Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Focus 40 Blue: pracujeme so zariadením s Androidom pomocou BrailleBack

Hmatový displej Focus 40 Blue 5. generácie môžeme využiť ako externú hardvérovú klávesnicu pri práci s mobilným telefónom alebo tabletom s operačným systémom Android.

Inštalácia BrailleBack

Aby spolupráca fungovala, nainštalujeme do zariadenia aplikáciu BrailleBack z Obchodu Google. Po inštalácii nájdeme BrailleBack v Nastavenia > Zjednodušenie ovládania > Nainštalované služby. Poklepaním na položku otvoríme možnosti pre spustenie a nastavenie BrailleBack.

Konfigurácia

 • Pripojíme Focus 40 Blue prostredníctvom bluetooth so zariadením s Androidom. Prejdeme do Nastavenia > Pripojenia > Bluetooth > Dostupné zariadenia a poklepeme na položku Focus 40 Blue. Vyzve nás na zadanie párovacieho kódu. Zadáme 0000. V najnovšej verzii upgrade firmware Focus 40 Blue prebehne párovanie bez potreby zadania párovacieho kódu.
 • Spustíme BrailleBack. Prejdeme do Nastavenia > Zjednodušenie ovládania > Nainštalované služby > BrailleBack a poklepeme na prepínač, aby sa služba spustila. Odsúhlasíme všetky požiadavky na povolenia, ktoré sú od nás vyžadované.
 • Môžeme nastaviť aj príkaz pre spustenie BrailleBack. Prejdeme do Nastavenia > Zjednodušenie ovládania > Nainštalované služby > BrailleBack > Odkaz na BrailleBack. Jeho zapnutím sa sprístupní možnosť spustenia a pozastavenia služby BrailleBack súčasným stlačením tlačidiel hlasitosti. To však koliduje s možnosťou spustenia a pozastavenia čítača obrazovky. Ak chceme využívať túto funkciu, musíme zmeniť nastavenia rýchleho spustenia čítača obrazovky.

Pripájanie a odpájanie Focus 40 Blue

Zariadenie s Androidom, telefón alebo tablet, nie je neustále odblokované. Obrazovka často prechádza do uzamknutého stavu a zariadenie aj blokujeme. Aby správne fungovalo pripájanie aodpájanie hmatového displeja cez rozhranie BlueTooth, je potrebné, aby sa mobilný telefón alebo tablet zablokovali a odblokovali, ak je hmatový displej zapnutý. V opačnom prípade nie je obnovenie bluetooth pripojenia spoľahlivé a je potrebné službu BraillBack reštartovať.

Písanie Braillom

Po úspešnej konfigurácii si od nás zariadenie vyžiada zvoliť metódu vstupu pri vstupe do editačného poľa alebo spustení aplikácie, kde sa predpokladá textový vstup. Nastavenie metódy vstupu realizujeme dotykovými gestami na displeji zariadenia aj napriek tomu, že už je k dispozícii ovládanie hmatovým displejom. Pri písaní textu nemáme k dispozícii hlasovú odozvu po napísaní znaku. Tá sa dostaví až po opustení a návrate do editačného poľa. Vtedy čítač prečíta celý obsah editačného poľa.

Ďalej je problém so slovenskými diakritickými znakmi. Aj keď píšeme písmená s diakritikou a tie sa zobrazujú na hmatovom displeji správne, v editačnom poli ich čítač číta ako iné znaky. Nemáme tak istotu, že je vložený text, ktorý sme napísali.

Navigačné príkazy

BrailleBack ponúka nasledujúce možnosti ovládania:

 • posun vpravo – pravé tlačidlo posunu, tlačidlo na prednej hrane displeja s dvojitou šípkou doprava;
 • posun vľavo – ľavé tlačidlo posunu, tlačidlo na prednej hrane displeja s dvojitou šípkou doľava;
 • prechod na nasledujúcu položku – pravé kolískové tlačidlo dole ;
 • prechod na predchádzajúcu položku – pravé kolískové tlačidlo hore;
 • prechod na nasledujúci riadok – ľavé kolískové tlačidlo dole;
 • prechod na predchádzajúci riadok – ľavé kolískové tlačidlo hore;
 • posun vpred – pravé výberové tlačidlo;
 • posun vzad – ľavé výberové tlačidlo;
 • aktivácia položky na kurzore – navádzacie kurzorové tlačidlo (tlačidlá nad braillovskými bunkami);
 • ťuknutie a podržanie na položke s kurzorom – pridržanie navádzacieho kurzorového tlačidla (tlačidlá nad braillovskými bunkami).

Ďalšie príkazy

 • krok späť – akord (medzera) + 12;
 • potvrdenie položky / enter – akord (medzera)+ 8;
 • prechod na začiatok / Home – akord (medzera)+ 125;
 • zoznam spustených aplikácií – akord (medzera) + 1235;
 • centrum oznámení – akord (medzera) 1345;
 • nápoveda k BrailleBack – akord (medzera) + 123.

Záverom

BrailleBack umožňuje čiastočné ovládanie zariadení so systémom Android, ako aj čítanie zobrazovaného obsahu či písanie. Písanie je pre slovenčinu nedoladené. Aj keď zadávame písmená s diakritikou a tie sa zobrazujú na displeji správne, čítač ich nesprávne interpretuje v textovom poli. Nemôžeme si byť istí napísaným textom.

Pri pripájaní a odpájaní displeja či zablokovaní a odblokovaní obrazovky zariadenia musíme dávať pozor na poradie úkonov. V opačnom prípade nedochádza k obnoveniu bluetooth pripojenia a sme nútení reštartovať BrailleBack.

Podpora hmatového displeja nie je zďaleka tak dobre vyladená ako je to u zariadení konkurencie s operačným systémom iOS.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.