Mnohí z nás používajú ako mobilný telefón iPhone. Je to pohodlné, spoľahlivé, svižné a nemení sa používateľské rozhranie. Nedostatky by sa dali nájsť aj tu, no hodnotenie prístupnosti iPhonu nie je predmetom tohto článku. Ako pracovné prostredie v osobnom počítači najčastejšie volíme Windows a niektorý z populárnych čítačov či zväčšovačov obrazovky. Pri tejto kombinácií zariadení vzniká komplikácia, ak chceme prenášať našu hudbu či zvukové knihy z počítača do telefónu a tam si ich vypočuť.
Spoločnosť Apple neumožňuje jednoduché prepojenie svojich zariadení s počítačmi s operačným systémom Windows formou externého úložiska údajov. To má za následok, že úložisko iPhonu sa po pripojení káblom k počítaču nezobrazí medzi zariadeniami a nevidíme jeho priečinky a položky ako napr. USB kľúč. Pre prenos súborov z počítača do iPhonu musíme použiť aplikáciu iTunes.
iTunes stiahnutie, inštalácia a prvé spustenie
Aplikáciu iTunes stiahneme zo stránok spoločnosti Apple Stiahnutie a používanie iTunes pre Windows – Apple Support. Nájdeme tu verziu pre náš operačný systém. Po stiahnutí aplikáciu nainštalujeme štandardným spôsobom.
Prvé spustenie aplikácie môžeme vykonať aj bez pripojeného iPhonu k počítaču. V takomto prípade bude potrebné po pripojení absolvovať dodatočné nastavenia. My spustíme iTunes s pripojeným iPhone cez USB kábel.
Pri prvom spustení iTunes si od nás vyžiada zadanie nášho AppleID hesla. V telefóne musíme potvrdiť, že dôverujeme tomuto počítaču. Po realizácii týchto úkonov je program iTunes pripravený na používanie. Môžeme si prezrieť stav nášho telefónu a dostupné informácie o ňom. Dostaneme sa k nim potvrdením tlačidla iPhone. Tlačidlo iPhone je nedostupné ak je iTunes spustený v režime bez pripojeného telefónu.
iTunes umožňuje realizovať niektoré nastavenia, ktoré sa aplikujú na telefón. Nájdeme ich po potvrdení tlačidla iPhone a prechádzaní položiek tabulátorom. Položky sú dostupné v časti Stav. Tú nájdeme šípkami nahor respektíve nadol v časti, ktorú čítač oznamuje ako „postranný panel zariadenia stromové zobrazenie“. Tu si môžeme prezrieť, ale aj zmeniť nastavenia pre synchronizáciu jednotlivých typov obsahu. Odporúčame nemeniť a ponechať východzie nastavenia. V úvodnej konfigurácii je nastavená synchronizácia iPhonu do počítača. Tá môže byť značne priestorovo náročná na kapacitu úložiska v počítači. Záleži od množstva obsahu v iPhone. Ak máme v iPhone veľa obsahu a zároveň menej miesta v počítači, je vhodné zamyslieť sa nad nastavením synchronizácie a ručne určiť, čo sa má a čo nemá synchronizovať.
Priebeh synchronizácie môžeme sledovať v časti iTunes, ktorú čítač oznamuje ako stav LCD. Dostupná je iba v čase prebiehajúcej synchronizácie. Zameriame ju tabulátorom. Šípkami nahor a nadol môžeme sledovať progres prenosu súborov.
Prostredie iTunes
spoločnosť Apple deklaruje prístupnosť iTunes pre asistenčné technológie. Ppri našom teste sa však ukázalo, že aplikácia je prístupná s čítačom NVDA, nie však s čítačom JAWS. A to ani v najnovšej verzii. Popis nižšie sa teda týka iba používania s čítačom NVDA. Prostredie aplikácie je prístupné pre prechádzanie tabulátorom, šípkami, ako aj ďalšími štandardnými klávesmi z klávesnice. Dostupné sú aj klávesové skratky pre ovládanie aplikácie. Tie však nevyužijeme. Nie je dostupné prepínanie medzi formulárovým a prezeracím režimom a teda nie su dostupné rýchle navigačné príkazy čítača obrazovky. Na miestach so zoznamom položiek obsahu (skladby, albumy a podobne) je dostupná aj kontextová ponuka s funkciami určenými pre prácu s obsahom.
Prenos hudby a audio kníh do iPhonu
Prenos môžeme uskutočniť tak, že v prostredí iTunes umiestníme jednotlivé skladby alebo aj celé albumy do knižnice a potvrdíme prenos tlačidlom Synchronizovať. Tento postup je pre používateľov čítačov pracujúcich výlučne s klávesnicou nepraktický a ťažko realizovateľný.
My použijeme nasledujúci postup:
- Súbory s hudbou alebo audio knihou máme pripravené v priečinkoch. Vhodné je ak majú správne nastavené aj mp3 tagy s názvom albumu amenom autora. To značne zjednoduší orientáciu v hudobnej knižnici priamo v telefóne. Na základe týchto údajov sú skladby správne zaradené do albumov.
- Priečinky prekopírujeme do umiestnenia C:/Users/Media/iTunes/iTunes Media/ Automaticky pridať do iTunes alebo Tento počítač/Hudba/iTunes/iTunes Media/ Automaticky pridať do iTunes/.
- Pripojíme iPhone k počítaču cez USB a spustíme iTunes.
- Automaticky prebehne synchronizácia. Dokončenie je oznámené zvukovým znamením.
- Priečinok s hudbou / knihou je presunutý z umiestnenia /Automaticky pridať do iTunes do priečinka /Music. Tu je vytvorený priečinok s menom autora a v ňom je priečinok s názvom albumu.
Synchronizáciu môžeme vyvolať aj ručne. Potvrdíme tlačidlo iPhone a následne tlačidlo Synchronizovať.
Synchronizáciu dokončíme potvrdením tlačidla Hotovo po zaznení zvukového znamenia. Zobrazenie iTunes sa vráti na zobrazenie obsahu knižnice.
Týmto sme preniesli zvukové súbory do knižnice iPhonu a sú dostupné v internej aplikácii na prehrávanie hudby, Hudba.
Ak máme nastavenú ručnú synchronizáciu hudby, v zozname albumov označíme tie, ktoré chceme synchronizovať a spustíme proces synchronizácie. To predpokladá už skúsenejšieho používateľa, ktorý sa dobre orientuje v prostredí iTunes. Ak sme začiatočníci alebo iba zriedkaví používatelia iTunes, odporúčame využívať automatickú synchronizáciu, ktorá je prednastavená.
Odstránenie albumu z knižnice
Dopočúvali sme knihu, alebo už nechceme počúvať hudobný album? Môžeme ich odstrániť z knižnice a uvoľniť miesto pre ďalší obsah.
- V základnom zobrazení iTunes, teda v zobrazení obsahu knižnice, tabulátorom nájdeme miesto, ktoré čítač oznamuje ako „postranný panel knižnica stromové zobrazenie“. Šípkou nadol nájdeme položku Interpreti.
- Tabulátorom prejdeme na zoznam interpretov (interpreti zoznam).
- Šípkou nadol nájdeme interpreta a album, ktorý chceme z knižnice odstrániť. Z kontextovej ponuky zvolíme funkciu Vymazať z knižnice a potvrdíme, že chceme naozaj vymazať album.
- Nájdeme a potvrdíme tlačidlo iPhone a následne tlačidlo Synchronizovať. Po dokončení aj tlačidlo Hotovo.
Album je odstránený z knižnice a je vymazaný aj z počítača z priečinka Tento počítač/Hudba/iTunes/iTunes Media/Music.
Album alebo knihu po dopočúvaní môžeme odstrániť z knižnice aj v iPhone, ak nepripájame často telefón k počítaču a chceme mať menej položiek v aplikácii Hudba. Uvedený postup odstraňovania v iTunes je však nutné aj napriek tomu realizovať. V opačnom prípade je album opäť prenesený do telefónu pri najbližšej synchronizácii.
Záver
Obsluha aplikácie iTunes je z klávesnice a s podporou čítača NVDA možná, no trochu zdĺhavá. Ak si osvojíme postupy ako vykonávať jednotlivé úkony, počúvanie hudby alebo audio kníh v iPhone bude pre nás jednoduchou a príjemnou záležitosťou.
Děkuji za pěkně a podrobně udělaný návod.