Spoločnosť Rozhlas a Televízia Slovenska pripravila novú službu pre handicapovaných divákov. Na adrese dokoran.rtvs.sk nájdeme televízny archív, obsahujúci diela z produkcie RTVS, alebo na ktorých sa podieľala ako koproducent. Audiovizuálne tituly sú opatrené titulkami pre nepočujúcich, alebo hlasovým komentárom pre nevidiacich.
Ako sa dostaneme do archívu
Archív je prístupný pre nepočujúcich, alebo nevidiacich divákov na základe platnej registrácie. Registráciu pre nepočujúcich zriaďuje, po dohode s RTVS, Asociácia nepočujúcich Slovenska. Nevidiaci diváci si prístup zriaďujú prostredníctvom Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči. Knižnica má uzavretú dohodu s RTVS o poskytovaní prístupov pre svojich registrovaných členov. Záujemca o prístup do archívu musí:
- Byť čitateľom knižnice SKN s elektronickým prístupom k jej službám.
- Požiadať knižnicu o zriadenie prístupu do archívu.
Ako požiadame o prístup do archívu?
Po prihlásení na stránke skn.sk, prejdeme do časti Archív RTVS Dokorán. Pri prvom vstupe sa zobrazuje výzva na vyplnenie vyhlásenia o ďalšom nešírení audiovizuálnych diel, ku ktorým získame prístup. Vyhlásenie vyplníme, mesto a dátum. Po odoslaní do knižnice si vytlačíme vyhlásenie do papierovej podoby. Slúži na to tlačidlo v spodnej časti stránky – Tlač do pdf. Vyhlásenie, vo formáte pdf, máme možnosť vytlačiť na tlačiarni alebo si ho uschovať v elektronickej podobe. Pre postup v registrácii vyhlásenie vytlačíme a podpíšeme. Podpísané vyhlásenie oskenujeme a pošleme elektronicky na adresu ,uvedenú v pokynoch na stránke knižnice. Spolu s vyhlásením pošleme oskenovaný preukaz ŤZP z oboch strán. Pre úspešnú registráciu musí byť na preukaze vyznačené, že jeho majiteľ je zrakovo postihnutý. Na zadnej strane sa nachádza text „blind“. Ak registrácia prebehne úspešne, je nám zaslaný oznamujúci email o zriadení prístupu.
Vstup do archívu
Po úspešnej registrácii nám už nič nebráni vstúpiť do prostredia archívu. Vstup je realizovaný zo stránky knižnice. Tak teda sa prihlásime na stránke knižnice a prejdeme do časti Archív RTVS Dokorán. Sme presmerovaní na stránku dokorán.rtvs.sk. Tam sa ocitneme už ako prihlásený používateľ. Zo stránky Slovenskej knižnice pre nevidiacich sme presmerovaní na verziu archívu pre nevidiacich. Nestretneme sa s prvkami, určenými pre nepočujúcich divákov. Archív Dokorán beží v prostredí viacerých internetových prehliadačov. Funkčnosť sme otestovali v prostredí Mozilla Firefox, Google Chrome a Microsoft Edge. V prostredí Internet Explorera nie je podpora realizovaná. Pri pokuse o vstup z prostredia Internet Explorera sme upozornení na nerealizovanú podporu a je nám doporučený niektorý z podporovaných prehliadačov. Prihlásenie je možné iba prostredníctvom stránky skn.sk. Pri pokuse o priame prihlásenie, zadaním adresy archívu do prehliadača sme sa nevedeli dostať cez prihlasovaciu stránku. Neustále nám bolo oznámené zadanie nesprávneho prihlasovacieho mena, alebo hesla.
Vzhľad a funkčnosť archívu
Vzhľad archívu je riešený v tmavom podklade so svetlým písmom pre texty. Istej skupine slabozrakých používateľov to bude vyhovovať. Nevidiacim na tom nijako nezáleží. Navyše slabozrakí používatelia s potrebou zmeny farebného kontrastu oproti štandardu, majú túto zmenu nastavenú globálne pre celé prostredie operačného systému. Uplatnilo by sa aj tu. Texty, umiestnené na stránke sú riešené zväčšeným písmom. Tvorcovia mysleli aj na slabozrakých divákov. Slabozraký používateľ používa zväčšovaciu technológiu globálne pre celé prostredie operačného systému. Nie je dôvod riešiť zväčšenie nejakým osobitým prístupom. V prostredí archívu sú dostupné štandardné navigačné klávesy ,používané na pohyb po internetových stránkach. Navyše tvorcovia zapracovali niekoľko samostatných príkazov, určených pre prechod na špecifické časti stránky. Ich zoznam nájdeme v časti Klávesové skratky. Podporené sú prechody na časť s videom, či popisom, zoznam titulov. Ďalšie skratky umožňujú ovládanie prehrávača videa prostredníctvom klávesnice. Archív sa delí na úvodnú časť, ktorá obsahuje prehľad dostupných titulov. A na časť, v ktorej sa prehráva zvolený titul. V časti s prehľadom titulov nám na navigáciu postačí príkaz na prechod na zoznam – „l“ a na prechod po nadpisoch – „h“. Ako zoznam je riešený zoznam žánrov, do ktorých je obsah zatriedený. Druhý zoznam tvorí prehľad titulov vo zvolenom žánri. Na stránke s prehrávaním videa máme k dispozícii niekoľko klávesových skratiek na ovládanie funkčnosti:
- Alt+Shift+K – štart, pauza prehrávania videa,
- Alt+Shift+l – posun videa dopredu,
- Alt+Shift+j – posun videa späť,
- Alt+Shift+U – ukončenie prehrávania,
- Alt+Shift+g – zníženie hlasitosti,
- Alt+Shift+h – zvýšenie hlasitosti,
- Alt+Shift+v – prechod na video,
- Alt+Shift+i – prechod na popis / anotáciu,
- Alt+Shift+m – veľkosť prehrávača. Nakoľko je služba určená aj pre slabozrakých divákov, chýbajú nám ovládacie tlačidlá na videoprehrávači.
Dostupné tituly
Archív, v čase písania článku, disponuje približne sto titulmi. Zadelené sú do nasledujúcich žánrov: Divadelné predstavenia, Dokumenty, Seriály, Filmy, Tvorba pre deti a Relácie. Po potvrdení odkazu príslušného žánru je zobrazený prehľad dostupných titulov. Prehrávanie videa spustíme tak, že potvrdíme titul v zozname a následne spustíme prehrávanie klávesovou skratkou. Archív neobsahuje celú tvorbu RTVS, ani všetky tituly s audio komentárom, ktoré boli doteraz realizované a odvysielané. K spusteniu archívu došlo v polovici júla 2017 a v úvode je dostupný iba obmedzený výber. Tvorcovia tvrdia, že budú dopĺňať zoznam priebežne. Termín najbližšej aktualizácie zatiaľ nie je známy.
Záver
Spoločnosť RTVS sa podujala na prevádzkovanie služby, ktorá je pre mnohých handicapovaných divákov vítaným skvalitnením služieb televízie, plne dostupných aj pre nich. Archív dokorán má ambíciu napĺňať potreby sluchovo a zrakovo handicapovaných v oblasti sledovania audiovizuálnych diel z archívu. Pevne veríme, že sa mu to podarí. Záleží od prevádzkovateľa, či budú doladené niektoré nedostatky vo funkčnosti, či sa bude dopĺňať obsah, či bude realizovaný rozvoj, ktorý časom vyplynie zo skúseností pri používaní. Samozrejme záleží aj od nás používateľov, či budeme službu využívať a tým budeme prejavovať záujem o jej prevádzku.
Okomentujte ako prví