Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA 2020.3: Zrýchlená odozva pre Office, nové nastavenia a riešenie problémov so zvukovými kartami

V týchto dňoch sa k vám dostala nová verzia NVDA 2020.3. Prináša zopár užitočných funkcií, pre ktoré sa oplatí aktualizovať.

Zrýchlená odozva na notebookoch a bluetooth slúchadlách

Mnohí používatelia postrehli, že NVDA pri používaní bluetooth slúchadiel a niektorých zvukových kariet reaguje pomaly. Toto je spôsobené agresívnym šetrením energie, ktoré výrobcovia implementujú v snahe dosiahnuť maximálnu výdrž batérie. Vždy, keď NVDA prerušilo tok reči (hláskovanie, čítanie po riadkoch a podobne), sa zvukové zariadenie akoby uspalo. Prebratie potom trvalo dlho a to spomaľovalo odozvu NVDA. Od verzie 2020.3 NVDA ponecháva zvukové zariadenia otvorené na 10 sekúnd a tak je odozva oveľa rýchlejšia. Ak ste zvyknutí používať aplikácie ako Bluetooth audio alebo Silenzio, môžete ich vypnúť a neskôr odinštalovať. Otázka je, či by nebolo vhodné ponechať zariadenia otvorené na dlhší čas, alebo rovno počas celej doby behu NVDA. Osobne sa mi nepáči, že počítač sa dve sekundy prebúdza po dlhšej nečinnosti. Stále je samozrejme možnosť ostať pri spomínaných programoch, ktoré zaisťujú neustálu aktivitu zvukovej karty. Uvidíme, či sa vývojári neskôr priklonia k inému riešeniu.

Zrýchlenie odozvy pre MS Office

Vylepšení sa dočkala aj podpora pre MS Office. V aplikácii MS Excel sú v zozname prvkov oznamované vzorce v správnom jazyku. Takisto bolo zjednotené oznamovanie poznámok a komentárov, keďže Nové verzie Excelu majú toto prepracovanejšie. Takisto NVDA nemrzne pri rýchlom preskakovaní dokumentu šípkami, ak máte aktívny aj braillovský riadok a tiež nespadne pri dlhšom podržaní skratky ctrl+shift+šípka dole.

Pridané nastavenia čítania textu

Ak sa vám bude zdať táto verzia NVDA „ukecaná“, skúste pozrieť do nastavení čítania textu. Ponovom je možné zapnúť a vypnúť oznamovanie grafiky a tiež zapnúť a vypnúť oznamovanie vyznačeného textu.

Zaujímavá funkcia pre pokročilých

Zvyčajne na tomto mieste nezmieňujem novinky pre vývojárov. Toto sa ale občas môže hodiť aj bežným používateľom. NVDA odteraz umožňuje vyznačovať dôležité miesta v logu. Ak napríklad hľadáte chybu, môžete si ju v logu označiť nasledovne:

  • Stlačte skratku nvda+ctrl+shift+F1 (skratku je možné zmeniť v dialógu klávesové skratky, časť nástroje)
  • Nasimulujte chybu
  • Opätovne stlačte skratku
  • Záznam rovno nájdete v schránke.

V tomto týždni som zaznamenal dva prípady, keď nebolo možné v NVDA spustiť hlasový výstup eSpeak. Problém nastáva, ak v ceste k súborom NVDA existujú špeciálne znaky. Adresa ako C:\študent\prenosná verzia\ tak v aktuálnych verziách nefunguje. Odporúčam používať cesty s krátkymi názvami bez medzier a diakritiky. Ak sa vám nedarí spustiť eSpeak, stačí premenovať adresár s prenosnou verziou NVDA, prípadne presunúť ju na iné miesto. Pri nainštalovaných verziách NVDA tento problém nastáva, ak meno používateľa systému obsahuje špeciálne znaky. V takomto prípade aktuálne odporúčam len počkať. Premenovanie mena používateľa alebo adresáru by narobilo viac škody. Vývojári o probléme vedia, jeho odstránenie si vyžaduje opravu na strane hlasového výstupu eSpeak.

Ďalšie zmeny:

  • Skratka nvda+F odteraz oznamuje vždy formátovanie na pozícii systémového kurzora. Ak potrebujete zistiť formátovanie textu pod prezeracím kurzorom, použite novú skratku nvda+shift+f.
  • V zoznamoch so začiarkávacími poliami odteraz správne fungujú príkazy na navigáciu po tabuľkách.
  • Ak pri navigácii po slovách narazíte na symbol nasledovaný bielym znakom, NVDA tento symbol oznámi bez ohľadu na úroveň interpunkcie.
  • NVDA opäť oznamuje popisky objektov v aplikáciách využívajúcich QT od verzie 5.11.
  • Pri odstránení slova skratkou ctrl+delete NVDA nie je viac ticho. Odteraz oznamuje nasledujúce slovo od práve zmazaného slova.
  • Zrýchlená odozva pri filtrovaní v dialógu klávesové skratky.
  • NVDA oznamuje prvky v dialógu Otvoriť v programe v májovej aktualizácii Windows 10.

Celý zoznam zmien nájdete po aktualizovaní v menu NVDA > Pomocník > Novinky.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.