Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA 2019.2: Novinky v používateľských profiloch a Onecore hlasoch

V týchto dňoch sa k vám dostane nová verzia NVDA 2019.2. Neprináša zásadné zmeny, ale niektoré novinky stoja za zmienku.

Hlasy Onecore

Od tejto verzie je možné zdvojnásobiť rýchlosť pri hlasoch Onecore, ktoré sú predvolene inštalované v systéme Windows 10. Dvojnásobnú rýchlosť môžete zapnúť v nastaveniach reči, alebo rovno z kruhu nastavení hlasového výstupu. Navyše, NVDA si teraz zachová nastavenie rýchlosti reči pri Onecore hlasoch aj vtedy, ak zmeníte tempo v systéme (napríklad v aplikácii Moderátor).

Používateľské profily a klávesové skratky

Od tejto verzie môžete každému používateľskému profilu priradiť klávesovú skratku. Ak ste si napríklad vytvorili profil špeciálne na čítanie článkov, doteraz ste museli otvoriť dialóg s profilmi a aktivovať ho ručne. Teraz môžete v dialógu klávesové skratky v časti konfiguračné profily k profilu priradiť skratku. Touto skratkou potom kedykoľvek môžete profil zapnúť alebo vypnúť.

Z ďalších noviniek vyberáme:

  • Podpora pre klienta Miranda NG funguje aj s novšími verziami aplikácie Miranda.
  • Odteraz je možné NVDA nastaviť tak, aby sa neaktivoval režim prehliadania automaticky po načítaní dokumentu alebo aplikácie. Nastavenie hľadajte v kategórii Režim prehliadania. Môžete si teraz napríklad nastaviť profil pre Skype, ktorý zaručí, že Skype po spustení ostane v režime fokusu.
  • V dialógu Výslovnosť interpunkčných a špeciálnych symbolov môžete odteraz filtrovať znaky aj pomocou editačného poľa tak, ako ste zvyknutí v zozname prvkov a klávesových skratiek.
  • V časti Pokročilé nastavenia pribudlo nastavenie Automaticky presúvať fokus na zamerané prvky. Ak je vypnuté, systémový fokus nesleduje pohyb kurzora v režime prehliadania. Môže to pomôcť zrýchliť prezeranie webu.
  • Zjednotené klávesové skratky pre editačné pole Filter. V Slovenskej verzii sa teraz všade používa alt+E.
  • Pri skoku na prvok formulára je odteraz oznámený celý prvok, nie len prvý riadok.
  • Opravená chyba, ktorá spôsobovala, že pri ukončení aplikácie Pošta vo Windows 10 NVDA prestalo rozprávať.
  • NVDA odteraz neopakuje notifikáciu o zmene hlasitosti, ak je spustená aktualizácia Windows 10 z mája 2019, máte otvorené okno správcu súborov a meníte hlasitosť pomocou hardwarových tlačidiel.
  • Odteraz je opäť možné použiť skratky na navigáciu po tabuľkách v Google dokumentoch v prehliadačoch Firefox a Chrome.

Aktualizáciu 2019.2 môžete nainštalovať z menu pomocník, prípadne priamo zo stránky NVDA.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.