Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA: rozšírenie funkcionality čítača rôznymi doplnkami

Na portáli blindrevue sme sa už niekoľko krát venovali funkcionalite rôznych doplnkov pre čítač obrazovky NVDA. Ukážeme si teraz, kde môžeme tieto doplnky nájsť.

Čo je to doplnok pre NVDA

Doplnok pre NVDA je malý program, ktorý je svojou konštrukciou kompatibilný s vyhotovením čítača NVDA. NVDA disponuje mechanizmom pridávania a správy doplnkov. Je teda možné takéto malé programy integrovať priamo do prostredia NVDA. Pre prehľad a správu doplnkov je v ponuke NVDA určená položka Spravovať doplnky v časti Nástroje. Jej potvrdením sa spustí nástroj Správca doplnkov, kde môžeme doplnok pozastaviť, odinštalovať, povoliť, ak je zakázaný a navštíviť jeho zdrojovú stránku.

Kto vytvára doplnky

Doplnky vytvárajú rôzny autori z celého sveta. Sú to ľudia ovládajúci programovanie v jazyku Python, ktorým chýba nejaká funkcionalita čítača NVDA a rozhodnú sa ju doplniť. Aby sa tieto ich výtvory dostali k širšiemu publiku, uverejňujú ich na webových stránkach.

Kde nájdeme doplnky

Doplnky pre NVDA sú uverejňované na rôznych webových stránkach. Tie slúžia ako ich zdroje pre širokú verejnosť. Odtiaľ je možné ich ľubovoľne sťahovať a následne používať. Okrem stránok s repozitármi doplnkov sa doplnky nachádzajú aj na webových stránkach ich autorov, napríklad na Githube.

V rôznych repozitároch nájdeme často tie isté opakujúce sa doplnky. Jednotliví správcovia zostavujú vlastné zoznamy a tak je viacnásobný výskyt prirodzený.

Doplnky nájdeme na nasledujúcich stránkach:

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.