Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Európska komisia navrhla pravidlá prístupnosti webových stránok

Európska komisia 3.12.2012 pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudí so zdravotným postihnutím navrhla nové pravidlá, ktoré by pre vyše 100 miliónov občanov EÚ mohli zabezpečiť jednoduchšie využívanie online služieb pre verejnosť  – napr. pri hľadaní zamestnania, registrácii vozidla, podávaní daňového priznania či žiadosti o cestovný pas. Podľa návrhu smernice o dostupnosti webových stránok orgánov verejného sektora by sa od konca roka 2015 začali pre 12 typov webových stránok zavádzať povinné prvky dostupnosti normalizované na úrovni EÚ.

Povinná dostupnosť by sa vzťahovala na základné služby štátnej správy ako sú služby týkajúce sa sociálneho zabezpečenia a zdravotníctva, hľadania zamestnania, prihlášok na univerzitné štúdium a vydávania osobných dokladov a osvedčení (úplný zoznam je uvedený v prílohe). Nové pravidlá by takisto objasnili, čo dostupnosť webových stránok znamená (technické údaje, metodika posudzovania, podávanie správ, testovanie zdola nahor), pričom štátnym správam by sa odporučilo, aby tieto pravidlá uplatňovali pri všetkých službách, a nielen pri službách uvedených na zozname povinných služieb.

Najväčší prospech z návrhu by plynul 80 miliónom občanom EÚ so zdravotným postihnutím, ako aj 87 miliónom Európanom vo veku nad 65 rokov. Napríklad ľudia so zrakovým postihnutím si budú pomocou čítačov obrazovky vypočuť opisy obrázkov, ľudia so sluchovým postihnutím si budú môcť prečítať titulky k audio súborom a všetky časti webovej stránky bude možné preskúmať ako pomocou klávesnice, tak aj pomocou počítačovej myši.

Odkaz na celý čánok:  Digitálna agenda: Komisia navrhuje pravidlá s cieľom zabezpečiť dostupnosť webových stránok štátnej správy pre všetkých.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.