Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

iTunes: prenášame hudbu a knihy z počítača do iPhonu

Mnohí z nás používajú ako mobilný telefón iPhone. Je to pohodlné, spoľahlivé, svižné a nemení sa používateľské rozhranie. Nedostatky by sa dali nájsť aj tu, no hodnotenie prístupnosti iPhonu nie je predmetom tohto článku. Ako pracovné prostredie v osobnom počítači najčastejšie volíme Windows a niektorý z populárnych čítačov či zväčšovačov obrazovky. Pri tejto kombinácií zariadení vzniká komplikácia, ak chceme prenášať našu hudbu či zvukové knihy z počítača do telefónu a tam si ich vypočuť.

Spoločnosť Apple neumožňuje jednoduché prepojenie svojich zariadení s počítačmi s operačným systémom Windows formou externého úložiska údajov. To má za následok, že úložisko iPhonu sa po pripojení káblom k počítaču nezobrazí medzi zariadeniami a nevidíme jeho priečinky a položky ako napr. USB kľúč. Pre prenos súborov z počítača do iPhonu musíme použiť aplikáciu iTunes.

iTunes stiahnutie, inštalácia a prvé spustenie

Aplikáciu iTunes stiahneme zo stránok spoločnosti Apple Stiahnutie a používanie iTunes pre Windows – Apple Support. Nájdeme tu verziu pre náš operačný systém. Po stiahnutí aplikáciu nainštalujeme štandardným spôsobom.

Prvé spustenie aplikácie môžeme vykonať aj bez pripojeného iPhonu k počítaču. V takomto prípade bude potrebné po pripojení absolvovať dodatočné nastavenia. My spustíme iTunes s pripojeným iPhone cez USB kábel.

Pri prvom spustení iTunes si od nás vyžiada zadanie nášho AppleID hesla. V telefóne musíme potvrdiť, že dôverujeme tomuto počítaču. Po realizácii týchto úkonov je program iTunes pripravený na používanie. Môžeme si prezrieť stav nášho telefónu a dostupné informácie o ňom. Dostaneme sa k nim potvrdením tlačidla iPhone. Tlačidlo iPhone je nedostupné ak je iTunes spustený v režime bez pripojeného telefónu.

iTunes umožňuje realizovať niektoré nastavenia, ktoré sa aplikujú na telefón. Nájdeme ich po potvrdení tlačidla iPhone a prechádzaní položiek tabulátorom. Položky sú dostupné v časti Stav. Tú nájdeme šípkami nahor respektíve nadol v časti, ktorú čítač oznamuje ako „postranný panel zariadenia stromové zobrazenie“. Tu si môžeme prezrieť, ale aj zmeniť nastavenia pre synchronizáciu jednotlivých typov obsahu. Odporúčame nemeniť a ponechať východzie nastavenia. V úvodnej konfigurácii je nastavená synchronizácia iPhonu do počítača. Tá môže byť značne priestorovo náročná na kapacitu úložiska v počítači. Záleži od množstva obsahu v iPhone. Ak máme v iPhone veľa obsahu a zároveň menej miesta v počítači, je vhodné zamyslieť sa nad nastavením synchronizácie a ručne určiť, čo sa má a čo nemá synchronizovať.

Priebeh synchronizácie môžeme sledovať v časti iTunes, ktorú čítač oznamuje ako stav LCD. Dostupná je iba v čase prebiehajúcej synchronizácie. Zameriame ju tabulátorom. Šípkami nahor a nadol môžeme sledovať progres prenosu súborov.

Prostredie iTunes

spoločnosť Apple deklaruje prístupnosť iTunes pre asistenčné technológie. Ppri našom teste sa však ukázalo, že aplikácia je prístupná s čítačom NVDA, nie však s čítačom JAWS. A to ani v najnovšej verzii. Popis nižšie sa teda týka iba používania s čítačom NVDA. Prostredie aplikácie je prístupné pre prechádzanie tabulátorom, šípkami, ako aj ďalšími štandardnými klávesmi z klávesnice. Dostupné sú aj klávesové skratky pre ovládanie aplikácie. Tie však nevyužijeme. Nie je dostupné prepínanie medzi formulárovým a prezeracím režimom a teda nie su dostupné rýchle navigačné príkazy čítača obrazovky. Na miestach so zoznamom položiek obsahu (skladby, albumy a podobne) je dostupná aj kontextová ponuka s funkciami určenými pre prácu s obsahom.

Prenos hudby a audio kníh do iPhonu

Prenos môžeme uskutočniť tak, že v prostredí iTunes umiestníme jednotlivé skladby alebo aj celé albumy do knižnice a potvrdíme prenos tlačidlom Synchronizovať. Tento postup je pre používateľov čítačov pracujúcich výlučne s klávesnicou nepraktický a ťažko realizovateľný.

My použijeme nasledujúci postup:

 1. Súbory s hudbou alebo audio knihou máme pripravené v priečinkoch. Vhodné je ak majú správne nastavené aj mp3 tagy s názvom albumu amenom autora. To značne zjednoduší orientáciu v hudobnej knižnici priamo v telefóne. Na základe týchto údajov sú skladby správne zaradené do albumov.
 2. Priečinky prekopírujeme do umiestnenia C:/Users/Media/iTunes/iTunes Media/ Automaticky pridať do iTunes alebo Tento počítač/Hudba/iTunes/iTunes Media/ Automaticky pridať do iTunes/.
 3. Pripojíme iPhone k počítaču cez USB a spustíme iTunes.
 4. Automaticky prebehne synchronizácia. Dokončenie je oznámené zvukovým znamením.
 5. Priečinok s hudbou / knihou je presunutý z umiestnenia /Automaticky pridať do iTunes do priečinka /Music. Tu je vytvorený priečinok s menom autora a v ňom je priečinok s názvom albumu.

Synchronizáciu môžeme vyvolať aj ručne. Potvrdíme tlačidlo iPhone a následne tlačidlo Synchronizovať.

Synchronizáciu dokončíme potvrdením tlačidla Hotovo po zaznení zvukového znamenia. Zobrazenie iTunes sa vráti na zobrazenie obsahu knižnice.

Týmto sme preniesli zvukové súbory do knižnice iPhonu a sú dostupné v internej aplikácii na prehrávanie hudby, Hudba.

Ak máme nastavenú ručnú synchronizáciu hudby, v zozname albumov označíme tie, ktoré chceme synchronizovať a spustíme proces synchronizácie. To predpokladá už skúsenejšieho používateľa, ktorý sa dobre orientuje v prostredí iTunes. Ak sme začiatočníci alebo iba zriedkaví používatelia iTunes, odporúčame využívať automatickú synchronizáciu, ktorá je prednastavená.

Odstránenie albumu z knižnice

Dopočúvali sme knihu, alebo už nechceme počúvať hudobný album? Môžeme ich odstrániť z knižnice a uvoľniť miesto pre ďalší obsah.

 1. V základnom zobrazení iTunes, teda v zobrazení obsahu knižnice, tabulátorom nájdeme miesto, ktoré čítač oznamuje ako „postranný panel knižnica stromové zobrazenie“. Šípkou nadol nájdeme položku Interpreti.
 2. Tabulátorom prejdeme na zoznam interpretov (interpreti zoznam).
 3. Šípkou nadol nájdeme interpreta a album, ktorý chceme z knižnice odstrániť. Z kontextovej ponuky zvolíme funkciu Vymazať z knižnice a potvrdíme, že chceme naozaj vymazať album.
 4. Nájdeme a potvrdíme tlačidlo iPhone a následne tlačidlo Synchronizovať. Po dokončení aj tlačidlo Hotovo.

Album je odstránený z knižnice a je vymazaný aj z počítača z priečinka Tento počítač/Hudba/iTunes/iTunes Media/Music.

Album alebo knihu po dopočúvaní môžeme odstrániť z knižnice aj v iPhone, ak nepripájame často telefón k počítaču a chceme mať menej položiek v aplikácii Hudba. Uvedený postup odstraňovania v iTunes je však nutné aj napriek tomu realizovať. V opačnom prípade je album opäť prenesený do telefónu pri najbližšej synchronizácii.

Záver

Obsluha aplikácie iTunes je z klávesnice a s podporou čítača NVDA možná, no trochu zdĺhavá. Ak si osvojíme postupy ako vykonávať jednotlivé úkony, počúvanie hudby alebo audio kníh v iPhone bude pre nás jednoduchou a príjemnou záležitosťou.

Zdroje

Keyboard shortcuts in iTunes on PC – Apple Support

Jeden komentár

 1. Roman
  Roman 10. mája 2022

  Děkuji za pěkně a podrobně udělaný návod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.