Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA: Doplnok Audiograf – zvuková prezentácia číselných radov

Za námet na článok ďakujeme Marcovi Orosovi.

Predstaviť si, ako vyzerá graf niektorej z množstva matematických funkcií, či predstaviť si, čo je graf, môže byť pre nevidiaceho veľká výzva. Vidiaci sa pozrie na čiarový graf a hneď mu je jasné, čo to znamená, že funkcia je lineárna, exponenciálna, logaritmická, periodická, že má maximum a minimum a ďalšie vlastnosti. Dosiahnuť, aby aj nevidiaci človek mal povedomie o tejto oblasti, je neľahký výkon. Jednou z možností je trojdimenzionálne znázornenie priebehov funkcií a ich vnímanie hmatom. To má však nevýhodu v tom, že takúto reprezentáciu musí pripraviť niekto vidiaci. Druhou možnosťou je využitie zvukovej reprezentácie priebehu.

Na tento účel slúži doplnok pre čítač NVDA s názvom AudioChart. Nájdeme ho na nasledovnom odkaze. Po jeho nainštalovaní a reštarte čítača NVDA je plne pripravený poskytovať svoje služby.

Ako to funguje

AudioChart spolupracuje s aplikáciou MS Excel. Ako prvý krok je potrebné vyrobiť si číselný rad, ktorý bude doplnok prezentovať. Môžeme vpísať ručne do jednotlivých buniek postupnosť čísel, alebo využijeme funkciu dopĺňanie. Vyrobíme si dostatočne dlhý rad.

Už v tejto fáze môžeme spustiť jeho zvukovú reprezentáciu. Označíme všetky bunky obsahujúce rad a stlačíme príkaz NVDA+A alebo NVDA+SHIFT+CTRL+A pri rozložení Laptop. Ozve sa zvuk, ktorý sleduje postupnosť čísel v rade. Zvukovú prezentáciu využijeme pri štandardných či nami konštruovaných funkciách. V jednom stĺpci zapíšeme alebo vygenerujeme postupnosť čísel na číselnej osi x. V druhom stĺpci zapíšeme funkčnú závislosť, alebo použijeme niektorú zo vstavaných funkcií Excelu.

Použijeme napríklad funkciu sínus. Označíme stĺpec s vypočítanými hodnotami a stlačíme NVDA+A. Následne je prehraná zvuková prezentácia priebehu funkcie.

Týmto spôsobom je možné priblížiť nevidiacemu niektoré z vlastností matematických funkcií. V neposlednom rade môže nevidiaci realizovať štúdium funkcií aj samostatne.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.