Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Počúvame gramo platne: Digitálna fonotéka

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach sprístupnila 5 265 digitalizovaných gramofónových platní, na ktorých je vyše 45 000 nahrávok vážnej, populárnej a ľudovej hudby, nahrávok hovoreného slova či rozprávok. Tieto nahrávky môžu počúvať čitatelia registrovaný v knižnici prostredníctvom špecializovanej aplikácie s prístupom k internetu.

Ako na to

Prvou a nevyhnutnou podmienkou je byť registrovaným čitateľom Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Čitateľ musí mať aj aktivovaný prístup do digitálnej knižnice. Prihlasovacie údaje pre digitálnu knižnicu slúžia aj pre špecializovaný prehrávač. Druhou podmienkou je nainštalovaná aplikácia SKN Player.

Inštalácia SKN player

Aplikácia je dostupná v Obchode Windows. Je bezplatná a jedinou podmienkou jej používania je aktivované prihlásenie do digitálnej knižnice. SKN Player je vytvorený pre operačný systém Windows 10a 8.1. Na iných systémoch nebude fungovať.

Používatelia si SKN player stiahnu prostredníctvom aplikácie Obchod Windows či Microsoft Store, ktorá je štandardne integrovaná v operačnom systéme Windows 10, 8.1 a 8. Aplikáciu je možné z obchodu nainštalovať, ak je používateľ prihlásený Microsoft kontom. V operačnom systéme Windows 10 a Windows 8.1 sa používatelia bežne prihlasujú takýmto kontom. Ak sa prihlasujú iným spôsobom (využívajú prihlásenie lokálnym kontom), môžu pre inštaláciu aplikácie použiť Microsoft konto SKN určené pre tento účel. Skn umožňuje využiť svojím čitateľom Microsoft konto s prihlasovacím menom citatel@skn.sk s heslom „Matejhrebenda“. Prihlasovacie údaje píšeme bez úvodzoviek.

Po spustení aplikácie Windows Obchod či Microsoft Store nájdeme tlačidlo Hľadať a aktivujeme ho. Zobrazí sa editačné pole. Napíšeme SKN player alebo iba SKN a šípkou nadol nájdeme položku skn.SKN player. Položku potvrdíme stlačením tlačidla Enter. Následne nájdeme tlačidlo „Získať“ a potvrdíme ho. Ak nie sme prihlásení Microsoft kontom, sme vyzvaní na zadanie prihlasovacieho mena. Ak máme vlastné, alebo ak používame aplikáciu Skype, sú nám ponúknuté tieto prihlasovacie mená. Vyberieme si jedno z nich. V opačnom prípade použijeme prihlasovacie meno citatel@skn.sk. V nasledujúcom kroku sme vyzvaní na zadanie hesla. Následne je ešte zobrazená otázka, či má byť toto prihlásenie zapamätané a používané vo všetkých aplikáciách a aj ako prihlasovacie meno do počítača. To odmietneme potvrdením odkazu „Iba aplikácie windows“.

Po úspešnom prihlásení dochádza k prevzatiu inštalačného súboru aplikácie a jej následnému nainštalovaniu. Už v procese preberania sa objaví položka v ponuke Štart medzi Všetkými aplikáciami. Má však informáciu o stave sťahovania či inštalácie. Po dokončení inštalácie nájdeme aplikáciu v zozname všetkých aplikácií. Môžeme si ju pripnúť na Panel úloh a následne vytvoriť zástupcu na Pracovnej ploche. Zástupcu vytvoríme z kontextovej ponuky pre tlačidlo Skn.skn player, kde potvrdíme položku Vytvoriť odkaz.

Spustenie aplikácie Skn player

Pri prvom spustení aplikácie sme vyzvaní na zadanie prihlasovacieho mena a hesla. Zadáme prihlasovacie údaje, ktoré používame pre prístup do digitálnej knižnice Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu. Zadanie potvrdíme stlačením tlačidla Uložiť. Po úspešnom prihlásení sa zobrazí základná obrazovka aplikácie. Obsahuje štyri tlačidlá:

  1. Otvor audioknihu z lokálneho adresára – slúži na prehrávanie audiokníh uložených v lokálnom počítači;
  2. Stiahni audioknihu zo siete – slúži na prehľadávanie, sťahovanie a prehrávanie obsahu digitálnej fonotéky;
  3. Zadajte vaše meno a heslo – prihlásenie sa alebo zmena prihláseného používateľa;
  4. Stránka s nápovedou – zobrazenie stránky s nápovedou.

Vyhľadanie a stiahnutie nahrávok

Zo základnej obrazovky potvrdíme tlačidlo Stiahni audioknihu zo siete. Kurzor sa premiestni do editačného poľa na zadanie názvu albumu alebo mena autora. Zadáme napríklad meno autora a stlačíme Enter. Po zohľadnení zadanej filtračnej podmienky je zobrazený zoznam výsledkov, ktoré zadanému kritériu vyhovujú. Medzi výsledkami sa pohybujeme šípkami nadol a nahor. Stlačením Enter na zvolenom výsledku začne sťahovanie skladby či celej platne do počítača. Po stiahnutí môžeme skladbu prehrať. Nestiahnuté výsledky sú čítačom oznamované popisom a výrazom „stiahnuť“. Stiahnuté položky sú identifikované tlačidlom prehrať. Stláčaním tabulátora sa premiestňujeme medzi tlačidlom Späť, editačným poľom na zadanie kritéria vyhľadávania, tlačidlom Search a tlačidlo pre stiahnutie výsledku vyhľadávania. Potvrdením Stiahnuť na zvolenom výsledku vyhľadávania je spustené sťahovanie nahrávky do počítača. Nahrávka je uložená do priečinka Hudba. Má špeciálnu príponu, ktorú dokáže prehrať iba tento prehrávač. Priebeh sťahovania je oznamovaný indikátorom priebehu. Po skončení preberania je pri zázname čítané tlačidlo Prehraj.

Prehrávanie skladieb

K zoznamu uložených skladieb sa dostaneme potvrdením tlačidla Prehrať audioknihu z lokálneho počítača. Otvorí sa dialógové okno s možnosťou výberu skladby uloženej v počítači. Skladby nie sú pomenované názvom skladby či menom autora, ale interným číselným označením. Po výbere položky je meno skladby či meno autora zobrazované v prehrávači. Po výbere položky v priečinku Hudba potvrdíme výber stlačením tlačidla Vybrať priečinok. Skladba sa začne hneď prehrávať. Kurzor je umiestnený na tlačidle Pauza, aj keď to čítač nesprostredkuje. Stlačením Enter pozastavíme prehrávanie. V prehrávači sa orientujeme stláčaním tabulátora. Prehrávač obsahuje názov aktuálne prehrávanej skladby, tlačidlo Play / Pause a tlačidlo Späť. Stlačením medzerníka na názve aktuálne prehrávanej skladbe pozastavíme a opätovne spustíme jej prehrávanie. Prehrávač obsahuje aj tlačidlo Ďalšia skladba. Jeho aktivovaním sa prehrávanie presunie na ďalšiu skladbu v poradí.

Zadajte vaše meno / heslo

Aktiváciou tohto tlačidla na základnej obrazovke aplikácie sa zobrazia editačné polia na zadanie prihlasovacieho mena a prihlasovacieho hesla. Prihlasovacie meno je vyplnené aktuálne prihláseným používateľom. Môžeme ho zmeniť, alebo len zadať heslo. Zmeny potvrdíme tlačidlom Uložiť.

Stránka s nápovedou

Aktiváciou tlačidla sa zobrazí krátky zoznam príkazov s možnosťou otvorenia podrobného návodu. Ten je otvorený v predvolenom internetovom prehliadači vo forme webovej stránky.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.