Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Mozilla Thunderbird 68 – novinky pre používateľa s čítačom obrazovky

Spoločnosť Mozilla uvoľnila koncom augusta novú verziu svojho populárneho emailového klienta Thunderbird. Nesie označenie 68. Ako vidíme, nastal skok v číslovaní. Označenie korešponduje s označením hlavného produktu spoločnosti, prehliadača Mozilla Firefox. Mozilla prešla s Thunderbirdom na rovnakú technológiu, aká je použitá v internetovom prehliadači Firefox. Nová verzia prináša niekoľko väčších aj menších zmien. Ich obšírnejší popis nájdeme napríklad v článku na Živé.sk. My sa zameriame na novinky, ktoré sú prínosom z hľadiska používateľa pracujúceho s čítačom obrazovky.

Oprava čítania príloh

Prvou vecou, ktorá nás upútala, je oprava čítania zoznamu priložených príloh v dialógovom okne novej správy, ako aj v zozname príloh v dialógovom okne doručenej správy. Znova nám čítač oznamuje názvy jednotlivých priložených súborov a práca v prostredí Thunderbirdu je tak o čosi efektívnejšia.

Panel priečinkov

Po inštalácii a spustení aplikácie nám čítač NVDA nečítal položky v paneli priečinkov. Pre nápravu stačilo panel priečinkov skryť a znova ho nechať zobraziť. Uvedený stav sa už nezopakoval.

Panely príkazov

Tvorcovia aplikácie vynovili vzhľad panelov príkazov. Tie teraz obsahujú prehľadne usporiadané a viditeľné všetky funkcie. S prístupnosťou je to však trochu horšie. Po presune kurzora na niektorý panel je zameraný prvý prvok a nie je možné s pomocou klávesnice presunúť kurzor na ďalšie prvky. Tým sa funkcie na paneloch stali pre nás nepoužiteľné. V dôsledku toho je zbytočné panely zobrazovať.

Doplnky

Aplikácia priniesla podporu pre technológiu WebExtensions. V praxi to prinieslo obmedzenie využívania doplnkov, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Toto obmedzenie potrvá až do chvíle, kým autori doplnkov neprejdú na túto novú technológiu.

Nastavenia

Zmenou prešiel aj spôsob zobrazenia nastavení. Odteraz sú jednotlivé možnosti dostupné vo forme karty, ktorá sa zobrazí medzi ostatnými kartami, rovnako ako je to vo Firefoxe.

Na karte nastavení sa nachádza odkaz pre zobrazenie rozšírení a tém. Po aktivácii tohto odkazu nastal stav, keď sme nemali od čítača žiadnu odozvu o tom, čo sa stalo alebo deje. Pomohlo iba stlačenie Ctrl+W pre zatvorenie karty.

Tmavá téma

Vývojári ešte viac podporili tmavú tému v rozhraní aplikácie. Môžeme ju vyskúšať tak, že si ju aktivujeme. Aktivácia sa uskutočňuje pomocou Správcu doplnkov, ktorý sa tiež zobrazí na samostatnej karte. Nájdeme a aktivujeme položku Themes. Následne nájdeme jednotlivé témy a aktivujeme tmavú alebo dark. V štandardnej inštalácii bez ďalších doplnených tém sú dostupné tri témy upravujúce vzhľad rozhrania aplikácie.

Aktualizácie

Verzia 68 neumožňuje automatický prechod pomocou zabudovaného mechanizmu automatických aktualizácií. Je potrebné stiahnuť si inštalačný balík a ručne ho nainštalovať. Automatický prechod má umožniť až verzia 68.1. Inštalačný balík nájdeme na oficiálnych stránkach produktu www.thunderbird.net , alebo môžeme použiť priamy odkaz na stiahnutie 32-bitovej verzie alebo 64-bitovej verzie v angličtine. Môžeme si tiež stiahnuť už lokalizovanú českú verziu zo stránky www.mozilla.cz. Na slovenskú lokalizáciu si musíme ešte chvíľu počkať.

Pri inštalácii 64-bitovej verzie nedôjde k automatickému nájdeniu už existujúcich nastavení či údajov z používaných e-mailových účtov. Nenašli sme ani spôsob, ako naimportovať údaje do 64-bitovej inštalácie. Je preto vhodné si dobre rozmyslieť jej inštaláciu.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.