Nedávno sme potrebovali nahrávať nejaké video návody, riešili sme teda otázku, ako na to. Otázka by bola za bežných okolností rýchlo zodpovedaná. My sme však potrebovali nahrávací softvér obsluhovať výlučne pomocou klávesnice a s asistenciou čítača obrazovky. Voľba padla na OBS Studio. Informácie o jeho použití sa objavili v komunite nevidiacich s dodatkom, že softvér je použiteľný. Vyskúšali sme ho a ukázalo sa, že s jeho pomocou sa dá uskutočniť nahrávanie video návodov. V texte nižšie prinášame stručný návod, ako nahrať video návod alebo iný druh obsahu zobrazeného na ploche monitora počítača pomocou tohto nástroja.
Stiahnutie a inštalácia
Aplikáciu stiahneme z adresy https://obsproject.com/download. V druhom kroku ju nainštalujeme štandardným postupom. My sme inštalovali verziu 22. Po spustení aplikácia oznámila dostupnosť aktualizácie, tú aj stiahla a nainštalovala. Nahrávanie sme teda nakoniec realizovali s verziou 24. Aplikácia disponuje aj slovenským aplikačným rozhraním, ktoré sme s potešením využili.
Spustenie a nastavenie
Aplikáciu sme spustili prostredníctvom zástupcu na pracovnej ploche. Skúsili sme sa v nej orientovať pomocou tabulátora alebo šípok . Odozva od čítača bola však oneskorená a trvalo niekoľko sekúnd, kým sa „rozrozprával“. Pri prechádzaní obsahu aplikačného okna stláčaním tabulátora boli zameriavané niektoré prvky rozhrania. Neboli však zamerané všetky prvky a poradie ich zameriavania nebolo konzistentné. Vo výsledku sa nedalo na orientáciu týmto spôsobom spoľahnúť. Dobre prístupná je hlavná ponuka aplikácie. Tá je zobrazená formou roletového menu. Kurzor do nej presunieme stlačením ľavého Alt. V hlavnej ponuke sa pohybujeme stláčaním orientačných šípok. Požadovanú položku potvrdíme stlačením Enter. Nás momentálne zaujímajú možnosti nastavenia aplikácie. V skupine Súbor potvrdíme položku Nastavenia. Zobrazí sa dialógové okno, ktoré je dobre prístupné a ovládateľné z klávesnice a pomocou čítača obrazovky. Teda až na jednu výnimku, ktorú uvedieme. Dialógové okno je rozdelené do skupín nastavení. Medzi nimi sa pohybujeme šípkami nadol a nahor. Medzi položkami konkrétnej skupiny sa pohybujeme stláčaním tabulátora.
- Všeobecné – nastavíme jazyk rozhrania aplikácie na Slovenčina, môžeme zmeniť vzhľad aplikácie, kontrolovať aktualizácie pri štarte, rôzne ďalšie nastavenia, ktoré ponecháme tak ako sú. Zmeníme ešte možnosť minimalizovať a spúšťať aplikáciu do systémovej lišty.
- Stream – parametre nastavenia pre streamovací kanál. Touto možnosťou sa na tomto mieste nezaoberáme.
- Vysielanie – parametre vysielaného videa. Ponecháme prednastavené nastavenia. V nahrávacej ceste určíme priečinok, kam sa budú ukladať nahraté video súbory. Nastavíme, aby bol formát výstupného videa mp4.
- Zvuk – nastavenia parametrov a zdrojov nahrávaného zvuku. Môžeme si určiť kvalitu nahrávania, stereo či mono mód, nahrávanie zvuku pracovnej plochy, ako aj jednotlivých mikrofónov dostupných v počítači. Na tomto mieste sme sa najviac natrápili. Nie je totiž úplne jednoduché správne nastaviť zdroje zvuku pre nahrávanie, ak používame čítač obrazovky. Ten je tiež zdrojom zvuku a sú situácie, keď nechceme, aby ho bolo vo výslednej nahrávke počuť. Navyše rovnaké nastavenie nemusí byť vhodné pre všetky syntézy, ktoré používame. Neostáva teda nič iné, len to skúsiť a vyladiť nastavenie vo vlastnom počítači postupne.
- Video – nastavenie rozlíšenia, ktoré má byť nahrávané. Riadime sa rozlíšením, ktoré používa náš monitor, ak chceme nahrávať obsah celej plochy. Ak chceme nahrávať iba jej časť, volíme príslušné nastavenia.
- Klávesové skratky – nastavenie príkazov pre jednotlivé úkony. Tu je časť, ktorá nie je až tak dobre prístupná. Navyše, nastavené príkazy nám z nejakého dôvodu nefungovali.
- Pokročilé – pokročilé možnosti nastavenia. Pre nás bola zaujímavá možnosť automatického prevodu do mp4, ktorú sme aj označili.
Po reštarte aplikácie sa aplikácia už nezobrazila na pracovnej ploche, ale ostala minimalizovaná v systémovom paneli.
Nahrávanie
Pre nahrávanie sme zvolili nasledujúci postup:
- Z kontextovej ponuky na ikone OBS v systémovom paneli sme najprv zvolili položku „Celoobrazovkový projektor program“.
- V druhom kroku (rovnako z kontextovej ponuky ako v prvom bode) sme zvolili položku „Spustiť nahrávanie“.
- Po ukončení nahrávania sme zvolili „Ukončiť nahrávanie“ z rovnakej kontextovej ponuky.
Nahrávku aplikácia automaticky previedla do formátu mp4 a uložila do priečinka s výsledkami nahrávania. V našom prípade to bol preddefinovaný priečinok Videa.
Pri nahrávaní sme používali čítač obrazovky, ktorého zvuk sme mali presmerovaný priamo do slúchadiel. Presmerovanie sme vykonali v nastaveniach čítača obrazovky. Nahrávali sme dianie na pracovnej ploche a snímali sme komentár pomocou vstavaných mikrofónov. Pre obsluhu sme používali čítač NVDA a syntetizéry Espeak ako aj Windows Onecore či Sapi 5. Rovnakú úroveň obsluhy sme zaznamenali aj pri obsluhe s pomocou čítača JAWS 2019
Záver
Aplikácia pre streamovanie a záznam videa z pracovnej plochy OBS Studio je dostatočne prístupná a použiteľná aj pre obsluhu nevidiacim používateľom. Neposkytuje taký komfort ovládania pomocou klávesnice ako pri ovládaní myšou. Na túto skutočnosť si však komunita nevidiacich už zvykla. Pre detailný popis funkcionality aplikácie a pre pochopenie, čo znamenajú a spôsobujú jednotlivé voľby nastavenia aplikácie, odporúčame prečítať, alebo pozrieť široké zdroje návodov na internete. Ako zdroje informácií môžu poslúžiť napríklad nasledujúce adresy:
- https://www.youtube.com/watch?v=FA2ZNYwkH3E
- https://www.youtube.com/watch?v=4kQWxJZRXqc
- https://www.youtube.com/watch?v=zzT_RflfSaQ
- https://photography.tutsplus.com/cs/tutorials/obs-for-screen-recording-quick-start–cms-28549
- https://obsproject.com/forum/resources/open-broadcaster-software-studio-multiplatform-help-guide-pdf.365/
Vyskúšala som tento program Obs ale vo verzii 25.1, treba tam vybrať zdroj obrazu a tabulátorom ani cez menu v nastaveniach sa to nedá. NIektorým to ide s objektovou navigáciou s nvda, ale mne ani to nie, pretože mi to oznámi žiadny objekt. Používam Win7. Bez nastavenia zdroja obrazu nenahráva obraz, takže sa nepohnem ďalej. Viete poradiť?
Za zoznamom scén sa nachádza prvok, ktorý nie je čítačom čítaný. Zobrazíme na ňom kontextovú ponuku a zvolíme položku Pridať. Následne je zobrazený panel pre pridanie a nastavenie zdroja. Po pridaní zdroja sa ten zobrazí v hlavnom okne OBS za zoznamom scén.
Otestované vo Windows 7 32 bit, NVDA 2019.3.1 bez doplnkov a OBS 25.
dobry den Siel som podla pokynov akurat ze mi stale nahrava iba cierny obraz Zdroj mam nahranie monitoru zvuk OK ale obraz cierny Co mam zmenit? Dakujem za info
tiez mi nahrava len ciernu obrazovku a to mam pridane vsetko ako v navodoch. do isteho casu to nahravalo v pohode a zrazu to nefunguje, nevietre poradit?
Srdečne zdravím, môžete mi prosím poradiť ako pozastaviť nahrávanie obrazovky v istom momente a následne pokračovať …skúšala som už aj nastaviť klávesové skratky pre pozastavenie nahrávania a nefunguje mi to. ĎAkujem
Dobrý deň
Ak máte nastavené klávesové skratky pre spustenie, pozastavenie, prerušenie a pokračovanie nahrávania, tak skontrolujte v Nastaveniach > Pokročilé stav položky „Klávesové skratky“. Mala by byť nastavená na „vždy povoliť“.
Pri nahrávaní je potrebné najprv pozastaviť a následne pokračovať v nahrávaní. Spustenie a ukončenie nahrávania sa používajú na začiatku a na konci nahrávania.