisovanie kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) má nesporné výhody. Tí, ktorí si osvojili tento spôsob komunikácie so štátnymi a verejnými inštitúciami určite ocenili efektívnejšiu administráciu, úsporu času i nižšie správne poplatky. Rovnako flexibilné a právne záväzné je aj elektronické podpisovanie v súkromnoprávnych vzťahoch. Zatiaľ jedinou chybičkou krásy, ktorá priaznivcom elektronického podpisu zdvíhala obočie, bola absencia univerzálneho nástroja, s ktorým by bolo možné jednotne podpisovať elektronické podania a dokumenty so štátom i súkromnokomerčnou sférou.
S Autogramom získate všetko v jednom
Autogram je open source softvérové riešenie pod verejnou licenciou, ktoré je možné bezplatne použiť na podpisovanie kvalifikovaným elektronickým podpisom na najpoužívanejších operačných systémoch ako Windows, Linux i Mac os. S Autogramom sa dá podpisovať na desktopových i mobilných zariadeniach. Jeho multipoužiteľnosť je o to väčšia, že je možné ho uplatniť prakticky vo všetkých životných situáciách, ktoré si vyžadujú vlastnoručný podpis. Stačí len vziať občiansky preukaz do ruky a smelo, ale s uvážením, začať rozdávať autogramy. O funkčnosť Autogramu sa stará spoločnosť Služby Slovensko.Digital s.r.o.., ktorá udržiava a garantuje vývoj a bezpečnosť celého vlastného ekosystému. My sme sa v BlindRevue pozreli na to, ako si Autogram rozumie s čítačmi obrazovky.
Inštalujeme Autogram na desktope
Inštalácia Autogramu je až prekvapujúco rýchla a jednoduchá. My sme ju vyskúšali v prostredí Windows a bola skutočne, ako sľubujú vývojári zo Slovensko.Digital, na jeden klik. Stačilo stiahnuť a spustiť uložený exe súbor, všetko zbehlo automaticky. Takže nás ani neprekvapilo, že po skončení procesu inštalácie sa okno inštalátora zavrelo bez nejakej potvrdzovacej stavovej správy. Začnime teda s autogramiádou!
Ako na podpisovanie vo Windowse?
Ak máme v počítači napríklad pripravenú zmluvu na podpis, zasunieme občiansky preukaz s čipom (eID) do čítačky a cez ponuku Štart alebo pripnutého zástupcu na panely úloh spustíme aplikáciu Autogram. V okne aplikácie sú tri tlačidlá: Vyberte súbor, O Autograme a Nastavenia. Presúvame sa po nich tabulátorom a môžeme ich aktivovať enterom.
- Po aktivácii tlačidla Vyberte súbor, nájdeme cez spusteného prieskumníka požadovaný dokument a enterom ho naimportujeme do Autogramu.
- V okne Autogramu sa zobrazí náhľad dokumentu, ktorý s čítačom nie je možné čítať.
- Aktivujeme tlačidlo podpísať.
- Po výzve overíme našu totožnosť z klávesnice zadaním bezpečnostného osobného kódu (BOK), ktorý aktivujeme tlačidlom OK.
- Prezrieme si obrazovku so zobrazeným podpisovým certifikátom a tlačidlom Podpísať (meno držiteľa certifikátu) spustíme proces podpisovania.
- Zadáme podpisový PIN a tlačidlom OK celý proces zavŕšime.
- Na poslednej obrazovke je zobrazená stavová správa o úspešnom podpísaní dokumentu a cesta umiestnenia podpísaného dokumentu.
- Tlačidlom Zavrieť okno zatvoríme.
Poznámka:
- Náhľad naimportovaného dokumentu si môžeme pri čítači JAWS prečítať len pomocou vstavanej OCR funkcie (skratka INS + medzera,O,W).
- BOK i PIN je možné zadať i z virtuálnej klávesnice zobrazenej na obrazovke stláčaním medzery na jednotlivých čísliciach.
- Ak sa v priebehu importu dokumentu do aplikácie zobrazí obrazovka so správou: Dokument nie je vo formáte PDF/A. Aktiváciou tlačidla Pokračovať môžeme dokument aj tak podpísať, alebo tlačidlom Zrušiť proces podpisovania ukončíme. Kompatibilite PDF/a dokumentov pri podpisovaní sme sa podrobnejšie venovali v článku: Podpisujme s mobilom v ruke (1. časť)
- Počas zadávania BOK a PIN sa v editačnom poli zobrazujú hviezdičky, ale hlasová syntéza oznamuje zadávané znaky, preto je vhodné, ak nie sme sami, pri zadávaní kódu použiť slúchadlá.
Overenie dokumentu
Pokiaľ chceme overiť právoplatnosť podpisu na dokumente, naimportujeme ho rovnakým spôsobom do aplikácie, ako pri podpisovaní. Ak je dokument už podpísaný, tak okrem tlačidla Podpísať je tabulátorom dostupné aj tlačidlo Zobraziť podpisy. Aktiváciou Tohto tlačidla však nedocielime žiadnu interakciu. Ak sa chceme oboznámiť so stavom podpisov na dokumente, tabulátorom sa musíme najskôr presunúť na tlačidlo Podpísať a objektovou navigáciou, pri čítači NVDA smerom vľavo, si prečítame mená podpisujúcich a typ podpisu. Pri čítači JAWS je situácia horšia. Prieskum všetkými dostupnými kurzormi neviedol ku žiadanému výsledku. S JAWSOM je možné o podpisujúcich sa dozvedieť jedine vstavanou funkciou OCR celého okna (klávesová skratka INS + medzera,O,W)
Dôležité upozornenie!
Všetky Ovládacie prvky, ktoré spúšťajú jednotlivé akcie sú zamerateľné z klávesnice, ale k nim popisné informácie a stavové správy sa v desktopovej aplikácii z väčšej miery dajú vyčítať len pomocou objektovej navigácie (čítač NVDA) alebo výlučne funkciou OCR celého okna (čítač JAWS).
Inštalátory pre desktop na stiahnutie:
Autogram aj do mobilu
Než začneme rozdávať autogramy aj mobilmi, musíme si najskôr nainštalovať aplikáciu do smartfónu. My sme jej prístupnosť pre čítače primárne vyskúšali v Androide. Pri operačnom systéme IOS uvádzame niektoré rozdiely. Inštalácia je opäť štandardná.
Stiahneme si ju z Google Play alebo App Store.
Po jej prvom spustení sa v Androide zobrazí obrazovka s nasledujúcimi prvkami:
Vľavo hore je tlačidlo Menu, ktorého aktiváciou sa prepína druhá obrazovka s položkami na podpísanie vzdialeného dokumentu, nastaveniami, podmienkami použitia a informácie o aplikácii. Táto obrazovka sa zatvára tlačidlom vľavo hore Zavrieť. Na prvej obrazovke je v strede zatiaľ nedostupné začiarkávacie pole: Začnite výberom dokumentu na jednoduché podpisovanie. V dolnej tretine obrazovky je tlačidlo: Nastaviť Autogram.
Po aktivácii tlačidla Nastaviť autogram sa v troch krokoch spustí sprievodca nastavením aplikácie. Na prvej obrazovke tlačidlom vpravo dole: Súhlasím, odsúhlasíme podmienky týkajúce sa ochrany osobných údajov. Rovnakým spôsobom na druhej obrazovke odsúhlasíme podmienky používania. Pripravíme si teda občiansky preukaz s čipom a aktivujeme tlačidlo Vybrať certifikát, ktoré je v dolnej tretine obrazovky. Na ďalšej obrazovke: Nastavenie certifikátu sa objaví výzva na priloženie občianskeho preukazu k telefónu. Priložíme občiansky preukaz k zadnej strane telefónu a po zaznení zvukového signálu sa začne cez NFC rozhranie komunikácia medzi čipom a aplikáciou. Po zobrazení stavovej správy ohlásenej čítačom zadáme šesťmiestny BOK. Kód potvrdíme tlačidlom OK. Na ďalšej obrazovke si prečítame informácie o parametroch zobrazeného podpisového certifikátu a aktivujeme jediné nepopísané prepínacie tlačidlo. Ihneď sa sprístupní dovtedy nedostupné tlačidlo Vybrať certifikát, ktoré poklepom tiež aktivujeme. O úspešnosti výberu a nahratia certifikátu sme oboznámení stavovou správou: Autogram je pripravený. Začnite výberom dokumentu na jednoduché podpisovanie. Vybrať dokument.
Poznámka:
Proces výberu certifikátu môžeme vykonať aj neskôr, ak v treťom kroku aktivujeme tlačidlo Preskočiť, ktoré je umiestnené pod tlačidlom Vybrať certifikát.
Podpisujeme s mobilom v ruke
Pokiaľ potrebujeme podpísať napríklad nejaký dokument, ktorý máme uložený v telefóne, aktivujeme tlačidlo Vybrať dokument. Cez predvoleného správcu súborov nájdeme uložený dokument a poklepaním naň ho pridáme do Autogramu. V dolnej časti obrazovky aktivujeme tlačidlo Podpísať. Zobrazí sa obrazovka Výber typu podpisu s dvoma možnosťami:
- Osvedčený podpis: Ako keby sme osvedčili podpis u notára. Obsahuje časovú pečiatku.
- Vlastnoručný podpis: Ako keby sme tento dokument podpísali na papieri. Bez časovej pečiatky.
Poklepaním si podľa situácie vyberieme jednu z možností a aktivujeme tlačidlo Podpísať ako (meno držiteľa certifikátu).
Poznámka
Pod tlačidlom Podpísať ako vaše meno je k dispozícii ďalšie tlačidlo Podpísať iným certifikátom, ktoré použijeme, ak sme do aplikácie nahrali iný certifikát.
Na ďalšej obrazovke po zobrazení výzvy priložíme občiansky preukaz k zadnej strane telefónu. Ďalej podľa inštrukcií zadáme BOK, ktorý potvrdíme tlačidlom OK. Na záver po výzve podpíšeme dokument zadaním PINU a aktivujeme tlačidlo OK. O úspešnosti operácie nás informuje zobrazená stavová správa spolu s informáciou, kde je podpísaný dokument uložený. K dispozícii máme hneď aj tlačidlo, ktorým môžeme podpísaný dokument ďalej zdieľať.
Poznámka:
Cez správcu súborov môžeme dokument, ktorý chceme elektronicky podpísať, zdieľať priamo do aplikácie Autogram.
Záverečné zhrnutie
Autogram v predvolenej konfigurácii je s čítačmi obrazovky v značnej miere dobre použiteľný. Treba mať len dostatočne osvojenú prácu s asistenčnou technológiou. Podpisovacie procedúry sú pomerne intuitívne a dajú sa pomerne jednoducho zvládnuť. Určité rezervy vidíme v menšej prístupnosti pri vyčítaní niektorých dôležitých sprievodných informácií v procese overovania dokumentov a pri zmenách vykonávaných v nastaveniach v desktopovej verzii pre Windows. V prostredí Androidu je to výskyt niektorých nepopísaných prvkov a nemožnosť zosnímania QR kódu natívnou aplikáciou bez zrakovej kontroly. Dobrou správou však je, že aj nasnímanie QR kódu je riešiteľné, čo si ukážeme v druhej časti pri podpisovaní na štátnych weboch. Potešila nás aj spätná väzba vývojárov, ktorí prejavili záujem na prístupnosti svojich aplikácií popracovať a zmienené nedostatky odstrániť. Prvým krokom bude prisľúbené vyriešenie problematického snímania QR kódov v Androide a postupne by malo dôjsť aj k ďalším úpravám, ktoré v Slovensko.Digital evidujú a majú v pláne riešiť. Takže smelo do rozdávania autogramov! Happy signing!
Užitočné zdroje:
Okomentujte ako prví